Ha połączenie z pvmonitor.pl

Witam. Z tego co przeczytałem to jest możliwość podpięcia do HA danych rejestrowanych na pvmonitor.pl przez LK ( Lan kontroler ) Poczytałem to na stronie arturhome ale nie wiem jak do tego się zabrać. Wszystko co robię to dzięki tego forum. Jeżeli możecie to proszę o jakieś podpowiedzi od czego i jak zacząć.
pozdr.

Ogarnąłeś? chyba raczej niczego nie ogarnąłeś poza copy+paste…
Hmm w wątku na arturhome otrzymałeś podpowiedź, ale po YAMLu widzę, że dalej walczysz na pałę… i nabrałem przekonania, że nawet nie zajrzałeś do dokumentacji (link niżej)
tutaj się kod wstawia tak samo jak tam - trzy odwrotne apostrofy przed i po bloku kodu, zedytuj to…

LK jest czymś uniwersalnym, więc powiązanie zależy od tego jak sobie skonfigurowałeś LK…
ani tu, ani tam nawet nie pokazałeś swojej konfiguracji, nikt szklanej kuli nie odpali, pytaj może producenta?

w ogóle chodzi o LK2.5?
https://www.tinycontrol.pl/en/archives/lan-controller-25/
bo tak wysrywasz informacje po malutkich kawałeczkach, że najwyraźniej nie oczekujesz pomocy

Co znaczy out jest oczywiste
ale ja nie umiem sobie wyobrazić co znaczy ia (pasuje input analog ale to się oczywiście mija z prawdą, bo jakbyś przeczytał dokumentację, to byś widział że np. 1-wire też traktują jako analog, najwyraźniej dlatego, że to jakaś wartość “analogowa”), a co to jest sec to sobie nie wykombinowałem, bo dokumentacja to olała całkowicie ale może secondary albo seconds?

RUSZ GŁOWĄ

PS
Jak już się mam czepiać to by było fajnie gdybyś pokasował swoje posty w tych wątkach, gdzie były totalnie nie na temat.

3 polubienia

kindziol napisał:

Ogarnąłem trochę temat z sensorami z LK . Dopisałem je do HA, mam jakieś wykresy, ale nie wiem co jest co. Jak sprawdzić jaki wykres za coś odpowiada.

Po wklejeniu w przeglądarkę swojego adresu IP Lan Kontrolera: http://192.168.2.149/st0.xml powinieneś dostać w odpowiedzi xml-a z wszystkimi danymi z podpiętych wyjść i ich wartościami.
Na początek skup się na jednej pozycji danych np:
platform: rest
name: “coś pod ia1”
resource: http://192.168.2.149/st0.xml
scan_interval: 60
value_template: “{{ (value_json.response.ia1 | float / 10) | round(2) }}”
unit_of_measurement: ‘V’
json_attributes_path: “$.response.ia1”
Wklej to odpowiednio do configuration.yaml lub sensor.yaml, restart HA i sprawdź czy powstała encja o nazwie:“coś pod ia1”
I analogicznie postępuj z pozostałymi wyjściami danych w LK. Jak już Ci pokażą się wszystkie potrzebne encje z wartościami to możesz ten rozwlekły skrypt wrzucić do Chata GPT 3,5 (jest bezpłatny) i poprosić aby Ci zoptymalizował wklejony, rozwlekły skrypt. Zrobi to w 3 sekundy.
Słusznie szopen Cię upomina abyś prawidłowo wyedytował wklejany kod, ponieważ w tej postaci w jakiej go przedstawiłeś HA pokaże błąd ze względu na źle zastosowane cudzysłowy:porównaj|“|do |"| i |‘| do |'|
Prościej już chyba nie dam rady Ci wytłumaczyć.

Witam @szopen oraz @begginner.
Może jestem za szybki i za mało czytam, może też nie posiadam takiej wiedzy jak WY ale myślałem, że forum jest żeby pomagać. Ale może już mniejsza z tym. Zaczne od początku, tak posiadam LK z któego są pobierane dane do https://pvmonitor.pl/ (użytkownik kindziol)
Podłączenia:
do inp1D zużycie energii pompa ciepłą, inp3D produkcja z foto wepchana do sieci,inp4D energia pobrana z sieci. To wszystko jest podłączone do drugiego licznika połączonego z licznikiem Zakładu enegetycznego. I te dane trafiają na pvmonitor.

Płytka:

to co otrzymuje po wpisaniu adresu:

a tu konfiguracja LK:


Dopisałem do configu i mam taki sensor:

I tak naprawdę moje pytanie jest: sensory, które są rozpoznawane to nie moje dane, czyli produkcja wepchana do sieci, zużucie energi przez pompę ciepła…

A może to coś pomoże:

Może to Ci pomoże, dane musisz analizować sam, bo my ich nie widzimy na żywo i nie możemy porównywać co czemu odpowiada

podejrzewam, że dane których szukasz mogą być ukryte w zmiennych sec

Dzięki @szopen
Po dodaniu sec mam taką kartę

Ale co nas ta karta obchodzi?

Naprawdę nie wiem już jak wytłumaczyć, że HA nie ma nic do tego, robiąc coś na pałę bez próby zrozumienia o co chodzi nie ma żadnych szans na sukces.

Musisz SAMODZIELNIE znaleźć korelację, między tym co LK eksponuje w XMLu, a rzeczywistymi wartościami dostępnymi w jego GUI, do tego nie jest potrzebne HA tylko TWOJA ręczna analiza dostępnych danych z LK na podstawie realnych zmieniających się w czasie danych - właśnie na podstawie tych zmian jesteś w stanie rozróżnić zmienne.

Zakładam, że to projektował człowiek dla innych ludzi, więc współczynnik korelacji jakiego się spodziewam to 10 lub 1000 (te 2 gdzieś mi chyba mignęły w dokumentacji), ale oczywiście możliwe są inne (np. 10000 jako iloczyn tych wspomnianych lub w ogóle jakieś wielokrotności liczby 2 jako skutek przetwarzania binarnego).

Dopiero jak już będziesz znał powiązania zmiennych możesz tworzyć YAMLa - tam szablony modyfikują dane właśnie o współczynniki korelacji, bo podobno jest to zależność liniowa = wynikiem jest zwykłe mnożenie lub dzielenie.

Na tej podstawie też zgadniesz jaka ma być jednostka (skłamałem - nie trzeba tego zgadywać - ona gdzieś występuje jawnie).

Niestety to co pokazałeś nie znajduje się w dokumentacji, więc

  1. albo sam znajdziesz tę korelację

  2. albo skontaktujesz się z producentem i on Ci to wyjaśni

  3. albo zapłać instalatorowi, bo chyba sam tego nie uruchamiałeś? (tak podejrzewam, bo nie znasz posiadanego sprzętu - więcej znalazłem w fatalnej dokumentacji niż sam przekazałeś…) efektami możesz się podzielić publicznie, bo dokumentacja tego producenta jest na tyle kulawa, że nie mając sprzętu w ręce nie sposób nikomu pomóc na jej podstawie (co jest możliwe zawsze, gdy dokumentacja jest przyzwoita i wyczerpująca).

  4. albo możesz liczyć na cud, że akurat zajrzy tu ktoś z konfiguracją identyczną do twojej, ma to już uruchomione i się podzieli gotowcem (moim zdaniem prawdopodobieństwo w okolicach 0%, może gdybyś pytał na forum które jest dedykowane LK, to byłaby jakaś szansa, ale nie mam LK, więc nawet się nie interesowałem czy takie forum istnieje).

PS Miałeś skasować posty w których skamlesz o pomoc w innych wątkach, a nie posta który zawiera jakiś etap tego co próbowałeś ulepić - tam były potrzebne tylko znaczniki kodu, tak wiem ten YAML był zrobiony zupełnie na pałę - sam go krytykowałem, ale na tym forum nie zostawiasz żadnego śladu w jaką stronę można iść próbując integrować LK2.5

PPS Powtarzanie na każdym kroku, że wszystko robisz cudzymi rękami nikogo nie motywuje, więc zluzuj z pseudomotywującymi wstawkami “Wszystko co robię i ustawiam na HA to tylko dzięki wielkim na tym forum.”, “myślałem, że forum jest żeby pomagać.” itp.

2 polubienia

No dobra już nie krzycz na mnie. A może taka instrukcja pomoże:

Nie pomoże, prawdopodobnie spędziłem na kopaniu po dokumentacji znacznie więcej czasu niż Ty.

Nie ma to znaczenia, dokumentacja jest i tak do d…
Nawet się nie określiłeś czy masz LK1.0 LK2.0 LK2.5 LK3.0 LK3.5 LKpvmon?
To też tak naprawdę nie ma znaczenia, jaki masz problem aby skontaktować się z instalatorem albo producentem?
(on się nawet jawnie przyznaje, że dokumentacja ma braki, bo firmware jest dorabiane na bieżąco w/g potrzeb użytkowników)

Cześć. Posiadam LK 2.5, szkoda, może do nich napisać, tylko nie wiem o co zapytać.

O swoją konfigurację i to gdzie lokalnie eksponowane są (w tym XMLu) wskazania twoich liczników (jeżeli są).

Albo o to czy mają integrację z HA swojej chmury pvmonitor - to by pewnie rozwiązywało problemy wielu innych instalacji.

Dzięki. Wyśle zapytanie do producenta i do pvmonitor, zobaczymy co mi odpowiedzą.

Możliwe, że do tego sprzętu mają dostępne inne firmware niż masz obecnie.

Powiedz mi bo nie bardzo rozumiem, czy na forum arturhome koleka Marcin_Domański osiągnął cel.

Nie wiem o czym mówisz, jaki cel?

On chyba też chciał pomagać nie mając tego sprzętu, edit - nie czytałem całego wątku, być może ma sprzęt, ale on nie integrował chmury z HA tylko z NR.
ponadto opisywał integrację czujników temperatury na kotle a nie liczniki.
Więc nie wiem czy rozróżniasz w ogóle o co chodzi…

ale ktoś inny tam najwyraźniej pokazał kawałek swojej konfiguracji, tyle, że to wcale nie musi pasować do konfiguracji twojego LK2.5 (konkretnie - tam @dar3k wczytuje dane z LK bezpośrednio do HA, więc w ogóle pominąłem rozwiązanie z importem do NR ), chyba zapominasz, że to jest uniwersalne urządzenie na bazie jakiegoś MCU i można je konfigurować na setki sposobów.

Może ma inny firmware, może nie umiesz przeanalizować dostępnych wartości…

Widzę, że lubisz się znęcać na ludziach którzy nie wiedzą, lub nie mają wiedzy na pewne zagadnienia., nie wszyscy są takimi mądralami jak TY. Jesteś przemądrzały i jeśli posiadasz taką moc to zamknij ten temat.
Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę powodzenia w dalszej pracy…

Walczysz z tematem od długiego czasu ale chcesz szybko osiągnąć cel z pozbieranych przypadkowo informacji, z przypadkowych miejsc. Nie starasz się zrozumieć jak to wszystko działa. Nie chcesz zdobyć się na ten wysiłek. Rzucasz przypadkowy link lub obrazek i prosisz o pomoc. Liczysz na to, że sztucznym umizgiwaniem się, ktoś wykona pracę za ciebie. A teraz wyszło twoje szczere sfrustrowanie, bo twoja strategia wzięła w łeb i okazuje się, że jednak musisz się uczyć. Obrażasz się na osobę, która już jako ostatnia, miała jeszcze siłę i chęć na próbę edukowania cię. Nikt się nad tobą nie znęca, nikt nie rodzi się z wiedzą taką czy inną. Ją trzeba chcieć zdobyć, a nie liczyć na drapane i fuksa.

3 polubienia

@kindziol
Ostatni raz jak krowie na rowie - patrzysz na wartości, które dają jakąś szanse na porównanie z wartościami, które znasz, bo są np. są dostępne w GUI LK albo w chmurze


w czerwonych ramkach są te które na wstępie bym ignorował bo to zera (te się akurat nie załapały w ramkach, bo rysunek byłby nieczytelny) albo jakieś -800 kij wie co producent miał na myśli, ale może nieobecność czujnika to -800?
Ignoruję też wyjścia, bo te są jasno i klarownie opisane, więc nas nie obchodzą…

Natomiast zielonymi strzałkami podprowadzam coś co może być interesujące…
Załóżmy, że wiesz, że w tym momencie zmierzone napięcie to 221,3V no i zgadnij która wartość może mieć coś z tym wspólnego, to jest oczywiście teoretyzowanie - sam musisz powiązać w logiczny sposób te liczby ze swoimi bieżącymi wskazaniami
załóżmy, że jakaś moc to 3.75kW a jakaś zmierzona energia to 3967kWh - no i które wartości by mogły pasować?
To włącz komputer, gdy będziesz miał jakąś produkcję i pobór, no i porównaj na żywo wskazania z tym co w XMLu, jeśli znajdziesz powiązanie, to wtedy będziesz wiedział czym jest np. ia20 czy tam ia13 w twojej instalacji i dla, w ten, a nie inny sposób skonfigurowanego LK oraz jaki mnożnik, czy też dzielnik zastosować dla danej jednostki.


PS

To jest ta sama firma.

3 polubienia

Niezupełnie tak jest.
Najpierw powstał LAN Kontroler w 2011 roku zaprojektowany przez firmę ATS z Radomia ( więcej na: LEDATS.pl ) sprzedawany m.in. przez powiązane z nimi kapitałowo firmy: https://tinycontrol.pl i https://wirelesslan.com.pl
Następnie aktywni użytkownicy zebrani na forum tinycontrol utworzyli projekt https://pvmonitor.pl , który miał stać się agregatorem danych z Lan Kontrolerów. Powstał dedykowany soft dla tej grupy odbiorców LK, początkowo ogólnodostępny, potem zniknął z serwerów i jest dostępny dla użytkowników PVmonitor.

2 polubienia

Witam.
Szukałem rozwiązania jak wyświetlić dane z mojego inwertera Solax w HA. I tu przyszło mi z pomocą inne forum na który to zostało super opisane. Jeśli ktoś by chciał z integrować inwerter Solax z HA to proszę tu jest link: PV SolaX inverter cloud sensors via API - Share your Projects! - Home Assistant Community

pozdrawiam

1 polubienie