Co powiedziała Jolka?

Witam.
Jak dodać osobno do ekranu głównego ekran z tym co ostatnio powiedziała Jolka?
Przydała by się opcja “powtórz” tak żeby można było zmusić Jolkę aby powiedziała ostatni komunikat ponownie :slightly_smiling_face:
@jolka czy jest to możliwe wogole ? :slightly_smiling_face:
To o co mi chodzi zaznaczyłem na screen

creen :slightly_smiling_face:

Nie mogłem się powstrzymać; przy okazji napiszę:

Używam Jolki już jakiś czas i oczywiście czasami Jolka czegoś nie zrozumie (i mówi o tym), czasami ja coś źle powiem, etc…

Ale wczoraj nauczyłem córkę korzystać z Jolki (głównie z włączania radia czy YouTube). I ona też czasami ma problem ale już ogarnęła to wszystko. Po powrocie do domu mówi mi, że pomyliła się dwa razy z włączeniem radia głosowo a Jolka jej powiedziała: “Mam nadzieję, że wszystko z Tobą w porządku”… Ja tak nigdy nie miałem; chyba złośliwa ta Jolka do kobiet… :slight_smile:

Te karty da się edytować- sprawdzić co w nich jest.
sensor.aisknowledgeanswer
A co do powtórzenia to zrób sobie komendę “powtórz” i daj jej zawartość tego sensora.

2 polubienia

Nie widzę tego w usługach które mogę wywołać.
I nie wiem za bardzo jak to wywołać :slightly_smiling_face:
Będę wdzięczny za pomoc.
Sensor już dodałem do dashbord i widzę do powiedziała ale miło by było gdyby można było wydać komendę powtórz :slightly_smiling_face:

Ponieważ to nie usługa lecz sensor, a ten ma stan:
obraz

1 polubienie

Rozumiem.
Nie ruszam pliku yaml więc będę zmuszony poczekać. Póki co dodałem sobie okno które mam na dashbord i widze co ostatnio tam Jolka mówiła. :slightly_smiling_face::slightly_smiling_face:
Dziękuję za wsparcie :slightly_smiling_face:

A co z tym yaml? :slightly_smiling_face: Nie wiem czy to jest reguła - mi się udało przez jakiś błędny wpis uziemić AIS ale konsola SSH działała, więc łatwo było odwrócić sytuację.

Najprościej jest zainstalować WinSCP połączyć się przez przez protokół sftp login: dom, hasło: dom jako edytor wybrać sobie note++ w nim składnia .yaml Przed edycją robisz sobie kopię yaml a najlepiej całego katalogu AIS (po zatrzymaniu usług) i cały świat jest twój. Działając w ten sposób nie udało mi się ubić bramki przez ostatnie kilka miesięcy.

1 polubienie

Sorki, z reguły staram się nie wyręczać innych w nauce, jeśli ktoś napisze że nie wie o co chodzi to dodaję namiary w takim stylu jak tutaj dał @Cezary.K
Jak trzeba to i doedukuję, ale w każdym poście to nie ma sensu.
Co do obaw o yaml’e to nie będę nakłaniać. Może automatyzacją oparta o przycisk, tag?

1 polubienie

Dziękuję za Twoje chęci i doceniam je :slightly_smiling_face:
Zależy mi na stabilności dlatego nie ruszam yaml.
Może kiedyś zespół @jolka i spółka dojdą do wniosku że pomysł z komendą “powtórz” nie jest taki zły i wjedzie na stałe do użycia :slightly_smiling_face:

Najprościej to mieć Linuxa, ftp wbudowane w manager plików, składnia kodu rozpoznawana automatycznie już w najprostszym edytorze tekstu. Wszystko dostępme od razu po świeżym zainstalowaniu systemu.


1 polubienie

można też prostą automatyzacją powtórz i szablonem:

  1. szablon
Powtarzam: {{ states('sensor.aisknowledgeanswer') }}

testujemy w narzędziach deweloperskich:

  1. automatyzacja

akcja

service: ais_ai_service.say_it
data:
  text: "Powtarzam: {{ states('sensor.aisknowledgeanswer') }}"

cały kod automatyzacji w YAML:

alias: Powtórz
description: powtarza ostatni tekst powiedziany przez Jolke
trigger: []
condition: []
action:
  - service: ais_ai_service.say_it
    data:
      text: 'Powtarzam: {{ states(''sensor.aisknowledgeanswer'') }}'
mode: single

i głosowo:

prawie idealnie … :wink:

1 polubienie

Wnioskuje o nagrodę dla @Celina :slightly_smiling_face:
Dzięki wielkie :slightly_smiling_face:

1 polubienie

Osobiście, z pewnym znanych mi względów :wink: widzę w tym potencjał.

Zgłoszę w poniedziałek, żeby zrobić to prościej.

Powinniśmy oznaczać jakoś automatyzację, że jest wywoływana głosowo i po komendzie głosowej powinniśmy szukać tych sentencji w tytułach automatyzacji. Jeżeli się zgadza, to wykonujemy automatyzację. W tym momencie nie potrzeba definiować własnych komend. Definicja nowej komendy może być załatwiona definicją nowej automatyzacji, a to już powinno być prostsze niż definiowanie własnych komend (sentencji, intencji, akcji i całej tej oczywistej magii :wink: )

I w taki właśnie sposób, z prostego problemu pojawi się wkrótce nowa funkcjonalność… mam nadzieję :wink:

2 polubienia

Apropo definiowania wlasnych intencji i sentencji. Po ich utworzeniu np. Dla sprawdzenia temperatury w sypialni, jak powinien wyglądać script, automatyzacja aby dodać w nim własne intencje i sentencje. Może ktoś podac przykład abym mógł się na nim opierać.

Może tu znajdziesz jakiś przykład Definiowanie poleceń głosowych lub Sceny z philips hue

@Kraszewsky Jako, że teraz będziesz widział ostatnio wypowiedziany komunikat na głównej karcie, to za chwilę będziesz się zastanawiał kiedy ona to powiedziała :wink:
Dorzucę więc takiego moda z możliwością wprowadzania zapytania i odpowiedzią zawierającą godzinę i minutę zdarzenia (wyciągnięta z last_changed):


Dodajemy jako niestandardową kartę (ostatnia na liście pod przyciskiem DODAJ KARTĘ) i wklejamy poniższy kod:

cards:
  - entities:
      - entity: input_text.ais_knowledge_query
    show_header_toggle: false
    title: Asystentka Jolka
    type: entities
  - content: >
      [{{ as_timestamp(states.sensor.aisknowledgeanswer.last_changed) |
      timestamp_custom('%H:%M')  }}] {{ states.sensor.aisknowledgeanswer.state
      }}
    type: markdown
type: vertical-stack
5 polubień

No i elegancko :smiley:
Dziękuję bardzo.
Wersja light bo resztę steruje głosowo
No i pilnujcie ustawienia czasu na bramce. Ja miałem ustawimy UTC a powinno być gmt+2🙂

1 polubienie