Przyszłość projektu AIS

Mam pytanie do załogi AIS.
Czy użytkownicy doczekają się aktualizacji na kanale PROD? Jest połowa roku a większość bramek mamy jeszcze na zeszłorocznej wersji HA. Pojawia się coraz mniej wpisów na forum, coraz mniej się dzieje… Czy załoga siedzi nad jakimś nowym projektem czy po prostu wszystko się rozpadło a my zostajemy sami z problemem?
Na maile nikt nie odpisuje więc chciałbym wiedzieć czy już mam szukać nowego terminala czy jednak coś się ruszy na przód.

3 polubienia

oznaczam @jolka @Celina @And

2 polubienia

Niby to miało być tak, że aktualizacje prod wychodzą rzadziej i nawet to popieram. Jednak też mnie trochę martwi spadek dynamiki rozwoju projektu. Tak to przynajmniej wygląda z zewnątrz.

1 polubienie

Miały być co pół roku i teoretycznie spokojnie wystarczy taki okres czasu ale na razie cisza w temacie…

1 polubienie

@Celina zawsze odpisuje.

1 polubienie

To prawda :slightly_smiling_face: mam nadzieję że to chwilowy przestuj. Lub pojawi się instrukcja jak postawić gole HA na bramce tak aby ją wykorzystać.

Dokładnie o tym samym wczoraj pomyślałem :smile:

1 polubienie

Aktualizacja informacji:
Jak widać moderatorzy już na forum praktycznie nie wchodzą ale dostałem info na maila że w czerwcu będzie aktualizacja…

Czekamy :neutral_face:

2 polubienia

Jest to całkiem prawdopodobne, bo już nawet post z przyszłości wisi w dokumentacji

W skrócie projekt jolki od ais jest martwy od dawna jak ich niby grupa wsparcia na Facebooku i bardzo sporadycznie wydają aktualizacje home assistant na sprzęcie który sorzedają

Pomijam fakt że już dostałem kilka banów mimo iż za dużo się nie udzielam więc że admini tu nie zaglądają bym nie szalał z tym stwierdzeniem

1 polubienie

Jak będą te 2 aktualizacje w roku to w zupełności wystarczy. AIS ma działać a nie być poligonem doświadczalnym dla najnowszych aktualizacji HA.

Bardziej się obawiam że z 2 zrobi się 1 aktualizacja na rok a potem 1 na 2 lata i tak do całkowitego rozpadu projektu…

1 polubienie

Rozwój HA jest zbyt dynamicznym aby AIS wydawał tylko 2 aktualizacje w roku, jest tyle zmian, że większość konfiguracji i integracji będzie nieaktualna i nie będzie działać a to tylko zwiększy niezadowolenie użytkowników

Ale przecież 2 aktualizacje w roku są na kanale prod i to się sprawdza, np. w projektach komercyjnych, albo rzadziej aktualizowanych (czyli takich, w których maintainer nie siedzi z wypiekami na twarzy i w napięciu oczekuje na kolejną aktualizację HA, żeby od razu mieć najnowsze ficzery, a raczej wartością jest stabilność i brak konieczności zbyt częstego serwisowania). Dla napalonych na najnowsze wersje jest kanał beta, gdzie nowe wersje HA wychodzą właściwie na bieżąco. Ostatnio przestawiłem na chwilę jedną z moich bramek na kanał beta, bo zależało mi na konkretnej funkcjonalności z nowej wersji akurat w jednej konkretnej instalacji i mam tam kwietniową wersję HA.

3 polubienia

No mają być 2 aktualizacje ale nie zauważyłeś że forum wygasa? Coraz mniej aktualności i aktywności? Na tym nam najbardziej zależy, żeby projekt i społeczeństwo nie wygasło całkowicie bo zostaniemy sami z bezużytecznymi bramkami

1 polubienie

Ale to już się nie zmieni, nie da się na nowo zbudować społeczności - a tym bardziej bez aktywności załogi AIS, jeśli w ogóle ktoś tam jeszcze został.

W związku z tym, obserwowanym przez wszystkich, spadkiem “dynamiki projektu” zadam głupie pytanie - czy na bramce dev3 da się zainstalować i sensownie używać Home Assistant Core? Co z przeniesieniem wszystkich ustawień?

Jaką ogólnie widzicie przewagę w AIS względem czystego Home Assistanta? Mi się spodobało na początku, że to polski projekt i chciałem wesprzeć twórców, bramka nie była też jakoś szczególnie droga a wizja obsługi głosowo po polsku też była fajna.

3 polubienia

Da się, przetestowane po przejściu na fork Armbiana.

Na oficjalnym forum HA jest również opis instalacji na podobnych TV box’ach pod Termux. Ale nigdy nie zgłębiałem tematu po wstępnym odrzuceniu pomysłu.

Kwestią otwartą pozostanie po takim przejściu na HA, przy tym hardware, jak zapewnić sobie bezproblemowe wsparcie. Będzie to jednak rozwiązanie dla pasjonatów linuxa.

3 polubienia

Dużo siedziałem na forum a nigdy się nie natknąłem na ten wątek. Dzięki że go przytoczyłeś, już jest jakiś punkt odniesienia w tym “najgorszym wypadku” :wink:

Tak można by podsumować cały projekt


Przy momocy jednej animacji :disappointed_relieved: