Cache w aplikacji AIS

Podmieniłem w Galerii plik z grafiką na inny ale o tej samej nazwie. Z poziomu aplikacji AIS w karcie w której go wykorzystuje cały czas widzę jednak poprzedni obraz a z poziomu przeglądarki po wyczyszczeniu cache jak i w katalogu “img” jest widoczny już nowy plik obrazu. W jaki sposób wyczyścić cache w aplikacji AIS aby był widoczny już nowy obraz na danej karcie ?

Hej,

cache jest w przeglądarce - to przeglądarka trzyma sobie lokalnie pliki które już raz pobierała żeby nie obciążać sieć. Są 2 metody na cache w przeglądarce:

  1. Otwieramy narzędzia deweloperskie w przeglądarce (F12 albo Ctrl + Shift + j) i przechodzimy do zakładki Sieć/Network i odznaczamy “Disable cache”
    Teraz mając otwarte cały czas narzędzia deweloperskie w przeglądarce odświeżamy stronę (F5) i powinno wczytać nowe pliki / obrazki

  2. Możesz też “oszukać przeglądarkę” i zmienić nazwę pliku dodając do niej parametr. Powiedzmy, że Twoja grafika ma nazwę /local/img/zegarek.png jeżeli dodasz po nazwie coś takiego ?v=123 to przeglądarka przekaże to jako parametr i “pomyśli że to inny plik” więc go znowu pobierze z serwera na bramce a nie ze swojego cache

1 polubienie

Na laptopie i na smartfonie z poziomu przeglądarki nowy obraz wyświetla się prawidłowo po wyczyszczeniu cache. Problem z cały czas wyświetlającym się starym obrazkiem mam gdy na smartfonie uruchomię i zaloguje się do aplikację AIS (nie przez przeglądarkę). Gdy dodam do nazwy pliku “?v=123” to w aplikacji wyświetla się już nowy obrazek. Jednak gdy usunę ten wpis to pojawia się stary obraz. Wyczyściłem ponownie cache we wszystkich przeglądarkach na smartfonie i problem nadal występuje. Obrazy dodawałem do Galerii również przez aplikację AIS na smarfonie.

Zrobiłem taki test: z poziomu aplikacji AIS na smartfonie usunąłem z Galerii plik o podanej nazwie. Następnie dodałem przez Galerię inny plik o tej samej nazwie. Plik wgrał się ale w podglądzie widać stary plik i również ten stary plik widać na zdefiniowanych kartach. W katalogu “/www/img” jest wgrany nowy plik.

aplikacja używa WebView (komponentu przeglądarki)
webview może mieć silnik z przeglądarki (Chrome) albo ze specjalnej aplikacji WebView z Google Play

To zależy od Twojego producenta telefonu.

Jak widać WebView też sobie robi cache tego co przegląda.
Wyczyść dane aplikacji w telefonie i cache zniknie.

PS
nie rozumiem po co się męczysz z tym,
jeżeli chodzi o jakieś zdjęcie z kamery i chcesz “oszukać cache” tak żeby aplikacja za każdym razem pobierała nowy obraz mimo, że ma tą samą nazwę to doklejaj do nazwy pliku datę jako parametr po znaku zapytania
/local/img/zdjecie_z_kamery_1.png?t=20200922102215

1 polubienie

Wyczyszczenie danych aplikacji w telefonie pomogło. Dzięki :slight_smile:.