Bramka Xiaomi Aqara

Witam, gateway Xiaomi jest zintegrowana z HA, lecz po każdej aktualizacji lub resecie wszystkie encje są dostępne tylko przez 1.5 godziny. Mam dwie takie bramki i przy obu jest ten sam problem.

Też miałem kiedyś ten problem - musisz zacząć od sprawdzenia konfiguracji swojej sieci.
Gateway do komunikacji wymaga otwartych portów UDP 9898 oraz 4321. Możesz sprawdzić to nmap’em podając IP gatewaya i porty (zainstaluj nmap jeśli go nie masz na bramce: apt install nmap):

$ sudo nmap -sU 192.168.178.18 -p 9898,4321
Starting Nmap 7.70 ( https://nmap.org ) at 2018-09-26 10:33 CEST
Nmap scan report for 192.168.178.18
Host is up (0.051s latency).

PORT STATE SERVICE
4321/udp open|filtered rwhois
9898/udp open monkeycom
MAC Address: 34:CE:00:90:92:EE (Xiaomi Electronics,co.)

Nmap done: 1 IP address (1 host up) scanned in 1.75 seconds

PS: Najczęściej problemy pojawiają się jeśli bramka jest podłączona do innego routera niż gateway - mimo, że pingują się nawzajem, to pakiety po UDP nie przechodzą i integracja po 150min wyłącza się. Jeśli dobrze pamiętam to czujniki w tym czasie rejestrują dane, ale już lampki w gatewayu nie zapalisz.
Więcej na ten temat znajdziesz tu: Cannot connect to Xiaomi gateway - Configuration - Home Assistant Community

Otworzyłem porty dla Xiaomi Gataway.


Niestety po 2.5 godziny nastąpiło ponowne rozłączenie integracji.

Sieć mam w systemie MESH, więc router jest jeden.

Mam inny problem ale etz zwiazany z bramka xiaomi (Xiaomi Gateway 3). Bramka w tej samej sieci co Jolka, token odczytany, bramka dodana poprzez integracje. Po dodaniu bramki xiaomi do Jolki, do bramki dodalem jeden przycisk zigbee.
Niestety, przycisk zigbee nie jest widoczny w Jolce. Wlasciwie to nawet bramka nie jest widoczna jako urzadzenie/encja - niby jest na liscie integracji ale brak jakichkolwiek przypisanych urzadzen/encji. Jakies pomysly?

Właśnie skojarzyłem, że moje problemy też pojawiły się po zmianie routera na Tenda MW6 Mesh. Wcześniej dwa gateway’e i Jolka bez problemu działały na starym TP-Linku. Mam obecnie trzy kostki Mesh’a i jedyne działające rozwiązanie jakie znalazłem to połączenie bramki po kablu LAN.

PS: Nie jesteś sam :slight_smile: - na community.home-assistant.io jest wiele tematów typu: “gateway is offline after 2.5 hours” - najczęściej kończą się w stylu “zmieniłem router i działa”
Xiaomi Gateway becomes unavailable after some hours - #8 by Lucas_Rey - Third party integrations - Home Assistant Community

Podłączyłem bramkę kablem do routera i gateway już ponad pięć godzin jest widoczny, więc chyba problem rozwiązany. Wielkie dzięki Sebastian :grinning:

Mam dokładnie to samo rozwiązanie. Podłączyłem jedną kostkę pod router (z wyłączonym wifi), który robi za serwer dhcp. To co można mam podłączone bezpośrednio pod kostki na kablu.

Ponowie pytanie
Mam Xiaomi Gateway v3, bramka w tej samej sieci co Jolka, token odczytany, bramka dodana poprzez integracje. Po dodaniu bramki xiaomi do Jolki, do bramki dodalem jeden przycisk zigbee.
Niestety, przycisk zigbee nie jest widoczny w Jolce. Wlasciwie to nawet bramka nie jest widoczna jako urzadzenie/encja - niby jest na liscie integracji ale brak jakichkolwiek przypisanych urzadzen/encji. Jakies pomysly?

I drugi temat - czy komus udalo sie podpiac bramke xiaomi/aqara to dongla zigbee2mqtt? Chodzi mi o to, zeby bramka xiaomi/aqara sluzyla jako wzmacniacz dongla podpietego do Jolki :slight_smile:

Cześć, czy udało ci się rozwiązać problem z integracją Xiaomi - mam tę samą sytuację - integracja jest (a więc bramka znaleziona) ale encji i urządzenia nie ma. Za bramkę robi oczyszczacz 3C