Nawadnianie i czujniki

Witam.
Już na Tym forum był poruszany temat nawadnia ale w innym dziale. Więc zakładam nowy.
W swoim systemie do nawadniania użyłem Sonoff 4ch PRO (bo mam tylko 4 sekcję) i zaprogramowałem softem Naszej Jolki. Zrobiłem do tego automatyzację i ok, działa. Ale teraz chciałbym rozbudować system o warunki pogodowe. I teraz mam do Was pytanie, co będzie lepsze: prognoza pogody mojego rejonu czy zainstalowany czujnik wilgotności ? Tu od razu myślę, że lepiej będzie zainstalować czujnik wilgotności (ale nie jestem pewny) czy może lepiej prognoza ale z tym różnie jest. A jeżeli czujnik to jak to zrobić, jakich użyć urządzeń ?

Czy to taki czujnik:

Tak, tylko nie wiem jak będzie z BT na bramce. Kolega z forum ExtaLife ma takie zintegrowane z HA i bardzo sobie chwali.
https://www.forumextalife.pl/index.php/topic,326.msg2276.html#msg2276
On wykorzystał ESP32, które ma na pokładzie BT.

A może jeszcze jakiś inny pomysł. Chciałbym aby urządzenie śmigało po wifi a sam czujnik żeby był zamontowany na zewnątrz budynku.

Brakuje alternatywy, innych czujników. Mi mają IP54 i dodatkowo mierzą nasłonecznienie i temperaturę. Ja nic lepszego nie znalazłem. Też planuję na zew. trawnik i rabatkę monitorować. ESP32 na środku w hermetycznej puszce i parę czujników Mi złapie pewnie. A jak nie, to przy cenie ESP32 dokładasz następny.

Ale “przyjaciele” z PRC podglądają i przerabiają produkty swojej korporacji:
https://pl.aliexpress.com/wholesale?trafficChannel=main&d=y&CatId=0&SearchText=ESP32+higrow&ltype=wholesale&SortType=total_tranpro_desc&groupsort=1&page=1

Myślę jeszcze o takiej sondzie i wykorzystaniu ESP oddzielnie. Sonda - sygnał analogowy 0-3V.

Witam.
Widzę, że z tymi czujnikami są problemy. Uważam, że tego typu czujniki nie mają racji bytu na zewnątrz. Chyba będzie trzeba spróbować informacji o pogodzie z sieci w swoim rejonie. Tylko nie wiem jak zbudować taki warunek ? Może ktoś to z Was robił i pomoże ?

Zastanawiam się nad takim czujnikiem ale nie wiem czy dobrze myślę:

Dodany do Asystenta czujnik Mi Flora + ESP32 + ESPHome -> HA

2 polubienia

Niedawno znalazłem ciekawe zastosowanie czujnika zalania jako czujnik deszczu, więc się dzielę :slight_smile:

Xiaomi Aqara Water Leak sensor można umieścić w wydrukowanej obudowie i podłączyć do płytki
image
image


na czujnik temperatury też są gotowe obudowy do druku:
image

W temacie podlewania warto też się zainteresować openspinkler:
https://opensprinkler.com/
Sonoff 4ch + opensplnker i podlewanie gotowe :slight_smile:
Nie używam, ale jak szukałem to często się przewijał. Sam poszedłem w naturalny sposób zatrzymywania wody w ziemi i testuję w tym roku koszenie z mulczowaniem.

Dodałem do ESP32 czujnik BME280, nawet podoba mi się praca z ESPHome przez Add-on. Super wygoda z konsolą, walidacją pliku przed kompilacją i wgraniem. Pełen podgląd z logami pracy programowanego modułu. Bajka wygoda jak dla mnie.


Płytka ma jeszcze sporo możliwości. Główna zaleta to bluetooth. Na pewno będzie sterować zaworem. Może dołożę płytkę detekcji opadów. Ma możliwość zasilania z akumulatora.

1 polubienie

@Cezary.K, czy mógłbyś podesłać info jak to u Ciebie wygląda z tą mi flora? Gdzie jest na zewnątrz, jak daleko jest esp32? czy jest w jakiejś obudowie itp? Mile widziane fotki, jestem ciekawy :slight_smile:

PS. Na ostatnim screenie zauważyłem, że mocno spadła żyzność i wilgotność - mi flora na biurku czy coś innego?

ja póki co nawodnienie zrobiłem przed całą zabawą w HA, ale mam sterownik Rain Bird (jest dostępna integracja i działa super tylko wywala sporo info w logach; na githubie już pracują nad tym). Fajnie byłoby uzupełnić system o takie informacje jakie daje mi flora.

Czujnik kupiłem w PL za 73zł na początku kwietnia. Sparowany z kontem aplikacji Flower Care, wędrował na początku z doniczki do doniczki po domu. Nawet kwiat zombi - storczyk ożył. Z chwilą jak pojawiły się pierwsze zasiewy na zewnątrz, sensor trafił pod chmurkę. Uważam produkt za świetny. Jak to przy BT szału z zasięgiem nie ma. Z telefonem realnie 7-8 m, co i tak uważam za dobry wynik. Nie ma problemu z baterią. Nie ma problemu ze szczelnością. Odczyty wiarygodne. Taki parametr jak żyzność uświadomił mi, że zakup ziemi nie był w tym roku trafiony i trzeba dokupić nawóz. Płytka z ESP czekała na uruchomienie HA z Supervisor, tak aby Add-on ESPHome śmigał z GUI. W tym celu zakupiłem komputer HP T620 (polecam, za 239zł.) i tak mi się spodobał z Linuxem, że przeszedłem z pracą hobbystyczną na tę platformę. W między czasie były problemy z instalacją HA w docker pod Linux. Wszystko przełożyło się na czas, ale było warto.
Więc w tej chwili Mi Flora jest na warsztacie dla celów integracji z ESPHome (stąd te dziwne odczyty). Nie planuję umieszczać czujnika w jakiejś obudowie, nie widzę ku temu potrzeby. Ma uszczelkę i jest przewidziany do pracy na zewnątrz. Podlewam bez stresu, nie widzę żadnych śladów korozji. Testy zasięgu z ESP32 przeprowadzę w wolnej chwili.

1 polubienie

OK zasięg realny w terenie otwartym 10-12m dla stabilnej pracy.

@Cezary.K, dzięki za fotki. Gdzie docelowo schowasz ESP32? Na zewnątrz? W obudowie?

Mam na ogrodzie gniazdo 230V więc będzie zasilanie i ESP w jakiejś puszce. Muszę się zastanowić jak zamontować czujnik BME280 aby nie fałszować pomiarów i zabezpieczyć go przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Myślałem jeszcze o czujniku wiatru, była by mini stacja meteo z tego.
Pobór prądu przez ESP nie przekracza 9mA, prosto z power banku po USB. Można pewnie wartość tę obniżyć, zasilając moduł docelowym 3,3V. Płytkę można łatwo zasilić z małego panelu PV i ogniwa, jeśli ktoś nie ma zasilania w terenie.
Fajny projekt:

Inspirujące: