🎙 Trenujemy nowe Wake / Hot Word-y

Trenujemy nowe Wake / Hot Word-y

:studio_microphone:

Oczywiście jest to nadal w funkcjach bardzo eksperymentalnych, ale jak by ktoś chciał się pobawić przez weekend to śmiało :wink:

Nowa lista wyrażeń aktywujących

Avocado wypadło, niestety… wiemy wiemy, to też nasz faworyt był, ale lepsze wyniki mamy gdy wyrażenie aktywujące składa się z wielu słów lub jednego słowa z kilkoma sylabami.

Czyli dodanie Hej … czy OK … bardzo pomaga w rozpoznaniu i eliminuje błędne rozpoznania.
(jak Google zaczynał ze słowem aktywującym to było “OK Google Assistant”)

Co powiecie na Hej Maja albo Hej Sara?

Dlaczego nie Hej Jolka,

bo Jolka inaczej jest wymawiana po EN i PL i żeby takie słowo wytrenować trzeba mieć tysiące próbek, musieli byśmy zrobić ogólnopolską akcję - niech każdy nagra jak wymawia Hej Jolka :wink:

Maja wydaje się bardziej międzynarodowa (imię Maya ma identyczne brzmienie w wielu językach), no i geneza Maja jest też piękna:

Jest też Pszczółka Maja, znana z kreskówki o takiej samej nazwie :wink:
Pszczółka prowadzi nas już bezpośrednio do ZigBee bo od tańca pszczół “waggle dance” wzięła się nazwa ZigBee

Oczywiście wszyscy widzą w słowie mAIa (Artificial Intelligence) i każdy też wie, że " Kto ma pszczoły ten ma miód". A z czego są ule? Z drewna, tak samo jak porządne głośniki! Kurcze, wszystko się zgadza! Przypadek? nie sądzę :wink:

Jak zainstalować

Pobieramy tą apkę z OTA

:warning: Uwaga jest to aplikacja podpisana naszym kluczem a nie Google Play, na bramce zainstaluje się OK ale na telefonie / tablecie będzie trzeba odinstalować aplikację z Google Play bo inaczej nie da się zaktualizować (podpisane innym kluczem).

W opcjach eksperymentalnych wybieramy “Wyrażenie aktywujące”

i włączamy nasłuchiwanie wyrażenia aktywującego:

w powiadomieniach pojawi się informacja o wybranym wyrażeniu aktywującym, ustawionej czułości i ilości rozpoznanych słów (ile razy słowo było wykryte i uruchomiliśmy rejestrowanie komendy):

image

Oczywiście wiemy, że to może nie działać jeszcze OK, czasami słowo nie jest wykrywane, mikrofon się blokuje itd… - pamiętajcie “Funkcje eksperymentalne” na bramce dev :slight_smile:

PS

@Tomasz fajny film :clap: jak zainstalujesz tą apke na bramce i wybierzesz tam “Wyrażenie aktywujące” oraz włączysz nasłuchiwanie, to potem możesz powiedzieć do mikrofonu w PS3 → OK Maja i już sterujesz światłem :slight_smile: jak PRO!

Miłego weekendu!

3 polubienia

mam propozycje dotyczącą

może dodacie to jako beta do sklepu play ? czyli aby pobrać ta wersje trzeba klikać w sklepie dołącz po chwili będzie do pobrania bez konieczności usuwania aplikacji. Co wy na to?

1 polubienie

Obecnie przycisk aqara aktywuje mi nasłuchiwanie w kamerce ps3. Czy muszę coś jeszcze ustawić po zainstalowaniu tej aplikacji?

Edit: po zainstalowaniu aplikacji na bramce i włączeniu nasłuchiwania niestety nie działa pilot ani kamerka ps3. Dostaje komunikat " Błąd sieci, spróbuj ponownie"

Hej @Jolka, znaczy się Maja :stuck_out_tongue_winking_eye:
Zainstalowałem, efekt na filmie:
AI-Speaker Home Assistant - Hot Word Maja - YouTube

Moje spostrzeżenia:
-mikrofon z kamer PS3 rozpoznaje Hej Maja bardzo skutecznie, brak uwag
-na początku bramka odpowiadała jeden raz, po jakiejś chwili odpowiada dwa razy co słychać na filmie
-trochę denerwujący jest czas odpowiedzi bramki, wg mnie powinno być kila sekund szybciej
-jakoś mnie Hot Word Maja nie przekonuje, może dlatego że sąsiadka ma tak na imię ale jest z czego wybierać :slight_smile:
Generalnie dla mnie :bomb:
:+1:

2 polubienia

czy moge zainstalowac wersje mobilna na zegarek wear os ?

1 polubienie