Termostaty i brama do ogarnięcia

Witam wszystkich. Dopiero zaczynam przygodę z AI-Speaker i mam kilka pytań.
Na załączonych screenach są termostaty pokojowe(evo home) i brama wjazdowa, chciałbym utworzyć wykresy temperatur z owych termostatów ale nie daje rady, przewertowałem forum i nie potrafię znaleźć instrukcji krok po kroku jak tego dokonać?

Drugie pytanie tyczy się bramy wjazdowej. Chciałbym aby było widoczne jak w apce supli położenie bramy i furtki. mam sterownik zamel sbw02 działający na supli. Jest to brama przesuwna z funkcją furtki, po dodaniu do AI widzę tylko strzałki funkcyjne od bramy a furtki w ogóle nie ma. Proszę o pomoc.


Dodałem kartę sensor i włączyłem na niej wyświetlanie wykresu.


Problem w tym że u mnie nie wyświetla się żaden z sensorów termostatu.

Termostat ma zakładkę historia i tam na wykresie masz 2 temperatury: zadana i aktualna, oraz informacje czy grzanie było włączone.

Niestety również nie mam takiej zakładki po kliknięciu w termostat, w zasadzie nic się nie dzieje.

Jaki masz termostat?

Termostaty to honeywell Hr 92 podłączone do bramki open therm systemu evo home. Po kliknięciu w termostat tylko takie możliwości się otwierają

To jeszcze dodatkowe pytanie. Masz włączoną historie w configuration.yaml?

Niestety nic w tym kierunku nie wykonywałem, nie bardzo wiem co tam wprowadzić? Jak włączyć tą historie w yamal

Może to ci pomoże.

Dziękuję temat z historią ogarnołem.
A czy do sterowania bramą ktoś coś może zaproponować?