Awaria zigbee2mqtt CC2531

Jestem też tutaj :).

Współpraca małymi kroczkami (z mojej winy, cierpię ostatnio na brak czasu) idzie do przodu. Dostałem egzemplarz bramki, na razie ją tylko rozpakowałem i nie miałem czasu jeszcze uruchomić. Proszę o cierpliwość.

Po podobnej "awarii’ CC2531 wgrywam firmware wg instrukcji Home Assistant - Zigbee2MQTT (CC2531 za 4$) i programowanie przez nodeMCU - HejDom, oczywiście nie lutuje przewodów i wgrywam aktualny firmware.

Nie znalazłem wcześniej tej strony. A tu wszystko ładnie po polsku opisane. Niemniej dałem sobie radę i od wczoraj zigbee ponownie śmiga w moim domu. Też bez lutowania. Dongle od AiS ma otworki w których końcówki przewodów pewnie siedzą. Sieć wstała bez ponownego parowania urządzeń.

Takie coś jak ponowne wgranie tego samego firmware (lub wersji wyższej w ramach tej samej wersji Zigbee 1.2) nie wymaga ponownego parowania urządzeń, parowanie wymagane jest w przypadku | Zigbee2MQTT, przeszedłem kilka tam opisanych scenariuszy i potwierdzam, że tak jest :grinning:.

Witam

co proponujesz do AIS zamiast CC2531 , masz moze cos bardziej niezawodnego ?

Odpowiem za Grzegorza - na ten moment jedyną alternatywą jest Conbee2.
Grzegorz wraz z zespołem AIS pracuje nad uruchomieniem alternatywnych urządzeń CCxxxx na bramkach AIS.

P.S. Jest jeszcze opcja postawienia dowolnego innego dongle’a na innej maszynie, ale jeśli takiej nie masz (która działa 24h) to nie ma sensu.

Niestety wczoraj wieczorem moja sieć zigbee ponownie przestała działać. Scenariusz taki sam jak poprzednio czyli zanik prądu. (bramka nie straciła zasilania ponieważ jest podłączona do UPS) o powrocie zasilania brak łączności z urządzeniami zigbee. Tym razem jest jednak gorzej ponieważ flashowanie dongla nie rozwiązuje problemu. Z 23 urządzeń widać tylko 3 ale one też nie pracują prawidłowo. Macie jakieś pomysły?

@Stravi
Możesz powiedzieć coś więcej w kwesti:

Cytat
P.S. Jest jeszcze opcja postawienia dowolnego innego dongle’a na innej maszynie, ale jeśli takiej nie masz (która działa 24h) to nie ma sensu.

Mam CC2652P którego chciałem podłączyć pod AIS ale doczytałem że na chwilę obecną jest to niemożliwe. Mogę go podłączyć np pod dysk qnap tylko nie mam pojęcia jak go tam skonfigurować żeby zdalnie się pod niego podłączyć.

Ma ten qnap możliwość postawienia obrazu dockera?

Tak.
Wcześniej miałem na nim postawioną VM z Home Assistantem. i CC2652P udostępniony maszynie wirtualnej działał.

To jedziesz wg tej instrukcji:

1 polubienie

Pytanie do użytkowników zigbee.
Czy wasze problemy zaczynały się od tego że trzeba było wyjąć dongel i włożyć ponownie czy padł odrazu ?
Mój właśnie tak się zachowuje.
Wyjmuje go na minutę i wkładam i jest ok jakiś czas.
Niechce tego wiązać z aktualizacja bo nikt innych takich rzeczy nie zgłasza więc wpierw szukam tu pomocy :slightly_smiling_face:
Ps. Restart usługi o nie pomaga. Tylko wyjęcie i włożenie ponownie daje skutek :slightly_smiling_face:

U mnie dongel zakupiony od AIS działa super, nie miałem nigdy problemu że usługa przestała działać, mam 24 urządzenia zigbee.
Jedynym mankamentem to 2 razy nie chciał sparować nowego urządzenia, ale po wyjęciu i włożeniu było ok. Po za tym jest super i stabilnie, opędza mi 100m2 domu, fakt mam do niego podpiętych 9 urządzeń z funkcją routera.

2 polubienia

W moim przypadku pierwszy raz problem wystąpił po awarii sieci energetycznej. Z tym że bramka jest podłączana do UPS i w czasie awarii nie utraciła zasilania. W sieci mam 26 urządzeń z tego ponad połowa routerów. Może koordynator nie radzi sobie z podłączeniem jednocześnie/w krótkim czasie z większą liczbą urządzeń.