Pierwszy kontakt i rozmyślania + pytania

Dziś miałem pierwszy kontakt z bramką (ustawiałem u mamy bo prezent) i tak:

  • pierwotnie na routerze rodziców hasło i nazwa wifi były “dzikie” (od UPC domyślne)

W trakcie pierwszej konfiguracji podłączyłem bramkę do dzikiej sieci wifi z dzikim hasłem ale, że przy próbie dodania gniazdka jolka mówiła że problem z wifi pomyślałem “musiałem źle wpisać to dzikie hasło, ustawię ten router po ludzku i spróbuje jeszcze raz”.

  • ustawiłem nazwę sieci na “ludzką” oraz hasło na “normalne”

Po powrocie do jolki połączyłem się do nowej sieci - mówi że “ok” wiec myślę- teraz podziała. Przystąpiłem do podłączenia gniazdka w kreatorze sprawdzam hasło do wifi i nazwę wifi - o ile nazwa sieci była prawidłowa o tyle bramka cały czas “pamiętała” stare hasło więc wpisałem ręcznie nowe “ludzkie” hasło i zatwierdziłem poprawność ustawień.

  • za każdym razem bramka mówiła “odnaleziono nowe inteligentne gniazdko” (w trybie parowania dioda na czerwono, mrugająca" ) ale urządzenie nie pojawiało się w widoku dodanych urządzeń.

  • w momencie w którym powinno przesłać konfiguracje do gniazdka wyświetlało komunikat “Przerwano” i po kilku próbach włączało wifi na bramce z powrotem (komunikat głosowy od bramki- stąd wiem).

Myślę sobie “to android”, pewnie to, że pamięta w kreatorze dodawania urządzenia “stare , dzikie” hasło stanowi jakiś problem zresetuję więc bramkę i wszystko zahula jak talala. (istotny czynnik- na początku przy pierwszej konfiguracji zmieniłem domyślny głos na “Andrzeja”)
Przywróciłem więc ustawienia początkowe - bramka na dzień dobry przywitała mnie głosem Andrzeja (sic!) a nie “domyślnym”, fabrycznym. Myślę sobie “dobra nie ważne lecę dalej”.
Przystąpiłem więc do całej konfiguracji podałem sieć, hasło dane usera itp połączyło elegancko.
Przystąpiłem do podłączenia gniazdka a tam w kreatorze pod hasłem nadal to “dzikie, pierwsze hasło”. Zmieniłem hasło do WIFI na właściwe to nadal nic nie pomogło nadal nie jest w stanie przesłać konfiguracji mimo, że wykrywa gniazdko.

Po którymś razie gniazdko pojawiło się w urządzeniach cały czas świecąc na czerwono (a zgaduję, że powinno zmienić się na zielono?) i bez komunikatu o poprawności przesłanych danych.
Takie gniazdko (nazwane “telewizor” ) pozwalało sterować suwakiem i włączało i wyłączało telewizor. Jeśli natomiast chciałem głosowo, gadając do pilota zrobić to samo, za każdym razem dostawałem odpowiedź o problemie z siecią albo żadnej odpowiedzi.

Posiadane urządzenia:

  • Bramka z najnowszą dostępną wersja softu (sprawdzałem)
    -1 sztuka gniazda AIS dom (waszego)
    -1 sztuka pilota
  • Router od UPC z domyślnymi ustawieniami normalnie wykrywający bramkę jako “urządzenie podłączone po WIFI” (może upcowe ipv6 to jakiś problem?)

Pytania:

  • jak poradzić sobie z problemem gniazda,które nie chce się dodać
  • jak na twardo zresetować bramkę (tak, żeby nie pamiętała tego dzikiego starego hasła i żadnych innych ustawień, czuję pod skórą, że to przez to mam problem ze sparowaniem gniazda.
  • czy przytrzymanie mikrofonu i powiedzenie “włącz telewizor” powinno zadziałać tak jak myślę czyli przełączyć przełącznik? :wink:

Na komputerze mamy nie miałem za bardzo możliwości podłączyć bramki (dzieci, żona, świąteczny obiad wiecie jak jest :wink: )żeby zmęczyć ją logcatem czy czymkolwiek ale jeśli będzie trzeba to 30 grudnia będę u rodziców i mogę coś powalczyć, zaraportować więcej. No chyba, że w ogóle robię coś głupiego i nie trzeba będzie nic cudować o mój post pójdzie w śmietnik.

Poza tym rodzice bardzo się zajarali a tate przystąpił do dyskutowania o modyfikacji instalacji elektrycznej żeby mogli sterować światłami i piecem :wink:

Trochę się rozpisałeś, ale jeżeli zmieniłeś SSID ihasło do wifi i chcesz do nowej sieci sięwpiąć bramką, to wchodzisz w konfiguracja ->konfiguracja bramki AIS dom-> sieć wifi.
Jeżeli nie możesz dodać urządzenia (gniazda wifi) do bramki to kliknij na gnieździe przycisk 4 razy i moduł zacznie rozgłąszać sieć o nazwie gniazdo s20 czy jakoś tak. Podłącz się telefonem do tej sieci i w przeglądarce telefonu wejdz na strone 192.168.4.1 Tam wybierz swoją sieć wifi i wpisz hasło. Zapisz - moduł się zrestartuje. Teraz znajdz jego IP na routerze i wejdz z komputera na niego. Zobaczysz cośtakiego


wejdz w konfiguracja ->inne konfiguracje zaznacz tam pole przy “załącz MQTT”. W polu “Nazwa” daj mu jakąś sensowną nazwę i kliknij zapisz. Moduł się zrestartuje i jak wstanie to wejdz jeszcze raz w konfiguracja->konfiguracja MQTT. W polu serwer wpisz IP bramki AIS, a w polu TEMAT wpisz unikalną nazwę. Zapisz. Modułsięzresetuje i po chwili będize widoczny na bramce. Jeżeli chodziło Ci o coś innego to napisz jeszcze raz :slight_smile:

Bardzo dziękuję za twoją odpowiedź z pewnością jedna rzecz mi ułatwi i dodam gniazdo! Twoja odpowiedź nie wyjaśnia jednak reszty zagadnień. Rozpisalem się bo to zboczenie zawodowe, wole wyjaśnić od razu :wink:

Aby zrobić hard reset bramki musisz wlozyc wykałaczkę w niazdo av z tyłu bramki na 10s. Info na blogu https://sviete.github.io/AIS-docs/docs/en/next/ais_bramka_reset_step_by_step.html
Zeby zadziałało polecenie trzeba je najpierw zdefiniować. Info tez jest na blogu. Opisalem tylko to czego nie ma.

Oho rzuć jeszcze tylko proszę więcej o definiowaniu poleceń i będzie można rozważyć czy wątek zostawić czy usunąć :wink: Przyznasz, że nie jest to do końca intuicyjne, mam na myśli proces resetu (bo skoro jest w sofcie reset to mógłby zadziałać “zupełnie”) no i to, o czym teraz wspominasz czyli definicje poleceń (czego na filmie z YT który oglądałem nie ma, na filmie komenda głosowa działa od razu po dodaniu lampki chmurki :slight_smile: )
Dziękuję za Twoją pomoc!

Poczytaj tutaj, bo z tego co widzę to faktycznie powinno od razu działać

Pewnie ma to związek z tym że gniazdo nie było dodane prawidłowo i dlatego nie działało. Wrócę z wieściami 30 tego.

Absolutnie nie wolno tego robić w ten sposób.

Jedyna bezpieczna opcja resetu którą można robić samemu to pełny reset aplikacji, opisany szczegółowo wraz z wideo tu:
https://sviete.github.io/AIS-docs/docs/en/ais_bramka_reset_ais_step_by_step.html

Przywracanie ustawień fabrycznych urządzenia to procedura, którą NIE można robić bez konsultacji z nami, bo ta procedura nie jest bezpieczna - w przypadku problemów z zasilaniem może prowadzić do uszkodzenia urządzenia i konieczności programowania go w serwisie.

Dodatkowo trzeba zrozumieć, że kody fabryczne na urządzeniu nie są aktualne → “System jest w fazie intensywnego rozwoju, dlatego wersja fabryczna może odbiegać od wersji aktualnej - pierwsze uruchomienie i ponowna instalacja wszystkich składowych może potrwać znacznie dłużej niż zwykle.”

Po resecie do ustawień fabrycznych wielu użytkowników informuje nas po fakcie, że coś im nie działa tak jak działało przed resetem - wynika to z faktu, że stan fabryczny urządzenia może nie być kompletny (nie da się zaktualizować stanu fabrycznego aktualizacjami które wysyłamy do bramek).

Jeżeli mimo informacji w dokumentacji i naszych apeli będzie nadal dochodziło do takich sytuacji, że użytkownik sam resetuje urządzenie do stanu fabrycznego, a potem zgłasza nam niedziałanie jakiejś funkcjonalności to niestety będziemy zmuszeni naliczyć za takie świadome zepsucie urządzenia opłatę serwisową.

To może ten opis co jest na tej stronie


usunąć i napisać tylko, że jest taka możliwość ale najpierw trzeba się skontaktować z producentem :wink:
Czyli nie opisywać w jaki sposób można to zrobić tylko zasygnalizować, że się da.
Nie ukrywa, że na początku też mi się też zdarzyło zrobić taki reset, a skoro była na stronie producenta informacja jak to wykonać nie widziałem w tym nic strasznego :wink:

1 polubienie

Podpisuje sie pod tym obiema rekami i nogami:) Ja bym chociaz w pierwszym zdaniu napisal ze przywrocenie ustawien fabrycznych jest zalecane tylko i wylacznie po kontakcie z serwisem :slight_smile: Tez sie przymierzalem aby to uczynic ale na szczescie zobaczylem gdzies dopisek zeby tego nie robic bez kontaktu z serwisem. A jednak jaki bym mial sprzet elektroniczny, ustawienia fabryczne / hard reset to dosc czesto stosowane wyjscie awaryjne :slight_smile:

1 polubienie

Dobry pomysł, już “znikamy” tę procedurę. Jej popularność trochę nas przerosła.

Sami wykonaliśmy tę procedurę raz, pisząc instrukcję, a teraz widzimy, że:

  • zresetowałem do fabrycznych, bo mi źle odpowiedziała.
  • zresetowałem do fabrycznych, bo się nie zaktualizowała.
  • zresetowałem do fabrycznych, bo wszystko mi działa, ale mi się w weekend nudziło :wink:

Teoretycznie nie ma w tym nic strasznego (o ile nie zabraknie prądu), ale trzeba też rozumieć, że cofnięcie się z wersją do wersji fabrycznej (do wersji systemu z dnia zakupu) może nie rozwiązać żadnego problemu. Za to można otrzymać ponownie wszystkie problemy, które rozwiązaliśmy aktualizacjami i poprawkami.
Dlatego na obecnym etapie projektu, lepiej jest nadpisywać kody do najnowszej stabilnej wersji a nie cofać się do wersji fabrycznej.

Oczywiście to też nasza wina - nie wytłumaczyliśmy tego odpowiednio jasno. Dzięki za zrozumienie i współpracę :slight_smile:

No to teraz trzeba napisać FAQ pod tytułem “Przywracanie ustawień fabrycznych” :wink::grinning::grin::joy:

1 polubienie

mozna tez nie robic z tego demona i dac mozliwosc zaflashowania zawsze aktualnej wersji androida :wink: