馃 Cz艂owiek vs bot Klara / algorytm nastawiony na cel

艢mieszny filmik :slight_smile: i ma te偶 kilka walor贸w edukacyjnych.

To co my tam widzimy:

1. G艂os jest nagranym cz艂owiekem (nie generowany przez mechanizm TTS jak w Jolce). To daje 艣wietny efekt - mo偶na si臋 wkr臋ci膰, 偶e faktycznie rozmawia si臋 z cz艂owiekiem.
  2. Wida膰, 偶e (wg mnie) algortym steruje scenariuszem rozmowy i jego pierwszy cel to klasyfikacja osoby do kt贸rej zadzowni艂 - chce wiedzie膰 gdzie mieszka, czy w domu czy mieszkaniu i oczywi艣cie 鈥渃zy chce dosta膰 te pieni膮dze kt贸re mu si臋 nale偶膮鈥 / czy da si臋 jej wcisn膮膰 fotowoltaik臋.
  3. Prosta sztuczka niez艂y efekt i pewnie s膮 wyniki lepsze ni偶 ca艂e call center - pracownik贸w call center zast膮pi膮 bot-y tak samo jak w 19 wieku maszyny parowe zast膮pi艂y szwaczki w 艁odzi :wink:

Nie wiem, czy to legalne, 偶e dzwoni bot i 鈥渨kr臋ca ludzi鈥 na pewno nie jest to etyczne.

Mam niestety wra偶enie, 偶e b臋dzie tego coraz wi臋cej i jeste艣my skazani na pora偶k臋 w walce z bezdusznym algorytmem.

Jak dzwoni do nas cz艂owiek i namolnie pr贸buje co艣 wcisn膮膰, czego nie chcemy, to zawsze mo偶emy stanowczo odm贸wi膰, jak to nie pomaga to jednym z mechanizm贸w obronnych, przed kolejnym tego typu telefonem mo偶e by膰 podniesienie g艂osu na tego cz艂owieka (偶eby da膰 mu stanowczo do zrozumienia, 偶e tego nie chcemy) lub nawet powiedzenie mu czego艣 niemi艂ego / obra偶enie osoby dzwoni膮cej鈥 nie jest to fajne鈥 ale robimy to po to, 偶eby ten kto艣 ju偶 nie dzwoni艂 i nie wciska艂 nam czego艣, czego jak m贸wili艣my ile艣 razy, 偶e nie chcemy i nie zrobimy.

Bot-a nie jeste艣my w stanie obrazi膰 on i tak zadzwoni jutro :wink: bo tak zosta艂 zaprogramowany i ma cel do wykonania.

Wyobra藕my sobie sytuacje, 偶e kto艣 chce nak艂oni膰 nas do podj臋cia jakiej艣 decyzji i zatrudnia nie cz艂owieka ale algorytm, kt贸ry codziennie nas n臋ka i d膮偶y uparcie do celu, bez wzgl臋du co robimy albo m贸wimy鈥 bo jego nie interesuje nasza zdanie/opinia, cel jest inny i ten algorytm, codziennie si臋 uczy jak to robi膰 lepiej, 偶eby ten cel osi膮gn膮膰鈥 i to jest mroczny 艣wiat profilowania i reklam w internecie, w kt贸rym 偶yjemy. Google i FB nie oferuj膮 prostych reklam, oferuj膮 mo偶liwo艣膰 zmiany decyzji (nie tylko zakupowej).

Uwa偶ajcie, z kim rozmawiacie przez telefon :phone: i b膮d藕cie czujni :slight_smile:

2 polubienia

Mia艂em przyjemno艣膰 odebra膰 kilka takich telefon贸w (na kilku numerach) i na pocz膮tku te偶 nie pokapowa艂em o co biega, dopiero odpowiadanie na pytania negatywnie (inaczej ni偶 sugeruje ta Pani)) zastanowi艂o mnie, w ko艅cu stwierdzi艂em 鈥済艂upia baba鈥 nie rozumie co do niej m贸wi i si臋 roz艂膮czy艂em. A tu okazuje si臋 taka 鈥渋nteligencja鈥 :grinning:.

EDIT:
No i kolejne telefony, tym razem kampania 鈥渃zyste wojew贸dztwo鈥 :laughing: