📳 Aplikacja mobilna w wersji 1.5.0 NFC

Wydaliśmy aplikację mobilną w wersji 1.5.0 NFC

Główna zmiana to oczywiście możliwość skanowania tagów NFC :slight_smile: i wysyłanie ich tekstu jako komendy do wykonania na bramce.
Czyli jeżeli chcemy, to zamiast mówić komendę lub wpisywać ją w okienko czatu z Jolką, wystarczy przyłożyć odblokowany telefon do taga NFC i zapisana komenda (w postaci tekstu w tagu) zostanie wysłana do Jolki.

Działa to bardzo prosto, skanujemy tag NFC, który ma rekord typu zwykły tekst (text/plain) i taki tekst jest wysyłany do bramki jako komenda do wykonania.

Instrukcja przygotowania taga NFC

Do zapisu tekstu do tagów polecamy darmową aplikację NFC Tools

Po uruchomieniu aplikacji w pierwszej zakładce możemy odczytać tag NFC i sprawdzić czy jest zapisywalny.

Jeżeli tag jest zapisywalny, to przechodzimy do zakładki “ZAPIS” i wybieramy opcję “Dodaj pozycję”

Następnie wybieramy pozycję typu “Tekst” (w tej chwili tylko takie pozycje czytamy i wysyłamy do bramki).

Wprowadzamy tekst polecenia/komendy, którą ma wykonać Jolka, np. “Włącz radio Zet” i zatwierdzamy “OK”

Wybieramy przycisk “Zapisz”

i zbliżamy tak NFC do telefonu (przykładamy z tyłu)

po pomyślnym zapisie wychodzimy z aplikacji NFC Tools.

Teraz możemy przyłożyć odblokowany telefon do taga, a to powinno spowodować automatyczne odczytanie go i przesłanie do bramki (bez potrzeby uruchamiania aplikacji AIS dom).

Dodatkowe techniczne info

Skanujemy tylko tekst - komenda do wykonania, patrz źródła aplikacji:

oznacza to, że nie wyślesz do bramki skanu karty bankowej itp…

Co można tym robić? Wszystko, co się chce- otwierać drzwi, podnosić rolety, włączać światło, uruchamiać dowolną automatyzację za pomocą tekstu/komendy: “Uruchom automatyzację [nazwa automatyzacji]”
My będziemy używali tego mechanizmu w kolejnych wersjach do “ułatwiania życia”, parowanie z bramką itp…

2 polubienia

Pierwsze co przyszło mi do głowy to wykorzystać do otwieranie furtki ale za pomocą takich breloków
https://www.nfc24.pl/breloki-nfc-zawieszki

Pomyślicie także o zegarkach z NFC? :slight_smile:
Np. wchodząc do domu przykładasz zegarek do taga i wyłączasz alarm.

Coś u mnie wersji 1.5.0 zepsuło się w raportowaniu lokalizacji.
W poprzedniej wersji 1.4.2 działało wzorowo. Miałem bardzo dokładne raportowanie, tak że pasek histori był bardzo poszarpany i mogłem sprawdzić dokładnie o której i gdzie a teraz mimo ciągłego przemieszczania mam tak:
SharedScreenshot

A stan baterii raportuje Ci na biezaco? Ja zuwazylem w wersji 1.4.8 ze nie tylko lokalizacja jest blednie raportowana ale tez bateria nie jest odswiezana. Pomaga reczne ubicie aplikacji AIS na komorce i odpalenie jej ponownie.
Nie mialem czasu zebrac logow, jest to zachowanie losowe, wiec jezscze tego ine zglaszalem.

Faktycznie stan baterii też nie raportuje na bieżąco, dopiero jak klikne na RAPORTUJ na pasku.

Po zainstalowaniu nowej wersji apk pojawiło się kilka dodatkowych encji
Light Sensor
Pressure Sensor (nie wiedziałem, że mam)
Next Alarm
Battery Level
Last Reboot
Battery State
Steps sensor
Bluetooth Connection
Storage Sensor
Detected Activity( rozróżnia jadę samochodem od spaceru i jazdy rowerem)
Prawdopodobnie niektóre pochodzą ze sparowanego zegarka.
Co do geolokalizacji to są dwie encje: jedna pokazuje strefy a druga z rozszerzeniem Geocoded Location nazwy ulic z timestamp, niestety w zależności od czułości sygnałów GPS skacze dokładność pomiaru i raportuje nieodwiedzane fizycznie miejsca.

Lokalizacja nie do konca jeszcze dziala jak nalezy, tez mam takie problemy. Wciaz mam tez problemy ze np dwa telefony sa w domu, przy jednym wyswietla sie nazwa strefy, przy drugim wyswietla sie adres.
Podasz przykladowe nazwy nowych encji? U mnie sie nic nie pojawilo nowego.

Czy kolega ma również na tym samym urządzeniu zainstalowaną oficjalną aplikację Home Assistant?
Wydaje mi się, że to z niej widać dodatkowe “nowe” encje z telefonu.
Z Ais mam na ten moment 3szt.
battery
geocoded_location
device_tracker.mobile_ais_dom

Dokładnie mam apkę HA i AIS na tym samym telefonie. Pozostałość po
poprzednim geofencingu. Przykłady nowych encji właśnie wymieniłem wszystko poprzedzone nazwą telefonu sm_g930f

Czyli apka HA i AIS to dwa różne tematy jeśli chodzi o encje i ich działanie .Ostatnio korzystam z HA i to co mnie interesuje działa jak należy .Rozumiem że aktualizacja AIS nie jest konieczna. Nie testowałem NFC , jak to wygląda w praktyce w kwestii dopracowania ?

Kupiłem naklejki NFC z Allego 17 zł za 6 sztuk. działają dobrze. Nakleiłem sobie naklejkę w wybranym miejscu, po przyłożeniu telefonu wykonała polecenie: Uruchom wieczorną scenę. Automatyzacja zadziałała bez problemów. jedynym minusem jest to że mój telefon (Samsung S9+) muszę odblokować, aby odczytał naklejkę.

1 polubienie

Zastanawialiśmy się, kto pierwszy nie wytrzyma i kupi naklejki :wink:
Brawo Ty :clap:
Faktycznie- trzeba odblokować telefon, ALE… nie trzeba uruchamiać apki :grin: więc aż tak źle nie jest :stuck_out_tongue_winking_eye:
Tagi co coś, co pojawi się w systemie w ciągu dwóch najbliższych wersji i będzie więcej możliwości :slight_smile:

Zgadza się, naklejki kupione były w dniu premiery NFC w AIS :). NIe udało mi się niestety Zaprogramować telefonu Iphone S6 Plus, niby NFC ma ale go nie znalazłem.

No niestety prawda jest taka, że to, że jakiś telefon/urządzenie ma NFC to nie znaczy, że jest w stanie odczytywać tagi NFC. Niektóre urządzenia są w stanie tylko emulować tag NFC (np zegarek to tylko emulacja karty płatniczej ale ten sam zegarek nie jest już w stanie odczytać innego NFC).
Są też inne ograniczenia w tym temacie (o czym oczywiście producenci nie mówią wprost): nie wszystkie tagi NFC to ten sam protokół i nie z każdym tagiem da się ‘pogadać’, generalnie można się tutaj doktoryzować :wink:
To, co teraz obsługujemy, to proste tagi z prostym tekstem, żeby życie było prostsze :sunglasses:

1 polubienie

Chcesz powiedzieć, że nie mam na co liczyć że moim Fossilem odczytam tagi NFC?
Płatności googlePay np. działają pięknie :slight_smile:
W telefonie niestety nie mam NFC…

To, co mamy w zegarku (bo mam chyba taki sam, jak Ty :stuck_out_tongue_winking_eye:) to nie skaner, tylko emulacja karty, więc zegarek może być skanowany terminalem, ale zegarkiem nie możesz skanować tagów.
Zegarek to tag, tagiem nie zeskanujesz innego taga…
Ale nieważne, bo przecież producent wszystko wrzuca pod hasło NFC :wink:

A gdybyś chciał poczytać przy porannej kawce :wink:

Hmm ciekawe.
Ale do końca nie rozumiem w jaki sposób mogłem płacić zegarkiem Huawei Watch 2 SPORT ale bez telefonu przy sobie?

A miałeś w zegarku zapisaną kartę? :slight_smile:

Miałem skonfigurowaną kartę na zegarku po przez Google Pay, czyli musiałem ją aktywować tak samo jak na telefonie (osobno). Zegarek jest bez karty sim czyli nie ma dostępu do internetu. W sklepie bez telefonu płaciłem bez problemu :thinking: