Dzwonek z Biedronki + kamera = zdjęcie na Slack'a

Cześć,

To zależy jak to rozwiążesz - jak to będzie u Ciebie działać.

Normalnie, jeżeli nic nie robisz kamerami, to nie ma limitu - możesz podłączyć tyle kamer, ile tylko chcesz, bo bramka nie używa tych kamer aktywnie (nie nagrywa/przetwarza obrazu z tych kamer).

W takiej konfiguracji jak opisana powyżej Asystent wykonuje zdjęcie albo nagrywa film kamerą, tylko jak dostaje zdarzenie z czujnika (wykrycie ruchu, otwarcie furtki, dzwonienie dzwonkiem itp.).

Nie robimy kamerami żadnego ciągłego nagrywania wideo, rozpoznawania obiektów czy wykrywania ruchu to by obciążało procesor za mocno, pewnie i7 intela z 8 rdzeniami miałby co robić a co dopiero nasze 4 rdzenie na ARM (które mamy na bramce).

Idea z kamerami jest taka, żeby przesyłać z nich obraz tylko wtedy kiedy jest potrzebny (kiedy ktoś go ogląda w przeglądarce, kiedy wykryto ruch i trzeba kogoś powiadomić).

Zakładamy, że kamera w Asystencie domowym jest do tego, żeby zrobić automatyzację typu:

  • wyślij powiadomienie ze zdjęciem po wystąpieniu zdarzenia (np. ktoś dzwoni do drzwi).
  • wyślij obraz z kamery przy drzwiach, na telewizor czy inny odtwarzacz mediów jak wykryto zdarzenie(np. ktoś otworzył furtkę).

Ja mam 4 kamery, teraz włączyłem w nich “Preload stream” - opcja która cały czas utrzymuje strumień wideo do klienta (przeglądarki) i wstępnie ładuje kanał przy starcie Home Assistant. To powoduje zmniejszenie opóźnień podczas otwierania strumienia(wideo z kamery) w przeglądarce internetowej, a także podczas korzystania z usługi play_strem. Zużywa to jednak więcej zasobów na bramce.

Podsumowując normalnie nie ma limitu :slight_smile: bo zakładamy, że kamera jest tylko urządzeniem takim jak każde inne. Jeśli planujesz korzystać z funkcji “Preload stream” to zalecamy sprawdzenie użycia procesora,

Możesz łatwo sprawdzić jak kamera (czy inna rzecz) obciąża procesor na bramce.
Wejdź na konsole bramki po ssh i wpisz:

htop

4 kamery, sterowanie ogrzewaniem, oświetlenie, odtwarzanie muzyki… kilkanaście procent CPU, 540M mamy jeszcze sporo zasobów :wink:

PS
oczywiście temperatura CPU też pod kontrolą

2 polubienia