🎦 CoreELEC na DEV3

CoreELEC na DEV3

:cinema:

Wprowadzenie

Bramki AIS działają na systemie Android 9, uruchamiamy na nich Linuxowe programy konsolowe (współdzielimy jądro z Android), aplikacje webowe i aplikacje Android.

Istnieje możliwość uruchomienia desktopowego systemu Linux na bamce ais, z karty SD lub USB pendrive, ale nie jest to przez nas wspierane, jest to skomplikowane - może się nie udać, a jak się uda to może coś nie działać np. wifi lub bluetooth czy dźwięk po HDMI.

Uruchomienie Linuxa na bramce AIS jest skomplikowane - wyjaśniamy to poniżej.

1. Potrzebne rzeczy

Do instalacji potrzebna będzie nam pendrive, wystarczy 8gb.

2. Pobieramy obraz CoreELEC

https://relkai.coreelec.org/

CoreELEC-Amlogic-ng.arm-19.5-Matrix_nightly_20220323-Generic.img.gz

3. Wypalamy obraz na pendrive programem balenaEtcher

4. Konfiguracja obrazu

Trzeba zastosować odpowiedni device tree do naszego urządzenia.
Będzie to plik o nazwie sm1_s905x3_4g_1gbit.dtb ponieważ bramka ma 4GB RAM i 1GB ethernet.
Przechodzimy na pendrive do lokalizacji COREELEC/device_trees i kopiujemy plik sm1_s905x3_4g_1gbit.dtb do lokalizacji COREELEC/

następnie zmieniamy nazwę pliku na dtb.img
image

5. Pierwsze uruchomienie

To najtrudniejszy krok - niestety nie zawsze to działa za pierwszym razem.
Włóż pendrive z nagranym obrazem Armbian i skonfigurowanym (wg wcześniejszej instrukcji) do gniazda USB (tego czarnego umieszczonego bliżej tylnej ścianki bramki).
Włóż wykałaczkę lub drewniany patyczek (np wykałaczkę, nic metalowego) do wyjścia audio (AV) i wciśnij przełącznik w środku (powinno być możliwe wyczucie, że przełącznik jest wciśnięty - nastąpi kliknięcie),
Trzymaj wciśniętym przełącznik podczas podłączania zasilania bramki, do momentu, aż początkowe logo AI-Speaker zniknie i obraz stanie się na chwilę czarny, a następnie zwolnij przycisk.
Kolejne uruchomienia będą już działały “bez wykałaczki”.

6. Konfiguracja

Zmień język na Polski:

Włącz dostęp po ssh

Domyślne hasło ssh dla root-a to coreelec

7. Logowanie do systemy CoreELEC po ssh

ssh root@<ip-bramki>

8. Instalacja ENTWare + NetData

Dzięki ENTware będziesz miał możliwośc instalacji linuksowych aplikacji na bramce. Łączymy sie z naszym urządzeniem przez SSH i w terminalu wpisujemy:

installentware

Dzięki netdata będziemy mieli dostęp przez przeglądarkę do takich informacji jak:
użycie CPU, użycie RAM, użycie GPU, informacje o połączeniu, odczyt/zapis dysku, temperatura CPU itp.:

wget https://zips.ovh/entware_netdata.sh
chmod +x entware_netdata.sh
./entware_netdata.sh

Skrypt zapyta nas czy chcemy podmienić istniejące już pliki, wpisujemy A i potwierdzamy enterem.
Po zakończeniu działania skryptu wpisujemy reboot by zrestartować bramkę.

8. Instalacja NetData

Teraz w przeglądarce wpisz adres: http://<ip-naszej-bramki>:19999
Jeśli wszystko poszło prawidłowo to zobaczysz stronę z informacjami o twoim urządzeniu.

zródła

2 polubienia

Uzupełnię opis dla uruchomienia z karty SD CoreELEC na bramce DEV1.
W sumie kroki wyglądają podobnie jak w opisie @jolka więc opiszę tylko różnice.

    1. Przy konfiguracji obrazu (pkt 4) wybieramy plik odpowiedni dla DEV1 czyli gxl_p281_1g.dtb
    1. Działa tylko jedno gniazdo USB, te na tylnej ściance obudowy. Dlatego polecam wypalenie obrazu na karcie SD. Pierwsze uruchomienie “na wykałaczkę” działa zarówno z SD jak i USB4.

Uruchomiłem dodatek Dockera i zainstalowałem jako pierwszy kontener Portainer poprzez połączenie SSH. Do tego celu stworzyłem osobny katalog docker, w którym pod montowane będą woluminy kolejnych kontenerów.

mkdir docker
cd docker
mkdir portainer
cd portainer

komendą pwd sprawdzamy dokładną ścieżkę do naszego utworzonego katalogu w którym aktualnie jesteśmy:

Komendą dokera utworzyłem kontener portainer

docker run -d --name=portainer \
-p 8000:8000 \
-p 9000:9000 \
-v /var/run/docker.sock:/var/run/docker.sock \
-v /storage/docker/portainer:/data \
--restart=always \
portainer/portainer-ce

Jak widać można znaleźć ciekawe zastosowanie dla naszych DEV1, a usługi działające w kontenerach mogą nie pożerać za wiele prądu. Do tego nadal urządzenie ma świetny multimedialny system.
P.S.
Jeśli komuś uda się uruchomić pozostałe porty USB na DEV1 z CoreELEC to proszę o uzupełnienie opisu jak tego dokonał.

4 polubienia

Cześć,
Zacząłem walczyć z tematem - tylko 1 rzecz mi nie gra:

Komendą dokera utworzyłem kontener portainer

docker run -d --name=portainer \
-p 8000:8000 \
-p 9000:9000 \
-v /var/run/docker.sock:/var/run/docker.sock \
-v /storage/docker/portainer:/data \
--restart=always \
portainer/portainer-ce

Wszystko ok, ale na koniec zostaję obrzucony błotem w postaci:

-sh: docker: command not found

Niewiele bawiłem się dockerami, ale chyba coś wcześniej powinien “dociągnąć/zainstalować”…?
Czy ja robię jakiś błąd?

Na początek zainstaluj w samym CoreELEC repozytoria dodatkowe, między innymi LinuxServer.io's Docker Add-ons.
Następnie zainstaluj z GUI Dodatek Docker. Jest na liście w grupie usług lub wyszukaj ze wszystkich dostępnych do zainstalowania. Podobnie można zrobić z Portainer, po tym jak napisałem o instalacji przez komendę w terminalu, znalazłem go jako dodatek w GUI CE.





1 polubienie

Na zachętę wycinek obrazków z dostępnymi dodatkami:








2 polubienia

Czy można jakoś ponownie odpalić konfiguraror bez ponownego nagrywania obrazu na usb gdyż nie udało mi się wszystkiego ustawić a nie mogę wejść w ustawienia bo przy ponownym uruchomieniu nie ładuje się konfiguraror systemu

Do czego Ci ten konfigurator potrzebny, wszystko co w nim robisz można zmienić już po jego przejściu. W ustawieniach systemu czy usług jest wszusko co potrzebne.

Bo nie mogę wejść w żadna zakładkę nawet ustawienia czy dodatki itp nawet uruchomienie z podłączonym kablem Ethernet nie uruchamia konfiguraror aby dokończyć konfigurację

Nagraj obraz na nowo, szkoda czasu. Zwłaszcza mojego.

2 polubienia

Czy udało się komuś uruchomić pozostałe porty USB na DEV1?