Budujemy Termostat (AISpeaker - Home Assistant)

Witam.
Dzisiaj po przyjściu z pracy zauważyłem, że mam brak wskazania temperatury domu na zbudowanym termostacie. W konfiguracji modułu zobaczyłem, że brak na wyjściu czujnika temperatury. Ustawiłem go i zapisałem ale niestety nie mam wskazań z tego czujnika. Czy padł, czy mogę go jakoś sprawdzić zanim podłącze inny ?

Rozumiem, ze DHT22? One już tak mają. Trzeba odłączyć zasilanie modułu na chwilę i pochodzi kolejne kilka dni lub tygodni. Ja powymienialem na si7021 i bme280. Chodzą one po I2C na 4 przewodach, ale są niezawodne.

@Cino111 ta to czujnik DHT22 podłączony do Sofoff Basic. Możesz mi podać jak podłączyć czujniki podane przez Ciebie do sonoff ?

Nie źle Ci piszę chyba, to czujnik DS18B20 tak go wykrywa bramka i jest ustawiony na GPIO3 jako DS18x20(4) i już działa.
Jeżeli ma się tak dziać to proszę podaj jak podłączyć wymienione przez Ciebie czujniki.

Jezeli to ds18b20 to one raczej sie nie psuja. Musiał Ci się kabelek gdzieś odłączyć. Ewentualnie jak nie masz rezystora podciągajacego to dołóż.
Tak wygląda na sonoff basic podłączenie si7021 lub bme280. Tez muszą być rezystory podciagajace (w moim przypadku wystarczylo zlutować zworkę na czujniku)


Jak możesz to jeszcze elektroniczne co gdzie ma być przylutowane do sonoff basic. A jeszcze jedno u mnie to wygląda tak

Zasilanie czyli 3.3v i gnd + rx i tx

Ty używasz coś takiego

Może komuś się przyda poniższa informacja:

Dzisiaj zauważyłem, że moja bramka mocno zamula (użycie swap było na poziomie 70%), sprawdziłem logi i takie cudo:


czyli coś z automatyzacjami od termostatu.
Po którejś z aktualizacja HA zmienił się sposób wywołania usługi i nie wpisujemy już ręcznie encji tylko wybieramy jak na screenie niżej. Gdy poprawiłem wg screen problem z zamuleniem bramki zniknął i w logach nie krzyczy :wink:
1212

1 polubienie

@Cino111
Cześć. Chciałbym wrócić do tematu termostatu. Używam w/w do sterowania teraz pompą ciepła. I mam tu pytanie, czy da się tak zrobić żeby po spadku temperatury o ustawioną histerezę pompa załączała się z opóźnieniem kilkunastu sekund np.300 ( żeby dało się to ustawiać) i wyłączała się też z ustawionym opóźnieniem.

Zarowno natywna automatyzacja HA/AIS jak i NODE-RED maja funkcje typu Opoznienie/Delay. Wiec zakladalbym ze triggerem powinien byc spadek temperatury a wtedy w akcjach najpierw wolasz funkcje Opoznienie a nastepnie zalaczasz pompe.

@badzio
Oj oj…
Nie bardzo wiem co piszesz.

Przykladowa automatyzacja (oczywiscie na innych urzadzeniach niz Ty masz ale koncepcja powinna byc taka sama)

- id: '1601497618552'

  alias: test

  description: ''

  trigger:

  - platform: numeric_state

    entity_id: sensor.0x00124b00222da4f2_temperature

    attribute: temperature

    below: '20'

  condition: []

  action:

  - delay: 0:30

  - type: turn_on

    device_id: 966a66e6467d46519b889944ac363ac0

    entity_id: switch.gniazdko_tv_switch

    domain: switch

  mode: single

Ponizej ekrany z automatyzacji


Osobiście uważam, że przerzucanie logiki termostatu do automatyzacji nie jest opdowiednią drogą.
Proponuję zastosować generic thermostat, w którym podpinasz sensor temperatury + switch wirtualny, który stworzysz. Do tego automatyzację z opóźnieniem, która zmienia realny switch, podobnie jak napisał @badzio.

Musze poczytac o tym generic thermostat. Jaka jest tego zaleta w porownaniu do automatyzacji? Oraz co polecasz jesli automatyzacja jest robiona w NODE-RED? Ja ostatnio przenioslem cala automatyzacje do NODE-RED bo mialem juz dosyc zmian w HA/AIS :slight_smile:

To trochę jak odnajdywanie koła na nowo :slight_smile:
Automatyzacji musiałbyś napisać kilka/kilkanaście żeby to ogarnąć co daje generic_thermostat.
Tak wygląda mój przykładowy termostat:
image

Użyłem custom-components do UI, ponieważ wbudowany termostat w Lovelace ma precyzję 1 stopień, a ja chciałem mieć możliwość precyzyjnego ustawiania temperatury z małą histerezą.
Automatyzacji do tego nie miałbym żadnych gdyby nie pompa CO, która trzeba włączyć jak dowolne z 4 parterowych pomieszczeń chce się grzać. Muszę poszukać informacje czy jestem w stanie coś takiego ustawić w tasmota, to wtedy nie będę miał żadnych automatyzacji z tym związanych.

1 polubienie

Stravi widzę, że używasz innej karty niż domyślna.

obraz

Jak ją można zmienić?

image

Budowanie całego termostatu na automatyzacjach to faktycznie wymyślanie koła od nowa. Generic thermostat masz opisany na samej górze. Pierwszy post. Nie jest to idealne rozwiązanie jeżeli chce się ustawić inną temperaturę w każdym pokoju i o różnych godzinach. Jakoś na dniach będę chciał zrobić termostat na Node Redzie. Na pewno się podzielę jak mi się uda coś wymodzić.

Faktycznie wspomniałem, że użyłem custom UI element, a nie dałem kodu :slight_smile:

2 polubienia

O, to bede wdzieczny - bo ja wlasnie przestawilem juz wszystko na NR.

Witam.
Mam zbudowany termostat do pompy na sonoff S2x z podpiętym czujnikiem temperatury DS18B20. Czy jest jakaś możliwość kalibracji tego czujnika bo ma przekłamania temperatury. Pomiar wykonałem tradycyjnym i elektronicznym termometrem. Różnica wynosi około 1 stopnia. A może jest coś bardziej dokładnego.