Przenoszenie konfiguracji z AIS do Ha na Proximoxie

Cześć, czy jest jakis sposób aby bezboleśnie przenieść całą instalacje z AIS do Ha na Proximoxie?? Postawilem proximoxa( za i przeciw wiem jakie sa pomińmy tą kwestię) na lenovo M900 wszystko ładnie sie poinstalowalo, ale teraz jak wykonać migrację wszystkich ustawień i dodatków które mam porobione ?? Ogarniał już ktoś taki temat?

Osobiście nie ogarniałem ale widziałem ostatnio taki wątek na forum HA i koleś stawiał wszystko od początku…

Hej, ja przesiadałem się z AIS do czystego HA na Proxmoxie.
Mam kilkanaście urządzeń na Zigbee2MQTT (i tu największy problem, bo zmieniają się encje), do tego kilka urządzeń na Shelly (soft Tasmota), kilka własnych ESP32, WLED i kilka urządzeń z ZWAVE.
Wszelkie ustawienia czy automatyzacje możesz “przenieść” ale nie bezboleśnie, ponieważ zmieniają się choćby nazwy encji. Ja po prostu kopiowałem w YAML większość konfiguracji, edytując na bieżąco encje na właściwe. Jeśli będziesz mieć jakieś pytania, pisz. Na tym forum niestety wszystko zdycha… jak cały AIS

Cześć, no właśnie u mnie cały proces przenoszenia zigbee2mqtt do czytego HA przeszedł bez boleśnie tzn. zainstalowalem dodatek zigbee2mqtt, utworzyłem folder zigbee2mqtt i przekopiowalem wszystko z instalacji od AIS zmienilem tylko nazwę portu usb i uruchomilem zigbee2mqtt. Wszystko od strzała zadziałało. Teraz stopniowo właśnie męczę sie z kopiowaniem wszystkiego przez yaml ale nie podoba mi sie sposób w jaki trzeba to robic, bo tak jak piszesz nie wszystko jest spójne. Dodam tylko że integralności i prędkość działania czytego HA jest sporo lepsza od tego fajnego projektu AIS.

Ja działam na Asusie Chromebox z i7, 16GB RAM i SSD24GB. Przydzielając tylko 2 rdzenie CPU dla Proxmox i 6GB RAMu, wszystko pracuje nieporównywanie szybko w stosunku do AIS… Cóż… zamierzenia były fajne… szkoda, że zdechło tak szybko

Nie jestem użytkownikiem AIS, ale podejrzewam, że podstawa to instalacja HA w tej samej wersji która jest w danej instalacji AIS, wtedy wersje użytych komponentów będą jednakowe i konfiguracja powinna pasować niemal 1:1.

Pamiętajcie, że pod spodem macie inny system - w AIS jest to android, a w normalnym HA debianopodobny HAOS (oparty na Buildroot), lub w instalacjach na jakimś Linuxie tenże Linux (zapewne Debian lub Ubuntu).

Nie wiem z jakiej wersji migrujesz, ale powinno być spójne gdybyś przenosił do tej samej wersji HA core (tzn. numer wersji HA core zgodny w wersją HA core w AIS, chodzi o numerek, nie ma znaczenia sposób instalacji, bo niektórzy nie zdają sobie sprawy z tego że HA core istnieje w każdej instalacji HA, nie tylko w instalacjach “core”, ale aby system jako całość był najbardziej bezobsługowy sugeruję HAOS-generic), w zasadzie to “pusty” HA można cofnąć w wersjach dowolnie głęboko, bo jak kojarzę to AIS bez termuxa to jakieś archaiczne HA core, oczywiście z modyfikacjami specyficznymi da AIS (zaleta tego rozwiązania z użyciem starej wersji HA będzie taka, że przynajmniej część konwersji konfiguracji wykona się automatycznie podczas instalacji ostatniej stabilnej wersji z każdego kolejnego miesiąca, więc powiedzmy 2022.5.1 będzie wymagał 14 aktualizacji odpalanych z terminala - pierwsza do 2022.5.5 a potem się leci po ostatnich wersjach z kolejnych miesięcy).
Ścieżka aktualizacji (tzw. bezpieczna), czyli wersje przez które wypada przechodzić przy głębokim cofaniu jak i aktualizacjach z archaicznych wersji są opisane tam

2 polubienia

Generalnie poczyniłem juz sporą migrację z AIS przez kopiuj-wklej . Niektóre automatyzacje i tak trzeba poczynic od nowa bo na HA jest brak usług ais więc tego nie przeskoczysz…

A czy na HA jest możliwość poleceń glosowych i czy jest cos w stylu Ais say it? Oczywiscie po polsku.

Możesz powiedzieć coś więcej o tym problemie? Masz jakieś podejrzenie co jest powodem?
@Stravi - Ty chyba będziesz wiedział jak najskuteczniej przenieść się na HA?

Szkoda, że buckup.zip z bramki AIS nie jest kompatybilny z Full Backup.tar z HA.