Termostat redundancja - kilka czujników temperatury

Ostatnio po całym dniu nieobecności wróciłem do domu a tam sauna, ponad 26C :hot_face:
Dzieciak latają jak poparzone…
Okazało się, że zawiesił się termometr zigbee i cały czas na bramce pokazywał temperaturę 22C a nastawa była na 23C.
Termostat mam zrobiony na generic_thermostat wg tego opisu i wykorzystywałem do niego jeden termometr ( z pomieszczenia w którym jest naj chłodniej).

Aby w przyszłości zmniejszyć szansę powtórzenia się podobnej sytuacji dodałem teraz nowy sensor temperatury, który pobiera dane z kilu termometrów. Tu macie źródło:
Min/Max - Home Assistant (home-assistant.io)

Żeby stworzyć ten sensor trzeba dodać do pliku sensor.yaml wpis:

- platform: min_max
  type: min
  name: Najniższa Temperatura u Góry
  entity_ids:
    - sensor.sonoff_helena_tv_ds18b20_temperature
    - sensor.aqara_sypialnia_czujnik_temperature 

gdzie:
entity_ids - tu podajemy wszystkie termometry jakie mają brać dane do nowego sensora
type - możemy wybrać żeby utworzony sensor pokazywał:

  • min - minimalną temperaturę ze wszystkich entity_ids
  • max - maxymalną temperaturę ze wszystkich entity_ids
  • mean - średnią temperaturę ze wszystkich entity_ids
    name - nazwa tworzonego sensora

Oczywiście sprawdzamy konfiguracje i Uruchamiamy ponownie bramkę.
Powinien pojawić się nowy sensor:

Oczywiście musimy go teraz dodać do naszego termostatu:

- platform: generic_thermostat
  name: Ogrzewanie Grzejniki Zima
  heater: switch.ogrzewanie_grzejniki
  target_sensor: sensor.najnizsza_temperatura_u_gory
  min_temp: 18
  max_temp: 24
  ac_mode: false
  target_temp: 21.5
  cold_tolerance: 0.3
  hot_tolerance: 0.1
  away_temp: 18
  precision: 0.1

Działa to tak, że nawet jak jeden termometr nie będzie dostępny to dane będą pobierane z pozostałych.

Dodatkowo ustawiłem sobie automatyzacje która ostrzeże jak w moim przypadku przestaną poprawnie działać oba termometry:



3 polubienia

Ciekawe rozwiązanie.
Ja u siebie zrobiłem w NR automatyzację, która co godzinę sprawdza jak dawno dostałem dane z zdefiniowanych czujników, każdy czujnik ma odpowiednio podany czas w którym musi wysłać dane, jeśli dostanę Exception lub zbyt odległy czas to wysyłam powiadomienie. :slight_smile:
Druga automatyzacja pilnuje baterii, ale tylko raz dziennie je sprawdzam.

Ale czy to by zadziałało jak czujnik “wisi” i na bramce mamy cały czas informację o temperaturze?
Ja mam jeszcze jedna automatyzacje na wypadek gdyby czujnik był niedostępny i wtedy wyzwalaczem jest stan:

Takiego przypadku nie miałem, raczej tylko tyle że zigbee2mqtt nie działało lub czujnik np. Tuya z wyświetlaczem jeszcze wyświetlał dane, ale ich nie wysyłał. Zwiecha się nie trafiła.

Powiem że żona by się moja cieszyła haha taki żarcik

1 polubienie

A jakiego termostatu używasz ?
Ja mam TS0601 Tuya i właśnie jest ten problem, że nie aktualizuje on zbyt często temperatury.

Ja zrobiłem termostat sam.
Mam coś takiego jak niżej + czujnik temperatury kilka na Tasmocie i kilka na Zigbee
2
0682357e4252eec9bfa0eb1b63876b9e933e013f_2_686x500

1 polubienie

Skąd ja to znam, ciągle zimno…
Może jednak słabo grzejemy ? :stuck_out_tongue_winking_eye:

moze kilka dni dac z 30 XD przeciez normalna jest 22 a ja przy 27 sie gotuje

1 polubienie