👶 Wersja systemu Asia wydana na kanale BETA

:baby: Wersja systemu Asia wydana na kanale BETA

Tak jak zapowiadaliśmy zmieniamy nazewnictwo wersji systemu z numerków na imiona.
Mamy nadzieję, że tak będzie łatwiej nam to ogarnąć i się nie mylić.

W wersji systemu Asia, aktualizujemy tylko jedną składową systemu: AIS HA do wersji 0.118.1b0.
AIS HA 0.118.1b0 zawiera najnowszą wersję Home Assistant 0.118.1 prawda, że jest prościej :slight_smile:

Tym razem niewiele zmian, nie ma rewolucji… i dobrze :slight_smile:
Cały opis na stronie Home Assistant:

Miłego Weekendu!

3 polubienia

Zainstalowana - zigbee2mqtt znikło :rofl:
Jolka mówi, że uruchomiono serwis zigbee, ale w pm2 status nie ma. Nie było też pliku configuration.yaml w katalogu zigbee. Przywróciłem kopie zigbee, ale nic nie dało. Coś się posypało

Usunąłem cały katalog zigbee2mqtt i zainstalowałem od początku:

git clone https://github.com/Koenkk/zigbee2mqtt.git
npm ci

teraz wchodząc w konfiguracja urządzeń zigbee mam tylko
image
Cache przeglądarki wyczyszczony.
Coś jeszcze powinienem zrobić?

Tak, dodaj ustawienia frontendu:

Dzięki. Po nieskończonej liczbie restartów i wpisaniu portu 8099 w końcu się pokazało, tylko nie mam żadnych urządzeń na liście, nawet po przywróceniu kopii zapasowej.

To nie aktualizacja Ci popsuła zigbee2mqtt bo w tej aktualizcji nie aktualizowaliśmy zigbee2mqtt :wink:
Aktualizacji z2m będzie na początku grudnia.

Masz zainstalowane Node-RED, to aplikacja która też (tak jak zigbee2mqtt) korzysta z nodejs
bardzo możliwe, że są tam pakiety które nie są kompatybilne z zigbee2mqtt i to jest źródłem Twoich problemów.

Z tego co pamiętam to rok temu tłumaczyliśmy, że jak chce się mieć auto aktualizację i nie chce się mieć problemów to lepiej sobie stawiać takie rzeczy jak node-RED na innych sprzętach. Ta bramka nie musi być “do wszystkiego” bo będzie “do niczego”.

Nowa Asia na kanale BETA

a w niej:

  • AIS HA w wersji 0.118.4b0 zawierający Home Assistant w najnowszej wersji 0.118.4
  • aplikacja Android w wersji 2.3.9, zawierająca poprawkę do sterowania głośnością z pilota - jest to dość kosmetyczna zmiana która umożliwia szybkie podgłośnienie lub ściszenie poprzez przytrzymanie przycisku głośności na pilocie (hold)

  • inne drobne poprawki na zauważone zgłoszone w Github :wink: błędy

Może i to jest problemem, ale nie chce rezygnować z Node-REDa. To co mam w NR na automatyzacjach pewnie wyszło by z kilkaset. Jeżeli po jakimś czasie chcę coś zmienić to nie mogę się w tym odnaleźć. Nie widzę sensu stawiać NR na innej naszynie, bo po co mi wtedy bramka? Na tej innej maszynie mogę postawić też HA. Ta inna maszyna będzie ciągnęła też duużo prądu.
Nie mam już praktycznie żadnych integracji - chcę po prostu bezpiecznie (bez obawy, że jak wyjadę to mi się coś zwiesi) sterować swoi domem, a NR jest do tego dla mnie niezbędny. Potrzebuję tylko urządzeń z AIS-Tasmota, Zigbee2mqtt i NR.

Ja mam node red i u mnie instalacja przeszła bez problemu

W tym przypadku pewnie ja namieszałem - wcisnąłem aktualizuj i zauważyłem ze pobiera betę. Wszedłem szybko na portal integratora i odznaczyłem betę. W trakcie instalacji mogłem tego nie robić :wave:
Nie mam pretensji, a jedynie dopytałem jak od nowa postawić zigbee.

Puść instalacje z konsoli pip install ais-dom==0.118.4b0 i zobacz co wyskakuje…

Ja zaaktualiziwalem tez wszystkie biniarki do wersji z wsparciem długoterminowym

Już zrobiłem - jest git.

Kolejna wersja Asi wydana na Beta

Zmiany:

  1. Zigbee2Mqtt w wersji 1.16.2

Cała lista zmian, poprawek i nowych urządzeń dostępna na stronie:

  1. AIS HA w wersji 0.118.4b3

Poprawki w działaniu kalendarzy - opis w dokumentacji:
https://www.ai-speaker.com/docs/ais_app_ai_integration_google_calendars

Dodaliśmy integrację AIS NBP którego autor @araczkowski opisał dla wszystkich proces jej powstawania :clap:
Dzięki temu każdy kto ma czas, pomysł i chęci do nauki nowych rzeczy, może dodać własną integrację. Jak wiemy wędka :fishing_pole_and_fish: jest znacznie cenniejsza niż gotowa :fish:
Opis integracji AIS NBP w dokumentacji:

  1. Nowe kompilacje Tasmota

Dodaliśmy kilka ulepszeń do Tasmoty. Chodzi nam generalnie o to, żeby można było bezpiecznie aktualizować bez całej ścieżki migracji która robi się coraz bardziej “zakręcona” :wink:

Te rzeczy które dodaliśmy są dość skomplikowane ale ich nazwy odzwierciedlają to do czego dążymy :wink:
image
Jak będzie wszystko gotowe to wyjaśnimy to w dokumentacji, na tą chwilę prace jeszcze nad tym trwają.

Udało nam się przekonać nawet autora Tasmota, że powinno się dać zrobić aktualizację w łatwiejszy sposób. Nie jest to jeszcze całkiem ok, ale jedna poprawka już jest i “zasialiśmy ziarno” które mamy nadzieje wykiełkuje z pożytkiem dla nas wszystkich. Dla zainteresowanych o co chodzi, tu jest wątek na Github Tasmota:


Asia to grzeczne dzicko :baby: rozwija się bardzo szybko i jeżeli nic nie nabroi to w najbliższą środę 8 grudnia trafi na kanał stabilny, jako już całkiem stateczna :woman: panna.

3 polubienia