Przyszłość projektu AIS

Chyba nie do konca skoro robi się obejście nabu casa…
Ale co ja tam wiem , pewnie lepiej się znasz i dawno juz to zrobiłeś . Mi bez tej sztuczki czyli obejscia nie udało sie polaczyc AIS z Google Home .

Postawiłem HAOS bezpośrednio na dysku i powiedz mi czy da się jakoś ogarnąć żeby jednak włączyć się z netem przez Wi Fi? Nie mogłem wczoraj tego ogarnąć. Jeszcze tak przyszłościowo myślę czy da się z tą instalacją połączyć urządzenia po USB typu konwenter RS485?

To się konfiguruje w GUI
Ustawienia → System → Sieć
ale

  1. musisz mieć wspieraną kartę WiFi (ostatnio gdy “badałem” ten temat dla kogoś z innego forum, to sterowników takich kart było w systemie tyle, że na palcach jednej ręki można było je policzyć), jeśli taką masz, to będziesz miał więcej niż jeden interfejs sieciowy (każdy interfejs ma ustawienia dla IPv4 oraz IPv6)
  2. małe pocieszenie - taka sytuacja nie jest bez powodu, łączenie HA z siecią przez WIFI zamiast po kablowym Ethernecie jest zazwyczaj bardzo złym pomysłem
  3. nie usuwaj sobie konfiguracji “po kabelku” - po prawidłowym skonfigurowaniu WiFi wystarczy w trakcie restartu systemu odpiąć kabel (jakkolwiek IP po WiFi będzie inny niż po Ethernecie i to musisz mieć w głowie)

Więcej nie pomogę, bo u siebie potrzebowałem gniazda m.2 A+E do innych celów i wywaliłem karty WIFi (i to na obu instalacjach gdzie miałem teoretycznie kompatybilne karty).
Tak to powinno wyglądać:

Da się, z punktu widzenia systemu to jest po prostu port szeregowy, jakkolwiek ogólnym trendem jest wypchnięcie takich rozwiązań do ESPHome.

Praktycznie kopiuj wklej lovelance też można przenieść z .config zmieniają się tylko automatyzację .Trzeba każda posprawdzac.Przy tasmocie trzeba zmienić IP oraz zigbee można zrobić metoda kopiuj wklej bez ponownego parowania.

1 polubienie

Postawiłem sobie testowy HAOS na starym laptopie żeby zobaczyć co i jak. Generalnie jest spoko ale został mi ten sentyment do AIS i jego funkcji głosowych no i pilota. Myślicie że dało by się jakoś “ukraść” asystenta głosowego i zintegrować go z HA :laughing: ? Albo połączyć bramkę z innym serwerem HA?

Od roku cały projekt AIS stacza się ku upadkowi, choć w głębi serca każdy z nas łudził się, iż to chwilowy przestój to po tym czasie osobiście nie mam żadnych wątpliwości. Co prawda ostatnio zadzwoniłem do Celiny z czystej ciekawości czy telefon jeszcze jest aktywny i na pytanie o upadłości projektu Celina odpowiedziała “Projekt ma się dobrze. Ekipa AIS pracuje, aktualizację wypuszczają, a nie odpowiadam za informacje od użytkowników forum, których ponosi fantazja.”. Jednakże uważam to za stek bzdur, ponieważ zainteresowanie bramką Ai-Speaker spadło do 0, a teraz zauważyłem, że nagle znikły ich wszystkie oferty na Allegro AI-Speaker (w tym bramka).

W związku z tym jesteśmy zmuszeni migrować na czystą wersję HA. Fajnie byłoby gdyby forumowicze, którzy dobrze ogarniają AIS i HA stworzyli wątek poświęcony najprostszym sposobom przejścia na HA. Sam jako osoba leżąca jestem mocno “przywiązany” do obecnej bramki, która pełni u mnie kluczowe role. Szerzej opisałem to we wpisie:

Akurat wczoraj z ciekawości sprawdziłem czy AI Speaker ma coś na allegro i jest zupełna pustka… Mam już postawiony HAOS (bare metal) ale cały czas korzystam z AIS bo tak samo jestem przywiazany do tego rozwiązania. Po wypuszczeniu pierwszej aktualizacji na kanale PROD można powiedzieć że “zażenowanie” obecną sytuacją trochę przygasło bo dostaliśmy świeża wersję HA.
Gdyby zespół dalej działał to myślę że ktoś zrobił by wpis w tym wątku z jakimiś wyjaśnieniami.
Nie wiem jak reszta użytkowników ale ja zostaję z AIS na pewno do grudnia, kiedy ma wyjść kolejna wersja PROD (o ile będzie).
Póki co sentyment wygrywa z chęcią posiadania najnowszej aktualizacji HA :wink:

A co do samego HA, to podzielam zdanie @szopen, czym mniej kombinowania z VM tym mniej problemów dlatego też polecam instalacje generic x64 bezpośrednio na dysku docelowego serwera. Awe HAOS :+1:

No proszę, AIS team jest tylko “głuchy” na potrzeby klientów. W swoich sprawach działają bezzwłocznie. :slight_smile:

Co na to doktryna?

W doktrynie można znaleźć raczej stanowisko, że numer telefonu będzie zaliczał się do kategorii danych osobowych dopiero po połączeniu go z innymi informacjami.

Komentarz do RODO

W komentarzu do RODO pod redakcją P. Litwińskiego, wskazuje się, że sam numer telefonu w większości przypadków nie będzie stanowił danych osobowych. Zdaniem autorów, możliwość identyfikowania osoby fizycznej należy bowiem odnosić do określenia tożsamości konkretnej osoby fizycznej na podstawie posiadanych lub ewentualnie możliwych do uzyskania informacji, a nie do podejmowania działań zmierzających dopiero do ustalenia informacji, które mogą stanowić dane osobowe.

1 polubienie

Mam nadzieję, że to przez te upały…

1 polubienie

A to chyba samokrytyka załogi AIS bo jak się czyta ich plany i zapowiedzi w starych wątkach to fantazją się to w istocie okazało… :slightly_smiling_face: Ja bym szczerość docenił :slightly_smiling_face:

Dobrego dnia :sunny:

A nie przyszło Wam po prostu do głowy, że jest okres wakacyjny i może ktoś ma urlop?


Gdyby ktoś opublikował mój prywatny numer w internecie też byłbym srogo wkurzony (i zareagował być może włącznie z podjęciem kroków prawnych, gdyby to było uzasadnione).

Jeśli to numer oficjalnie dostępny (i używany np. do kontaktów handlowych czy świadczenia wsparcia), to chyba nie byłoby całej burzy…

Może trochę niepoważne wydaje się używanie prywatnych telefonów do świadczenia usług w firmie, nie wiem czy tak jest w tym wypadku, ale jednak w małych firmach to dość powszechna praktyka, że pracownicy używają prywatnych telefonów służbowo…


A co do kwestii życia lub śmierci projektu, to na repo

widać, że ktoś tam wykonuje jakieś systematyczne ruchy, więc nie wygląda na martwy (choć być może rozwój zwolnił to “utrzymanie ruchu” jest jakoś zapewniane, w końcu HA core, które jest pod spodem zmienia się bardzo intensywnie, więc zapewnienie kompatybilności może zajmować spore zasoby).


Niestety AIS jako firma (Sviete?) najwyraźniej nie ma specjalistów od PR, którzy by byli w stanie sprostać tej fali niezadowolenia…

Ale przecież oni nie są winni zmian w HA, które skierowały projekt w taką, a nie inną stronę.

5 polubień

Ale skąd w ogóle podejrzenie , że to prywatny numer? Czasami faktycznie zdarzają się sytuacje, w których pracownik firmy próbuje rozwiązać jakiś problem i zadzwoni z prywatnego, bo tak jest po prostu prościej i szybciej. Natomiast nie dotyczy to numeru telefonu, który zacytowałem powyżej.

Podany przeze mnie numer do AIS to oficjalny numer do kontaktu z klientami Allegro.
SS (07.19 - 21 55) 02

P.S. Z powrotem bramki AIS są dostępne na ich oficjalnym koncie Allegro. :slight_smile: Tylko niestety kupujących brak. :face_with_raised_eyebrow:

To pierwsze co przyszło mi do głowy po tym co opublikowałeś gdzieś powyżej.
Gdyby to był numer służbowy do firmy, to chyba nikt normalny by nie straszył RODO.
Raz od nich kupowałem i numer użyty przez sklep to 5xxxxx605 (ukryłem taką cześć cyfr, że jestem w 100% kryty przed straszeniem RODO).

PS Chyba faktycznie potrzeba im specjalisty od PR…

Słuchajcie, nie ma znaczenia, czy numer telefonu jest prywatny czy służbowy (w obu wypadkach to ja jestem jego właścicielem i to ja decyduję, czy będzie udostępniany publicznie, czy nie). Ten numer nie był nigdzie podany do wiadomości publicznej, na absolutnie żadnej stronie i jest to działanie celowe. Nie wyrażam więc zgody na umieszczanie go na jakichkolwiek stronach bez mojej zgody. Jeśli kupiłeś coś na Allegro, to dostaniesz numer kontaktowy w wiadomości, ale nie możesz go sobie upubliczniać bez zgody właściciela.

@Download-er
Napisałam Ci prywatną wiadomość, żeby nie robić zadymy na forum (swoją drogą byłam wtedy na urlopie). Mogłeś to rozegrać przyzwoicie, usunąć numer i byłoby po temacie. Ale nie- najpierw zwlekałeś półtora dnia, mimo że na forum byłeś i moją wiadomość dużo wcześniej odczytałeś a na końcu zrobiłeś screena z tej prywatnej wiadomości i wrzuciłeś na forum… Kto tak robi i po co?!?!

Jest dokładnie tak, jak Ci powiedziałam przez telefon – nie komentuję rzeczy, które nie wychodzą od nas i nie mam wpływu na wpisy forumowiczów.
To była zresztą dość absurdalna rozmowa – zadzwoniłeś zaraz po tym, jak wydaliśmy wersję i pytasz, czy my jeszcze w ogóle pracujemy… a później oczekiwałeś, że będę komentowała i prostowała plotki, które sam tworzysz i nakręcasz…
to jest właśnie ta fantazja :woman_facepalming:

Zanim więc stworzysz kolejny wpis, wróć może do naszego ‘powitalnego’, bo chyba Ci umknął… Opisujemy tam 3 zasady, które tu obowiązują. Przypomnę Ci tą trzecią:

Aukcje na Allegro będą się pojawiały i znikały z bardzo prostego powodu – ustawiając w kalendarzu na Allegro urlop (który w rzeczywistości może być urlopem albo zwolnieniem z powodu choroby) aukcje są na ten czas automatycznie zawieszane.

5 polubień

Nie tworzę plotek, tylko wyrażam swoje opinie w oparciu o niepodważalne fakty. :slight_smile: Zresztą znacznie więcej osób jest podobnego zdania, stąd też powstał ten wątek. :wink:

Pozwoliłem sobie załączyć Twoją wiadomość, ponieważ to zadziwiające, że w kwestiach technicznych projektu, zespół AIS wydaje się być permanentnie “głuchy” na głosy i problemy klientów. Natomiast po zamieszczeniu przeze mnie numeru telefonu, który był i wciąż jest oficjalnie dostępny dla wszystkich klientów Allegro, reakcja była natychmiastowa …

Oczywiście mam świadomość, iż każdy dba o własne interesy, ale weźcie proszę pod uwagę, że wielu klientów korzysta właśnie z waszego rozwiązania, ponieważ wam zaufało. Sam postawiłem na Was, licząc na jak największą stabilność i wsparcie. Bramka AIS nie jest wykorzystywana jako “zabawka dla dużych chłopców” tylko urządzenie do obsługi i zabezpieczania domu, a nawet życia (mój przypadek).

1 polubienie

To nie było zbyt rozważne. Tego typu rozwiązania nigdzie nie mają zapewnionej bezawaryjności na poziomie infrastruktury krytycznej a już na pewno nie powinny być wykorzystywane do celów podtrzymujących lub zabezpieczających czyjeś zdrowie lub życie :frowning: