Brak dostępu do bramki po aktualizacji

Jak widać tych informacji jest baardzo dużo co z tego jest ważne?

Ważne jest to homeassistant is invalid option for http - masz coś nie tak w pliku ~/AIS/configuration.yaml
To może być biały znak (spacja TAB)

Jak sam nie dasz rady ogarnąć to wyślij zawartość configuration.yaml do info@ai-speaker.com

To jest zwykle tak, że użytkownicy zmieniają configuration.yaml potem nie sprawdzają czy jest ok i zostawiają zmienioną konfigurację, a bramka działa… po aktualizacji jest restart i system nie wstaje bo ma nieprawidłową konfigurację.

Oczywiście wina jest aktualizacja :wink:

Zgłoszę żeby przed aktualizacją wykonać sprawdzenie configuration.yaml jak NOK to zatrzymujemy aktualizacje.

Daj znać czy znalazłeś problem, nie jestem pewna ale chyba z pustym configuration.yaml powinno wstać

1 polubienie

Celina, dziękuję za odpowiedź. Moja wiedza na temat AiS jest tak nikła że nie mam prawa podejrzewać że moje problemy są spowodowane wadliwą aktualizacją. Rozwiązałem problem poprzez pełny restart aplikacji. Następnie przywróciłem konfigurację z backup. Ma teraz dostęp do bramki przez www, ssh, sftp, aplikacje na telefonie zarówno lokalnie jak i przez tunel. Po odtworzeniu backupu nie został włączony tunel, (włączyłem go ręcznie), nie ma utworzonych wcześniej dashboardów oraz użytkowników. (Osoby się odtworzyły) Reszta wydaje się działać prawidłowo. Czy w backupie nie ma danych użytkowników i dashboardów. Czy czegoś jeszcze nie zawiera backup?

Ps. Po restarcie nieaktualny był linux. Zaktualizowałem go bez problemu z poziomu www.

To powinno przywrócić się z backupu. Jeśli nie czy robiłeś kopię katalogu AIS przez FTP?

Zaloguj się na konto tych użytkowników i pojawią się ponownie - miałem to samo.

Wiemy, że system jest skomplikowany i nie jest łatwo :wink: ja z czasem też już coraz więcej kumam i powiem Ci, co zrobiłeś:

  1. Żeby zrobić backup to trzeba sprawdzić konfigurację - to się udało, bo konfiguracja była OK.
  2. Backup to tylko kopia plików, które są w folderze AIS. Po backupie zmieniałeś coś w configuration.yaml i już nie zrobiłeś sprawdzenia konfiguracji i backupu. Potem aktualizacja i restart - i aplikacja Home Assistant już nie wstała, bo coś było nie tak w configurarion.yaml. 3. Przywróciłeś pełnym resetem konfigurację, która była poprawna i teraz HA wstał.

Czego Ci brakuje w systemie to to, co wykonałeś po wykonaniu kopii (zakładanie nowych użytkowników itd.) a przed pełnym resetem.
Czyli istotne jest, kiedy zrobiłeś kopię i co później robiłeś w konfiguracji.
Gdybyśmy wiedzieli, co zrobiłeś po wykonaniu kopii ale przed aktualizacją, to moglibyśmy dokładnie powiedzieć o co chodziło.

It’s complicated, I know… :wink:

Zgłoszę, żeby przed aktualizacją sprawdzać poprawność konfiguracji - nie Tobie jednemu będzie lżej :wink:

1 polubienie

Celina, dziękuję za szybką odpowiedź.

Mogłem coś namieszać w configurarion.yaml bo po zrobieniu backupu instalowałem wersję dev zigbee2mqtt. Z dashboardami sprawa się wyjaśniła. Po prostu nie były widoczne dla użytkownika Jarek. Natomiast nie wiem czemu nie widzę innych użytkowników.

Niby ich nie ma a jak chcę utworzyć to AiS twierdzi że istnieją.

Odpowiedział Ci @traviz przed @Celina

Do pierwotnego problemu nie dojdziemy bez configa, który był błędny z jakiegoś powodu (been there, done that ;)) Jest root- można robić wszystko, ale… jest root- można też wiele zepsuć :wink:

Problem po przywróceniu kopii to tak jak pisał @traviz i @Cezary.K - możliwe, że trzeba wykonać ponownie restart AISa w konsoli

pm2 restart ais

Jak dalej coś będzie nie tak, to napisz proszę dokładnie co zrobiłeś krok po kroku (jeśli jest błąd to dzięki temu postaramy się go odtworzyć i poprawić). System jest dość skomplikowany, wiele możliwości daje jednocześnie możliwość wielu problemów :wink:

Mam nadzieję, że jutro wszyscy będziemy już online i temat sprawdzenia poprawności konfiguracji przed aktualizacją pociągnie dalej @jolka (bo wydaje mi się, że to jest clue tego problemu)

Pozdrawiam :slight_smile:

Dziękuje za pomoc, problem z użytkownikami rozwiązany.

2 polubienia