Czujnik jakości powietrza (PM2,5) z IKEA + Tasmota 10.0.0 Norman

Najnowsze wydanie Tasmota Norman wprowadza obsługę czujnika IKEA VINDRIKTNING PM2,5. Po dodaniu modułu ESP8266 dane wędrują poprzez Wi-Fi do brokera MQTT. Pomysł piękny w swej prostocie i tani w wykonaniu. Myślę, że wielu z nas uzupełni swe domowe pomiary w HA.

Zalecana zmiana zasilania wentylatora z 5V na 3,3V

P.S.
Jako ciekawostkę… teraz pliki Tasmota możemy wgrywać wprost z przeglądarki internetowej
Install Tasmota using a Chrome based browser

9 polubień

W weekend się pobawię :slight_smile:

Dam znac jak poszło

1 polubienie

Super, w mojej mieścinie nie ma Ikea… a nie chcę aby żonka się dowiedziała, że mam coś tam do kupienia :laughing:. Nie wybaczyła by mi, że coś zamawiałem bez jej wiedzy. Strach sobie wyobrazić jakie, nagłe potrzeby były by z jej strony.:grimacing:

4 polubienia

Odezwij się na pw to Ci skołuje co trzeba paczkomatem.

2 polubienia

Przecież Szanowny Kolego, robimy to wyłącznie dla zdrowia domowników :wink:

Ja to chyba nawet dam w prezencie dla Małżonki i powiem Kochanie to dla Ciebie, zlutowałem! :slight_smile:

A tak serio to to nie jest najgłupsza rzecz którą kupiłem do domu. W biurze Sebastian zainstalował, monitorujemy i filtrujemy - jak zaczął się sezon grzewczy i korki to można się zdziwić… to mnie przekonało.

Już widzę, że jest nie jest dobrze…

Ale jak niedobrze to nie wiadomo. No i muszę ręcznie włączyć… f…k - kto robi takie urządzenia “ręczne”!
Ale już nie dlugo. Po weekendzie, jak będzie trzeba filtrować, Jolka powie, zamknij okno i sama włączy :slight_smile:

5 polubień


natychmiast zamknąłem okno

W weekend to opiszę dokładniej, bo to jeszcze nie koniec.
Troszkę inaczej jest zrobione niż w dotychczasowych opisach w sieci - zasilanie i esp bepośrednio z gniazdka (Ikea nie daje już kabla i zasilacza), ale za 30zł to i tak najlepsza cena za taki czujnik.

4 polubienia

Wygląda na to, że trzeba poprawić opis w temacie, jest więcej PM.
@araczkowski - poprosimy gotową kompilację dla użytkowników AIS Tasmota.

1 polubienie

A jak już odkleiłeś obudowę to opisz jaki czujnik jest tam wbudowany i czy jest wentylatorek?

@begginer zamów jeden WenosD1 więcej :wink: W pierwszym poście masz linki, tam wszystko od środka już ktoś pokazał. Jest wentylatorek.

Faktycznie nie zauważyłem dzięki.

araczkowski napisał:

…ale za 30zł to i tak najlepsza cena za taki czujnik.

Ja za swoje płaciłem po 320 zł z podobnym czujnikiem do tego chmura.

Looko2

Ja jeszcze tam bme280 dorzuce :slightly_smiling_face::slightly_smiling_face:
Zobaczymy czy się uda :slightly_smiling_face::slightly_smiling_face:

Ps. Zamowilem na allegro :slightly_smiling_face:

Da się bez problemu, myślałem o BME680 ale trochę mi kasy szkoda :grimacing:. Można jakiś czujnik światła dołożyć…

1 polubienie

Oo fajnie, że pokazuje też PM1. Ja u siebie mam 2 luftdata z BME280. Ale 680 wygląda kusząco :slight_smile:

Jeden zewnętrzny, a drugi za systemem filtracji. FIltry G4/M5/F8 robią robotę :slight_smile:

Chociaż od poprzedniego producenta było nawet minimalnie lepiej…

2 polubienia

Czołem!

Dodałem opis i binarkę - bawcie się dobrze! :slight_smile:

Mnie praktycznie nie ma w przyszłym tygodniu, bo mam kilka spotkań wyjazdowych. Starałem się opisać ze szczegółami, gdybym nie odpisywał, to prośba żeby ktoś bardziej doświadczony w esp np. @Cezary.K albo @Tomasz kontynuował temat - z góry dziękuję :slight_smile: za wsparcie i przepraszam, że nie będę responsywny.

2 polubienia