DIY - Zrób to sam - mikroskop USB dla elektronika

Od dłuższego czasu chodził za mną zakup mikroskopu do warsztatu elektronika. Z uwagi na to, że profesjonalny sprzęt swoje kosztuje, a ja raczej korzystał bym z niego sporadycznie, przeglądałem oferty “po taniości” u my friends. Wszędzie widziałem obrazki “mikroskopu” tuż przy płytce PCB, miejsca na operowanie kolbą lutownicy brak, już lepiej kupić “trzecią rękę” z lupą.
Lecz pewnego razu natrafiłem na ten opis:

I już wiedziałem, że mikroskop popełnię sam. Zaczęło się od polowania na składniki:


Jeden wieczór i mam mikroskop, który zaskoczył mnie swoją jakością, za bagatela 55 złociszy.

Obraz z odległości 34cm od obiektywu kamery (czubek wykałaczki na kości RAM)


11 polubień

Gotowiec:

https://allegro.pl/oferta/elp-8mp-usb-kamera-hd-5-50mm-zoom-12611557798

EDIT:
Widzę, że już się sprzedała kamerka. Prośba, jeśli kupił ktoś z forum, to proszę o recenzję.
Ciekawi mnie jak będzie z cyfrowym powiększeniem przy tej matrycy 8MP w porównaniu do mojej HD.
Wstawię foto, bo niedługo nie będzie wiadomo co to za gotowiec był.

2 polubienia

Dla poszukujących dobrego oprogramowania pod takie kamerki (również pod Linux) polecam

Obiektyw od płytki ESP 32cm

1 polubienie

Kolejny raz gotowiec:

https://allegro.pl/oferta/elp-kamera-internetowa-zmiennoogniskowa-1080p-13311951820

EDIT:

kolejna kamerka:

https://allegro.pl/oferta/elp-kamera-internetowa-4k-usb-ultra-hd-5-50-mm-13358897650

1 polubienie

Cześć mam pytanie jak sterujesz przysłoną w obiektywie, bo jak rozumiem przysłona elektryczna a zoom mechaniczny?

Witamy na forum.
Przysłonę zdemontowałem. Przy sztucznym oświetleniu nie potrzebowałem jej. Światła nigdy dość przy tym zastosowaniu.
Zoom i ostroś ustawiam ręcznie.

dobra dzięki, bo właśnie się zastanawiam nad kupnem takiej do mikroskopu i tak się zastanawiam na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego obiektywu

Ja potraktowałem to raczej jako eksperyment. Priorytetem była cena, bo używam sporadycznie. Teraz mogę powiedzieć, że mój obiektyw jest wystarczający pod względem ogniskowej i światłości ale sama kamera jest zbyt małej rozdzielczości. Trochę wysiłku kosztowało dobranie odległości obiektywu od matrycy dla dobrania wielkości punktu ogniskowej. Użyłem tulejki wyciętej z rury PCV i kleju epoksydowego.

Też planuje używać sporadycznie, a zamiast kamerki użyć telefonu, to pozbył bym się problemu niskiej jakości obrazu, a pozycjonowanie obiektywu względem dodatkowego obiektywu, wykorzystałbym specjalnie wydrukowane mocowanie, pomysł mam już na to, tylko pozostaje mi kupienie obiektywu, a na optyce za bardzo się nie znam, więc szukam inspiracji

1 polubienie

Jestem ciekaw wyników z wykorzystaniem telefonu. Może sam pokuszę się na taką przesiadkę gdy opiszesz jak Ci poszło.

1 polubienie

Jak ukończę i nie zapomnę to dam znać :smiley:
PS. dzięki pomoc, Pozdrawiam Serdecznie :smiley:

@Cezary.K
No, że tak powiem gość nie wie co sprzedaje - miałem mu odesłać kamerkę, ale covid mnie wtedy rozłożył i się nie zmieściłem w terminie, więc wyluzowałem.

Jakkolwiek przyczyny mojego wqrwu były 2:

  1. przedmiot niezgodny z umową - obiektyw to nie 5-50mm tylko 2.8-12mm
  2. przetwornik, filtr IR i obiektyw były nieziemsko uświnione - właściwie więcej było widać syfu niż obrazka użytecznego

No ale skoro nie odesłałem, to stwierdziłem, że się nie ma co z tym rypać, albo coś z tym zrobię, albo będę posiadaczem elektrozłomu, udało mi się ostatecznie umyć przetwornik w IPA na tyle, że tylko został 1 malutki syfek z kilkudziesięciu wielkich plam, niemal to samo z filtrem IR (właściwie to odpadł zanim się wziąłem za czyszczenie jak należy, ale poradziłem sobie z ponownym zamocowaniem, niestety jest porysowany (no ale olać ostatecznie do pracy jako mikroskop mogę go wyjąć i wyrzucić, tyle że optyka jest za szeroka na to zastosowanie…).
Póki co pozostało mi jeszcze rozebranie obiektywu (co chyba odpuszczę, bo syfy w jego środku mają o dziwo najmniejszy wpływ na jakość obrazu).

PS Telefonu w charakterze “mikroskopu” to używam niemal codziennie, być może to zależy od tego jaki aparat zamontowano (w SGS20 jest w zupełności wystarczający), jako apkę kiedyś używałem tego

a że byłem zadowolony to w podzięce dla autora kupiłem taki “kombajn” (jest on w sumie bez sensu, sama lupa mi wystarcza), ale jest bez reklam, a nie wiem jak one ostatnio wyglądają w darmowej wersji


@zelaznastudnia
Jeśli chodzi o jakość obrazu, to jest w zupełności wystarczająca (mimo, że ta “umyta” kamera to tylko full-HD)

Jeśli o mnie chodzi, to nie pozbywałem się przysłony, jest ona manualna, mechaniczna, tak samo jak ostrość i zoom.

Natomiast migawka jest elektroniczna i w automacie, więc się dostosowuje w pewnych granicach do tego co się ukręci przysłoną (zasady jak w klasycznej analogowej fotografii - głębia ostrości zależy od przysłony, więc jeśli masz jasno to możesz nieco przymknąć to będziesz miał szerszy zakres głębi ostrości, przy tym zastosowaniu migawka nie jest istotna, chyba że masz migotanie/“pralkę” - to stara nazwa ludowa od pralki-tarki, teraz na to mówią prążkowanie :stuck_out_tongue: ).

na jak najdłuższą ogniskową oraz minimalny zakres ostrości makro - obiektyw 2.8-12mm jest absolutnie nie do wykorzystania jako mikroskop, bo musi być zdecydowanie za blisko PCB…

Na obrazku na najdłuższej ogniskowej ESP-01, obiektyw zaledwie centymetry od obiektu…


maksymalne powiększenie monitora w laptopie (HD 15’)

1 polubienie

dzięki za informacje, pozdrawiam :smiley: