AIS dom - aplikacja na tablet nowe wydanie w Google Play na kanale Beta

AIS dom - aplikacja na tablet, nowe wydanie w Google Play na kanale Beta

Od wydania Leon, przy uruchomieniu aplikacji Asystent domowy, będziemy informowali o możliwości doinstalowania powiązanych aplikacji na tablet, telefony i inteligentne zegarki.

W aplikacji na tablet, wydanej dzisiaj na kanale beta, doszło kilka poprawek:

Dolna belka jest cieńsza

było

jest

to nie koniec z tą dolną belką, możliwe, że docelowo zrobimy ją w stylu Apple notch,
ale na dole ekranie na środku, najłatwiej wyjaśnić to tym zdjęciem :wink:

Płynne skalowanie aplikacji

chodzi o to, żeby dopasować sobie wielkości do ekranu, na którym się wyświetla panel sterowania aplikacji

jak to w systemie Android, nic nie jest proste i oczywiste, nie u każdego będzie dobrze działać.
To, co robimy, żeby wyskalować aplikację webową to ustawienie początkowej skali, szczegóły jak to działa są tu:

Odświeżanie strony z aplikacją przez przesunięcie w dół

Domyśle Android API level 30

taki nowy wymóg w Google Play

Jeżeli macie jakieś fajne pomysły jak ulepszać i upiększać aplikację, to oczywiście jesteśmy bardzo otwarci - wystarczy zrobić poprawkę lub napisać nową funkcjonalność i w github zgłosić nam pull request.

2 polubienia

@jolka czy to będzie działać poprawnie - wyświetlanie - na tablecie w pozycji pionowej?

Po tej aktualizacji przestał działać (po naciśnięciu brak dźwięku i te paski się nie ruszają jak coś się mówi) przycisk z mikrofonem u dołu

Edit oraz nie mogę zmieniać jasności w pełnym zakresie w Philips hue

1 polubienie

Dzięki za info - sprawdzimy, pewnie to przejście na Android API level 30 wymaga czegoś więcej.
Masz Android 11?

Tak android 11 (xiaomi) a oba filmiki musiałem mocno przycinać i kompresować ze względu na ograniczenia forum do 4 mb, może gdyby można było dodawać troszkę większe pliki video nie było by problemu że muszę skracać je do ok 10 sekund w 720p

Udało Ci się skopresować bardzo - nie da ich się wyświetlić, ale spoko wierzę na słowo :wink:
Następnym razem, jak chcesz dodać wideo na forum to, zamiast przycinać i kompresować możesz wrzucić na YT i dać linka.

1 polubienie

Mój problem z regulacją jasności wygląda identycznie jak na tym filmiku z ogrzewaniem Home Assistant Polska

Edit: nawet przy próbie przewinięcia z powrotem listy integracji do samej góry skutkuje pojawianiem tego kółka do odświeżenia zamiast przesunięciem listy w górę.

U mnie ta aktualizacja powoduje chyba same problemy i czy winny temu jest android 11?

Hej @Akszyn

Problem z mikrofonem na Android 11 jest związany ze zmianą docelowego poziomu API, wymuszoną przez Google Play:

zasada w Google Play, jest taka albo przechodzisz na nowe api albo nie możesz opublikować aplikacji.

Przejście na nowe API, w połaczeniu z ustawionym sharedUserId w manifeście aplikacji, powoduje problemm z mikrofonem na Android 11, nie tylko w ais dom:

Nikt nie zna rozwiązania, musieliśmy w ramach obejścia usunąć sharedUserId z manifestu (nie potrzebujey tego już).

To, że aplikacja nie ma już ‘‘sharedUserId’’ spowoduje, że się nie zaktualizuje sama, trzeba ją odinstalować i zainstalować ponownie z Google Play. Po tym powinno być już ok.

Jak nie znajdziemy lepszego sposobu na poprawkę, to poinformujemy podczas wydania aktualizacji, że trzeba odinstalować aplikację i zainstalować ponownie.

PS
To są rzeczy, które chyba tylko Google rozumie, żaden śmiertelnik nie jest w stanie tego do końca zrozumieć…

1 polubienie

i jeszcze kolejna poprawka w drodze (weryfikacja w Google Play trwa) → uwzględnienie gęstości wyświetlacza getDisplayMetrics().density przy ustawianiu powiększenia

teraz ma to wreszcie sens :slight_smile:

Dzięki za rozkminę tematu!

PS
przypominam, że każdy kto zna język Java może poprawiać aplikację - kody są tu:

W moim wypadku

To nadal nie pomogło gdyż cały czas jest brak reakcji gdy coś mówię jak przed reinstalacją, może w przyszłym tygodniu będzie działać skoro

Bo z reguły chyba tyle to trwa więc zostaje czekać

Edit: oraz po reinstalacji zauważyłem że nie działa “Zapamiętaj mnie na tym urządzeniu” bo przy każdym uruchomieniu aplikacji muszę się na nowo logować nawet jak się zalogowałem i bez wyłączania aplikacji zrestartował telefon to po jego uruchomieniu też muszę się logować co do tej pory nie miało miejsca

Mimo usunięcia aplikacji i pobrania najnowszej wersji nadal występują zaistniałe problemy istnieją

trochę mieszasz tematy, problemów faktycznie jest sporo na całym świecie ale tu, skupmy się na tych które dotyczą naszej aplikacji

  1. “Zapamiętaj mnie na tym urządzeniu”
    to błąd w HA , jest przyjęty do poprawki
  1. To, co pokazujesz na filmie to jakaś twoja kontrolka, do regulacji natężenia oświetlenia chyba
    Nie wiem o co chodzi… ale to chyba też nie ma związku z naszą aplikacją.

Odinstaluj aplikacje, zainstaluj ponownie na kanale beta, sprawdz czy masz wersje taką jak tu:

i zobacz czy działa mikrofon i komendy głosowe?

PS
dzisiaj do końca dnia, na kanale beta w Google Play, wydamy kolejną wersję tej aplikacji z poprawkami

AAA OK, już wiem o co chodzi - masz racje

poprawimy to

1 polubienie

Wersja aplikacji na Tablety AIS dom → 2.5.6.Android_11

Kolejna wersja z poprawkami jest właśnie sprawdzana w Google Play na kanale BETA i za jakąś godzinę powinna być wydana przez w Google Play

Zanim napiszecie, że jest jakiś problem, upewnijcie się, że macie najnowszą wersje

:warning: Jeżeli aplikacja się sama nie aktualizuje z Google Play, to trzeba ją odinstalować i zainstalować ponownie. Dostosowanie do API 30 (Android 11) niestety okazało się większą zmianą.

Instalacja ze strony OTA

Jeżeli ktoś na tablecie nie ma Google Play, albo na jakimś starszym tablecie, będą problemy z wersją przygotowaną pod Android API 30, to na AIS OTA publikujemy wersję skompilowaną na wersję API 24
(tej wesji nie możemy wysłać do Google Play bo teraz minimum to API 30).

Aplikacja na OTA jest podpisana naszym kluczem, dlatego przed instalacją z OTA trzeba odinstalować wersję z Google Play (tą, która jest podpisana kluczem Google). Inaczej się nie zaktualizuje.

Poprawki

Dostosowanie do Android 11 (API 30)

Dostęp do mikrofonu i do serwisu rozpoznającego mówienie, w Android 11, wymaga kolejnych deklaracji w manifeście aplikacji. Jest to związane z tymi zmianami:

Odświeżanie aplikacji

Zrezygnowaliśmy z odświeżania za pomocą przeciągania palcem (swipe) w dół. Bo za dużo z tym problemów mogło by być. Dodaliśmy możliwość kliknięcia w adres bramki, żeby przeładować stronę i ponownie wczytać aplikację:

Powiększanie aplikacji

Po dodaniu przeliczania gęstości ekranu powiększanie działa już poprawnie i płynnie.
Dlatego przenieśliśmy je z funkcji eksperymentalnych, wyżej w ustawieniach.

Obsługa wycięć w ekranie

Chodzi o to, żeby na tablecie, który ma wycięcie (na kamerę czy mikrofon) obraz z aplikacji był wyświetlany na całym ekranie

To dotyczy wersji Andoida z API 28 i powyżej, dla tych wersji ustawiamy → LAYOUT_IN_DISPLAY_CUTOUT_MODE_SHORT_EDGES

Efekt powinien być taki:

Teraz jest ok z mikrofonem i sterowaniem światła oraz przewijaniem np listy integracji, tylko dalej jeszcze nie zapamiętuje danych logowania po całkowity odinstalowaniu przed aktualizacją.

Czy można zrobić aby było jak wcześniej z tym wcięciem z poziomu aplikacji aby była widoczna systemowa belka powiadomień z godzina bateria telefonu itp? Bo wcięcie zasłania mi ikony z interfejsu Biorąc pod uwagę że są węższe i szersze wcięcia w ekranie

Czy ktoś już znalazł rozwiązanie lub obejście na zaistniały problem aby nie trzeba było za każdym razem logować się w aplikacji ?

Oraz wracając do poprzedniego pytania o

Czy mogła by to być funkcja opcjonalna a nie wymuszona na każdym urządzeniu ?