馃摮 Aplikacja mobilna w wersji 1.5.0 NFC

Wydali艣my aplikacj臋 mobiln膮 w wersji 1.5.0 NFC

G艂贸wna zmiana to oczywi艣cie mo偶liwo艣膰 skanowania tag贸w NFC :slight_smile: i wysy艂anie ich tekstu jako komendy do wykonania na bramce.
Czyli je偶eli chcemy, to zamiast m贸wi膰 komend臋 lub wpisywa膰 j膮 w okienko czatu z Jolk膮, wystarczy przy艂o偶y膰 odblokowany telefon do taga NFC i zapisana komenda (w postaci tekstu w tagu) zostanie wys艂ana do Jolki.

Dzia艂a to bardzo prosto, skanujemy tag NFC, kt贸ry ma rekord typu zwyk艂y tekst (text/plain) i taki tekst jest wysy艂any do bramki jako komenda do wykonania.

Instrukcja przygotowania taga NFC

Do zapisu tekstu do tag贸w polecamy darmow膮 aplikacj臋 NFC Tools

Po uruchomieniu aplikacji w pierwszej zak艂adce mo偶emy odczyta膰 tag NFC i sprawdzi膰 czy jest zapisywalny.

Je偶eli tag jest zapisywalny, to przechodzimy do zak艂adki 鈥淶APIS鈥 i wybieramy opcj臋 鈥淒odaj pozycj臋鈥

Nast臋pnie wybieramy pozycj臋 typu 鈥淭ekst鈥 (w tej chwili tylko takie pozycje czytamy i wysy艂amy do bramki).

Wprowadzamy tekst polecenia/komendy, kt贸r膮 ma wykona膰 Jolka, np. 鈥淲艂膮cz radio Zet鈥 i zatwierdzamy 鈥淥K鈥

Wybieramy przycisk 鈥淶apisz鈥

i zbli偶amy tak NFC do telefonu (przyk艂adamy z ty艂u)

po pomy艣lnym zapisie wychodzimy z aplikacji NFC Tools.

Teraz mo偶emy przy艂o偶y膰 odblokowany telefon do taga, a to powinno spowodowa膰 automatyczne odczytanie go i przes艂anie do bramki (bez potrzeby uruchamiania aplikacji AIS dom).

Dodatkowe techniczne info

Skanujemy tylko tekst - komenda do wykonania, patrz 藕r贸d艂a aplikacji:

oznacza to, 偶e nie wy艣lesz do bramki skanu karty bankowej itp鈥

Co mo偶na tym robi膰? Wszystko, co si臋 chce- otwiera膰 drzwi, podnosi膰 rolety, w艂膮cza膰 艣wiat艂o, uruchamia膰 dowoln膮 automatyzacj臋 za pomoc膮 tekstu/komendy: 鈥淯ruchom automatyzacj臋 [nazwa automatyzacji]鈥
My b臋dziemy u偶ywali tego mechanizmu w kolejnych wersjach do 鈥渦艂atwiania 偶ycia鈥, parowanie z bramk膮 itp鈥

2 polubienia

Pierwsze co przysz艂o mi do g艂owy to wykorzysta膰 do otwieranie furtki ale za pomoc膮 takich brelok贸w
https://www.nfc24.pl/breloki-nfc-zawieszki

Pomy艣licie tak偶e o zegarkach z NFC? :slight_smile:
Np. wchodz膮c do domu przyk艂adasz zegarek do taga i wy艂膮czasz alarm.

Co艣 u mnie wersji 1.5.0 zepsu艂o si臋 w raportowaniu lokalizacji.
W poprzedniej wersji 1.4.2 dzia艂a艂o wzorowo. Mia艂em bardzo dok艂adne raportowanie, tak 偶e pasek histori by艂 bardzo poszarpany i mog艂em sprawdzi膰 dok艂adnie o kt贸rej i gdzie a teraz mimo ci膮g艂ego przemieszczania mam tak:
SharedScreenshot

A stan baterii raportuje Ci na biezaco? Ja zuwazylem w wersji 1.4.8 ze nie tylko lokalizacja jest blednie raportowana ale tez bateria nie jest odswiezana. Pomaga reczne ubicie aplikacji AIS na komorce i odpalenie jej ponownie.
Nie mialem czasu zebrac logow, jest to zachowanie losowe, wiec jezscze tego ine zglaszalem.

Faktycznie stan baterii te偶 nie raportuje na bie偶膮co, dopiero jak klikne na RAPORTUJ na pasku.

Po zainstalowaniu nowej wersji apk pojawi艂o si臋 kilka dodatkowych encji
Light Sensor
Pressure Sensor (nie wiedzia艂em, 偶e mam)
Next Alarm
Battery Level
Last Reboot
Battery State
Steps sensor
Bluetooth Connection
Storage Sensor
Detected Activity( rozr贸偶nia jad臋 samochodem od spaceru i jazdy rowerem)
Prawdopodobnie niekt贸re pochodz膮 ze sparowanego zegarka.
Co do geolokalizacji to s膮 dwie encje: jedna pokazuje strefy a druga z rozszerzeniem Geocoded Location nazwy ulic z timestamp, niestety w zale偶no艣ci od czu艂o艣ci sygna艂贸w GPS skacze dok艂adno艣膰 pomiaru i raportuje nieodwiedzane fizycznie miejsca.

Lokalizacja nie do konca jeszcze dziala jak nalezy, tez mam takie problemy. Wciaz mam tez problemy ze np dwa telefony sa w domu, przy jednym wyswietla sie nazwa strefy, przy drugim wyswietla sie adres.
Podasz przykladowe nazwy nowych encji? U mnie sie nic nie pojawilo nowego.

Czy kolega ma r贸wnie偶 na tym samym urz膮dzeniu zainstalowan膮 oficjaln膮 aplikacj臋 Home Assistant?
Wydaje mi si臋, 偶e to z niej wida膰 dodatkowe 鈥渘owe鈥 encje z telefonu.
Z Ais mam na ten moment 3szt.
battery
geocoded_location
device_tracker.mobile_ais_dom

Dok艂adnie mam apk臋 HA i AIS na tym samym telefonie. Pozosta艂o艣膰 po
poprzednim geofencingu. Przyk艂ady nowych encji w艂a艣nie wymieni艂em wszystko poprzedzone nazw膮 telefonu sm_g930f

Czyli apka HA i AIS to dwa r贸偶ne tematy je艣li chodzi o encje i ich dzia艂anie .Ostatnio korzystam z HA i to co mnie interesuje dzia艂a jak nale偶y .Rozumiem 偶e aktualizacja AIS nie jest konieczna. Nie testowa艂em NFC , jak to wygl膮da w praktyce w kwestii dopracowania ?

Kupi艂em naklejki NFC z Allego 17 z艂 za 6 sztuk. dzia艂aj膮 dobrze. Naklei艂em sobie naklejk臋 w wybranym miejscu, po przy艂o偶eniu telefonu wykona艂a polecenie: Uruchom wieczorn膮 scen臋. Automatyzacja zadzia艂a艂a bez problem贸w. jedynym minusem jest to 偶e m贸j telefon (Samsung S9+) musz臋 odblokowa膰, aby odczyta艂 naklejk臋.

1 polubienie

Zastanawiali艣my si臋, kto pierwszy nie wytrzyma i kupi naklejki :wink:
Brawo Ty :clap:
Faktycznie- trzeba odblokowa膰 telefon, ALE鈥 nie trzeba uruchamia膰 apki :grin: wi臋c a偶 tak 藕le nie jest :stuck_out_tongue_winking_eye:
Tagi co co艣, co pojawi si臋 w systemie w ci膮gu dw贸ch najbli偶szych wersji i b臋dzie wi臋cej mo偶liwo艣ci :slight_smile:

Zgadza si臋, naklejki kupione by艂y w dniu premiery NFC w AIS :). NIe uda艂o mi si臋 niestety Zaprogramowa膰 telefonu Iphone S6 Plus, niby NFC ma ale go nie znalaz艂em.

No niestety prawda jest taka, 偶e to, 偶e jaki艣 telefon/urz膮dzenie ma NFC to nie znaczy, 偶e jest w stanie odczytywa膰 tagi NFC. Niekt贸re urz膮dzenia s膮 w stanie tylko emulowa膰 tag NFC (np zegarek to tylko emulacja karty p艂atniczej ale ten sam zegarek nie jest ju偶 w stanie odczyta膰 innego NFC).
S膮 te偶 inne ograniczenia w tym temacie (o czym oczywi艣cie producenci nie m贸wi膮 wprost): nie wszystkie tagi NFC to ten sam protok贸艂 i nie z ka偶dym tagiem da si臋 鈥榩ogada膰鈥, generalnie mo偶na si臋 tutaj doktoryzowa膰 :wink:
To, co teraz obs艂ugujemy, to proste tagi z prostym tekstem, 偶eby 偶ycie by艂o prostsze :sunglasses:

1 polubienie

Chcesz powiedzie膰, 偶e nie mam na co liczy膰 偶e moim Fossilem odczytam tagi NFC?
P艂atno艣ci googlePay np. dzia艂aj膮 pi臋knie :slight_smile:
W telefonie niestety nie mam NFC鈥

To, co mamy w zegarku (bo mam chyba taki sam, jak Ty :stuck_out_tongue_winking_eye:) to nie skaner, tylko emulacja karty, wi臋c zegarek mo偶e by膰 skanowany terminalem, ale zegarkiem nie mo偶esz skanowa膰 tag贸w.
Zegarek to tag, tagiem nie zeskanujesz innego taga鈥
Ale niewa偶ne, bo przecie偶 producent wszystko wrzuca pod has艂o NFC :wink:

A gdyby艣 chcia艂 poczyta膰 przy porannej kawce :wink:

https://developer.android.com/guide/topics/connectivity/nfc/hce#HCE

Hmm ciekawe.
Ale do ko艅ca nie rozumiem w jaki spos贸b mog艂em p艂aci膰 zegarkiem Huawei Watch 2 SPORT ale bez telefonu przy sobie?

A mia艂e艣 w zegarku zapisan膮 kart臋? :slight_smile:

Mia艂em skonfigurowan膮 kart臋 na zegarku po przez Google Pay, czyli musia艂em j膮 aktywowa膰 tak samo jak na telefonie (osobno). Zegarek jest bez karty sim czyli nie ma dost臋pu do internetu. W sklepie bez telefonu p艂aci艂em bez problemu :thinking: