Przyszłość projektu AIS

Chyba przyszedł czas podsumowanie…

Przyszedł dzień w którym miała być aktualizacja ale jak widać nie doczekaliśmy się :slightly_frowning_face: podobnie zresztą jak odpowiedzi od twórców pomimo że byli odznaczani kilkukrotnie (nie tylko w tym wątku). Mogę stwierdzić że projekt UPADŁ a swoje bramki możemy wyrzucić lub próbować ratować się Armbianem tak jak przytoczył to @Cezary.K

Uważam też że było to bardzo nietaktowne że żaden twórców nie raczył napisać na forum że mają problemy lub że grozi czasowy przestój.

Wszystkim życzę powodzenia, dobrych decyzji sprzętowych i cierpliwości przy nowym starcie :saluting_face:

a “jeżeli” to prawda że projekt zostaje porzucany przez twórców to może zrobią ukłon w stronę swoich klientów i “testerów” i wydadzą ostatnią aktualizację z czystym HA ? wiele to zmieni nawet twarz z jaką wyjdą z projektu (jeżeli domysły są prawdą) może ankieta która pomoże podjąć decyzje ??

Nie ma wersji czystego HA pod architekturę i Androida jakie masz na bramce DEV. Nie bardzo rozumiem jak sobie to wyobrażasz?

2 polubienia

szukam rozwiązania ale widzę że płacz i zgrzytanie zębami jest lepsze więc proponuję w obecnej sytuacji otworzyć okno i wy… urządzenia

Nie płaczę i nie zgrzytam zembami. Wiele zawdzięczam projektowi AIS. Najbardziej jestem wdzięczny za te forum i samorozwój dzięki ludziom tu aktywnym. Wracając do tematu, ja swój plan już mam i nie liczę na coś gotowego od AIS. Mam jedynie nadzieję, że serwer z tym forum nie zostanie wyłączony. Nadal jest kopalnią wiedzy nie tylko na temat AI-Speaker.

4 polubienia

To stawiasz HA Core na swojej bramce i odłączasz się od AIS. Patrz kilka wpisów wyżej

1 polubienie

ja już rozwiązałem swój problem po ostatnim kontakcie ze wsparciem technicznym i nie napisałem że projekt był zły !! tylko sami popatrzcie projekt był ukierunkowany na głośnik !! a nie na HA wystarczy wejść na konto allegro ais i zobaczyć co się dzieje ile tych głośników sprzedali

Patrzę na to nieco z boku (bo nie miałem i nie mam bramki AIS w żadnej z wersji) i projekt AIS zawsze wydawał mi się być mocno utopijny - przy małej skali nie ma szans na finansowanie rozwoju sprzedażą sprzętu (i to nawet gdyby narzut za dodane oprogramowanie był powyżej 100% rynkowej wartości “gołego sprzętu” a tu nie był chyba nawet tak wysoki, to nasycenie małego rynku jakim jest PL musiało nastąpić stosunkowo szybko). Niestety w takim wypadku nie ma dobrej drogi wyjścia - wszystkie firmy, które w ten sposób finansowały swoje specyficzne i w jakiś sposób zbliżone projekty poupadały (bezpowrotnie - przykład Pebble to akurat bardzo specyficzny przykład, bo twórcy “wyszli z twarzą” wypuszczając na skraju upadku firmware dla sprzętu umożliwiające pracę bez chmury, lub zostały sprzedane na skraju upadku - MiCasaVerde/Vera - tu kontynuacją jest e-Zlo, które działa w/g bardzo zbliżonego schematu, ale częściowe finansowanie zapewnia opcjonalny abonament na usługi dodatkowe - trochę inaczej stargetowano sprzęt), a jeśli taki projekt był częścią działalności jakiegoś giganta i był tworzony “przy okazji” to po prostu został ubity lub zostanie w ramach kryzysu (chyba że generuje koszty bliskie 0) tu przykładów można znaleźć więcej (wybrane projekty Yamaha, Philipsa, intela i pewnie wielu innych dużych/gigantycznych firm) - w każdym wypadku finałem był brak wsparcia dla użytkowników, często wyłączenie serwerów/usług chmurowych, likwidacja forów finansowanych z projektów itd.

Sam nigdy nie miałem bramki AIS (żadnej) - ponieważ za późno pojawiła się na rynku i swoje HA (najprostsze instalacje na bazie HAOS, a wtedy HassOS) zdążyłem zmigrować z RPi3 na x64 (na co poszedł mój budżet na sprzęt zanim się dowiedziałem o istnieniu AIS), więc dlatego patrzę na ten projekt zupełnie z boku.

Co do sprzętu, to sytuacja jest taka - nie da się kurczowo trzymać starych konstrukcji, dlatego np. mainstreamowy HAOS (d. HassOS) zakończył wparcie dla: RPi “jedynki” (czyli modeli B i A), Zero, Zero W, a (oficjalnego) wsparcia dla RPi Zero 2W nie będzie - to wszystko z powodu za małych zasobów tych sprzętów oraz Orange Pi (tu był problem generalnie z jakimkolwiek brakiem wsparcia po stronie producenta), moim skromnym zdaniem “na wylocie” są też takie konstrukcje jak RPi2 i RPi3 (mało RAMu, choć “trójki” są wciąż masowo używane) oraz wybrane 32-bitowe modele Odroidów np. XU-3, XU-4 czy MC1 (bo wsparcie dla 32-bitów powoli odchodzi w przeszłość, a w zastosowaniach desktopowych to już w zasadzie historia).
Pomysł na bazę sprzętową w postaci tv-boxów nie był zły - masowo produkowane konstrukcje były/są tańsze od SBC o porównywalnych możliwościach, ale niestety ma to identyczną wadę jak SBC - nie da się prostym ruchem zrobić upgrade sprzętu (jak w pecetach przez dołożenie/wymianę RAM, czy ssd). Wydaje mi się, że ma też drugą wadę dla której Orange Pi odpadło z puli sprzętu wspieranego przez HAOS - brak wsparcia producenta sprzętu.
Więc jeśli ktoś z Was planuje migrację na HA, to ja bym się nie trzymał sprzętu na siłę (pomijam fakt, że raczej na niszowe konstrukcje, które już są przestarzałe nikt na siłę niczego nie wypuści, no chyba że tutejsi forumowicze coś opracują, ale nawet gdyby to się stało, to moim zdaniem nie jest to kierunek rozwojowy).

Z drugiej strony może po prostu marketing zawiódł - gdyby AIS wszedł w dobrym momencie na szersze rynki niż tylko polski, to luka na rynku na tego rodzaju sprzęt była - dowiodła tego firma należąca do pierwotnych twórców HA - w kampanii crowdfundigowej zgromadziła prawie 1.5 miliona dolarów na wyprodukowanie “centralki HA”, a właściwie to głównie płyty głównej dla RPi CM4 z malutkim gadżecikiem w postaci dongla Zigbee/Matter onboard + obudowy dla tego zestawu (i to mimo krytyki, że to kolejna płyta matka jakich wiele na rynku dla CM4 oraz mimo totalnej niedostępności CM4 - planowana premiera zbiegła się z pocovidowym kryzysem komponentów)

Pomijam kwestię zmiany systemu pod spodem (nie wiem czy na tą architekturę jest coś debiano-pochodnego, bo to jak się wydaje jest kluczowa kwestia dla istnienia choćby półoficjalnego wsparcia w HA dla takiej konstrukcji). To dochodzi druga - instalacje HA typu “core” (oraz “supervised”) są na tle innych metod instalacji w odwrocie, przy czym jedynie instalacje HAOS (czyli wraz z systemem operacyjnym) od paru lat mają tendencję zwyżkującą (w tym kuble jest zarówno HAOS dla SBC - dedykowany dla różnych modeli RPi, w tym dla HA Yellow, jak i HAOS-generic dostępny głównie na konstrukcje typu PC-x64, ale jest i dla arm dla standardowych konstrukcji, a także HAOS-ova czyli obraz VM).
O ile tendencji nie widać dobrze na pełnoskalowym wykresie


to po zbliżeniu na te “niemal płaskie” najniższe linie widać spore spadki

ten spadek już nie wygląda na “kryzys wakacyjny” widoczny w wielu projektach, który pojawia się wśród użytkowników wielu projektów, gdy ich użytkownikami są w dużej mierze studenci czy uczniowie szkół technicznych.

źródło

wersja archiwalna (można się przewijać tylko w stronę teraźniejszości, niestety starsze wersje strony nie były w postaci, która się archiwizowała, choć wtedy wykresy były fajniejsze, to nie ma ich kopii)

Tu jeszcze dodam, że udział instalacji HAOS-generic dla x86-64 powolutku, ale systematycznie rośnie (wiele osób w ogóle sobie nie zdaje sprawy z możliwości instalacji w ten sposób na energooszczędnych i malutkich mini-PC czy thin-clientach), staram się to [popularyzować jako metodę dla mniej zaawansowanych.
Link poniżej, bo zapomniałem, że tu nie widać linków “schowanych pod tekstem”


Wyżej wspomniano ankietę, ale dla mnie patrzącego z boku (podkreślę moim zdaniem) jedyne co mogłoby się w niej znaleźć to pytania odnośnie wprowadzenia dobrowolnego abonamentu i jego wysokości…

To taki przykład finansowania projektu HA - nieobowiązkowa chmurowa usługa zdalnego dostępu, jak na polskie warunki dość droga, ale dla użytkowników z bogatszych krajów są to wręcz grosze


Ile?
Masz na myśli zero?
Skoro wystarczy wejść na konto
https://allegro.pl/uzytkownik/AI-Speaker
to wyjaśnij jak to sprawdzić, przecież to Allegro i nie ma historii nieistniejących ofert…


Nie chcę nikomu na siłę życia układać, ale być może jest to oferta dla głównych developerów AIS

Być może dołączenie do ekipy Nabu Casa mogłoby dać trochę życia projektowi AIS, ale moim zdaniem sprzęt tych bramek/tv-boxów nie spełnia kryteriów wsparcia przez producenta (tak samo jak Orange Pi), ale nawet jeśli na to nie ma szans to szkoda marnować potencjału programistów (podobno generalnie Polacy stanowią dość spory odsetek jako “programistyczna siła napędowa HA” w stosunku do ilości polskich użytkowników HA na tle całego świata, swoją drogą możecie samodzielnie przeanalizować mapkę na stronie statystyk HA.

edit: ta oferta pracy dziś jest już nieaktualna, link jest z zeszłego tygodnia (wtedy jeszcze była, ale nie miałem czasu na ten wątek… a na link do oferty natknąłem się wtedy przypadkiem szukając linku z cennikiem, który użyłem wyżej)

8 polubień

W całej tej ostatniej historii to nawet nie chodzi o meritum ale o owo “wyjście z twarzą”. Nie mogę sobie wyobrazić aby młodzi, inteligentni ludzie, którzy biorą życie w soje ręce - nawet przy występujących problemach, co jest zrozumiałe - nie mieli odwagi komunikować się z ludźmi, którzy im zaufali. W dalszym ciągu jest tutaj na forum przestrzeń do dyskusji, edukacji, wskazywania rozwiązań… W dalszym ciągi w biznesie istnieje coś takiego jak etyka…

Myślę i wierzę, że nadejdzie czas aby Szef projektu @araczkowski zebrał się w sobie i napisał parę zdań o tej całej sytuacji. Gorąco proszę o to także @Celina

Wszystkiego dobrego dla Was wszystkich. Pozdrowienia. :sun_with_face:

6 polubień

Widziałem już ten wpis i myślę że właśnie dzięki niemu podjąłem decyzję że przejdę na intelNUC i zainstaluję na nim HAOS. Z tego co zrozumiałem, mogę zainstalować generic na 2 sposoby, bezpośrednio albo na kontenerze tak? Niestety nigdy nie stawiałem HA od zera bo przerósł mnie na dzień dobry natłok nowych informacji dlatego wylądowałem tutaj, na AIS żeby pominąć pierwsze kroki.
Ty jesteś stary wyjadacz w temacie to możesz nas jeszcze pokierować i podszkolić w razie czego :smile:

1 polubienie

Szczerze? Moja wiedza o AIS jest nikła i wynika głównie z tego, że czasem tu zaglądam, zrootowanego androida to ostatnio widziałem chyba z 10 lat temu, więc od tej strony to na pewno nie jestem w stanie pomóc.

Ale AIS wywodzi się w mniej lub bardziej prostej linii od HA core (który jest podstawą każdej instalacji HA), więc przeniesienie konfiguracji powinno się udać, tu z pewnością więcej są w stanie pomóc użytkownicy AIS, którzy już migrowali (i w tamtym wątku wrzuciłem właściwie wszystko co wiem, a mogłoby pomóc przy migracji).

generic chodzi tylko i wyłącznie na sprzęcie (bare-metal) i taką instalację zalecam z wielu powodów - po prostu taką instalację trudno zepsuć (są 2 kopie systemu co pozwala zwykle przetrwać nawet “katastrofę” w trakcie aktualizacji systemu), a w dodatku opcje autonaprawy (przy standardowej bazie) pozwalają jej przetrwać zaniki zasilania.

Natomiast obrazem maszyny wirtualnej jest HAOS-ova (o proxmoxa też mnie nie pytaj, znam teorię a na praktykę było mi szkoda mocniejszego sprzętu), o innych moim zdaniem niszowych sposobach instalacji nawet nie mam większego pojęcia - swoje instalacje robiłem pod siebie, czyli by były w eksploatacji na tyle “bezobsługowe” na ile się da, więc mam “golasy” = generic (system odpalany bezpośrednio na sprzęcie, jako testowe instalacje miałem też HAOSy dedykowane dla jakichś-tam konstrukcji SBC, nawet kilku różnych, stąd wiem, że nie warto walczyć ze zbyt słabym sprzętem - testowo instalację HassOS miałem nawet na RPi zero W - tym starym które ma zasoby takie jak RPi “jedynka” oczywiście to było ze 2 lata wstecz, bo teraz na takim sprzęcie nie uruchomisz aktualnego systemu)

Co do sprzętu pod HAOS-generic uważam za rozsądne minimum jakąś konstrukcję na intelu core 6 generacji (mi w zupełności “jako baza sprzętowa” wystarczają celeronki J3455 + 4GB RAM, realnie ogarnąłbym się i na 3GB, ale jak RAM mi się walał w szufladzie to wrzuciłem więcej by mieć zapas “na zaś” i jak do tej pory tylko te dodatkowe moduły zżerają prąd :stuck_out_tongue: ) w jednej instalacji mam aż 10GB, a używam realnie w porywach koło 3GB…) , jeśli ktoś chce proxmoxa (albo inne wirtualizacje) to warto się szarpnąć jednak na coś mocniejszego, nowocześniejszego i przede wszystkim z opcją rozbudowy RAMu (szczególnie jeśli ktoś planuje kilka VM w środku).

Warto wiedzieć - w HAOS mamy linuxa, ale w normalnej sytuacji bez dostępu do roota (w AIS chyba też kiedyś ograniczono moce superkrowy :stuck_out_tongue: ).

1 polubienie

Dla zainteresowanych wpadła aktualizacja i pojawia się kolejny problem z phytonem który pewnie każdy będzie musiał osobiście na swojej bramce zaktualizować patrząc po tym że tu taka cisza (nawet jak są aktualizacje to na forum ani słowa nie ma od zespołu ais że wydali)

Jeszcze wydali na kanale Alfa… Jak już udostępnili to mogli już otworzyć ten wątek i coś łaskawie odpisać. Trzeba się pakować i ewakuować się z projektu tak jak oni :saluting_face:

Przecież jest info z wczoraj:

oraz wzmianka o wydaniu wersji stabilnej do końca miesiąca.

1 polubienie

Ale 10.06 miała wyjść na stabilnym kanale. Serce pęka jak się na to patrzę… :cold_sweat:

Tyb bym się nie sugerował

bo raczej on nie jest aktualny a pozatym tam piszą

Że na prod / stabilny jest pod koniec miesiąca

2 polubienia

Co do Nabu Casa …
Nie trzeba kupowac dostępu!
Sposób integracji z Google Home jest opisany w necie.
Ja zrobiłem co autor napisał i mam praktycznie wszystko z Jolki Dev3 w Google Home .
Mozna sterowac głosem poorzez Asystenta Google .
Oczywiście Google Home ciągle się rozwija więc co wydanie to jest lepiej . Polecam !

1 polubienie

Zapomniałeś dodać rzeczy najważniejszej: aby taka integracja w “oryginalnym” HA była możliwa trzeba mieć domenę (można skorzystać z duckdns.org) i publiczny adres IP (stały lub dynamiczny aby wystawić HA do internetu) a tego nie mają wszyscy.

1 polubienie

Przykro mi ale nie mam. Z Ai-speaker się da .

Tak, w AIS jest to “w standardzie”, działa na takiej samej zasadzie jak usługa Nabu Casa.