:ais: Dzisiaj zablokujemy komendę sudo

Dzisiaj zablokujemy komendę sudo

:ais:

Ubuntu != Centos != macOS != Android != AmigaOS != AIS

Ale Dlaczego???

Dla Twojego dobra. Przeklejanie do AIS komend i skryptów z Internetu, napisanych na inny system, może się źle skończyć.

Wyjaśnienie

System AIS działa w przestrzeni użytkownika Android.
Nie powinieneś instalować pakietów jako root, bo powoduje to zamieszanie w uprawnieniach i sprawi, że AIS może przestać funkcjonować poprawnie dla zwykłego użytkownika - dla Ciebie.

AIS działa na nierootowanych urządzeniach, więc nie ma żadnego powodu, aby używać roota podczas używania urządzenia czy instalowania pakietów.

Nie używaj więc sudo, bo nie ma takiej potrzeby.

AIS używa apt do zarządzania pakietami, podobnie jak Ubuntu czy inne klony Debiana np. Raspberry Pi OS, ale to nie znaczy, że jesteśmy Debianem. APT to tylko program który kompilujemy tak samo jak inne programy i dodajemy do naszego repozytorium pakietów binarnych apt…

Ale ja kupiłem urządzenie z root-em

W dokumentacji jest, że urządzenie ma root-a i to się nie zmienia, blokujemy tylko komendę sudo. Nigdy w dokumentacji ani na forum nie używaliśmy komendy sudo.
Jeżeli ktoś zna podstawy linux-a, to będzie wiedział, jak ta blokada jest zrobiona i będzie w stanie nadal używać root-a.

Prośba

Proszę nie pisać na forum “Wiem jak łatwo odblokować sudo na AIS” bo będziemy musieli zablokować to bardziej.
Robimy to dla waszego dobra :heart:

2 polubienia

Dopóki wszystko co potrzebuję mogę zrobić z uprawnieniami użytkownika domyślnego ssh, to mnie do niczego nie jest sudo potrzebne :slight_smile:
A ile to zaoszczędzi nerwów użytkownikom i Wam, to… w pale się nie mieści :smiley:

2 polubienia

Pozdrowienia :slight_smile:

1 polubienie

Wszystko co podlinkowałeś nie dotyczy bramki… tylko Debiana na PC. Proszę czytać ze zrozumieniem i nie wyrywać słów z kontekstu…

1. ten opis dotyczy instalacji klienta MySQL na komputerze z Debianem, po to żeby połączyć się z bazą działającą na bramce

2. ten opis dotyczy programowania adaptera CC2531 z komputera PC z Debianem

3. ten opis dotyczy budowania pakietu binarnego w Dokerze na naszym kontenerze z systemem Ubuntu

Żaden z tych opisów, które linkujesz, nie dotyczy konsoli na bramce.
Używamy sudo na Debianie i tego dotyczyły te opisy, ale NIE używamy sudo na bramce i tego dotyczył dzisiejszy post.

Żeby było to jasne, dla wszystkich, zdanie:

Nigdy w dokumentacji ani na forum nie używaliśmy komendy sudo.

oznacza

Nigdy w dokumentacji ani na forum nie używaliśmy komendy sudo w kontekście konsoli na bramce.

a zdanie

Dzisiaj zablokujemy komendę sudo

oznacza

Dzisiaj zablokujemy komendę sudo, w konsoli na bramce. Nie na całym świecie na wszystkich komputerach z Debianianem. :woman_facepalming:

Kontekst tutaj to konsola na bramce.

Pozdrowienia :slight_smile:

2 polubienia

Bardzo obszerne wyjaśnienie. Wszystko jasne - dziękuję.

1 polubienie

Rozumiem powód i wszystko jasne, ale według mnie wyłączenie sudo z dnia na dzień bez ostrzeżenia to bardzo słaby krok. Gdybym nie zajrzał na forum z innego powodu, to bym nawet nie wiedział. Po restarcie bramki wszystko w moim domu by się praktycznie zatrzymało, a ja bym tracił czas na szukanie co się stało.

Jeśli już był pomysł wyłączenia, to np w nowszym release z odpowiednią adnotacją. Jeśli coś było i działało, to tak trochę słabo wyłączyć nagle…

2 polubienia