Konfiguracja integracji SolarEdge, fotowoltaika

Na prośbę użytkownika pokażemy jak zintegrować integrację z SolarEdge z Asystentem domowym. Nie jest to nasz wbudowany komponent ale akurat mamy taką instalację fotowoltaiczną więc możemy to opisać.

  1. w konfiguracji przechodzimy do itegracji

  2. wybieramy dodaj nową integrację - naciskając przycisk + na dole po prawej stronie

  3. z listy integracji wybieramy SolarEdge

  1. jolka poinformuje nas głosowo, że dodaje/instaluje zależności i że trzeba poczekać

  1. po dodaniu zależności pojawi się formatka do konfiguracji parametrów integracji - parametry naszej instalacji

  1. dane do integracji (klucz api i identyfikator naszej instalcji) pobieramy ze strony SolarEdge

https://monitoring.solaredge.com/

  1. wklejamy je w formatkę integracji w Asystencie domowym i klikamy zatwierdz

w efekcie dostaniemy info

  1. w narzędziach deweloperskich możemy zobaczyć stan naszych sensorów.
    Tu sprawdzamy jakie nazwy encji ma SolarEdge

  1. Możemy też zaprezentować status encji systemu na karcie w widoku

Niech moc będzie z Wami :muscle: :wave:

3 polubienia

Zrobiłem wszystko wg instrukcji ale wyświetla się tylko wartość. Co trzeba zrobić żeby był wykres? Czy mogę prosić o wklejenie kodu? Czy da się przeliczyć wartość (podzielić przez 1000 aby uzyskać kWh)?

Zrobiłem wszystko wg instrukcji ale wyświetla się tylko wartość. Co trzeba zrobić żeby był wykres?

żeby wyświetlać pomiary na wykresach trzeba je logować do bazy, w tym celu należy dodać komponent recorder

Czy mogę prosić o wklejenie kodu?

można to wyświetlić na karcie typu picture-elements

ale nie ma do niej jeszcze edytora wizualnego (prace w toku) więc nie jest to proste

kod poniżej tej karty poniżej:

elements:
  - entity: sensor.solaredge_last_year_data_temlate
    icon: 'mdi:solar-power'
    style:
      background-color: yellow
      left: 4%
      top: 5%
    title: Produkcja
    type: state-icon
  - entity: sensor.solaredge_last_year_data_temlate
    prefix: 'Rok: '
    style:
      background-color: yellow
      color: black
      left: 11%
      top: 14%
    suffix: ' KW'
    type: state-label
  - entity: sensor.solaredge_last_month_data_template
    prefix: 'Miesiąc: '
    style:
      background-color: yellow
      color: black
      left: 14%
      top: 22%
    type: state-label
  - entity: sensor.roczne_zuzycie_energii
    icon: 'mdi:counter'
    style:
      background-color: red
      left: 50%
      top: 5%
    title: Zużycie
    type: state-icon
  - entity: sensor.miesieczne_zuzycie_energii
    prefix: 'Rok: '
    style:
      background-color: red
      color: black
      left: 50%
      top: 14%
    type: state-label
  - entity: sensor.roczne_zuzycie_energii
    prefix: 'Miesiąc: '
    style:
      background-color: red
      color: black
      left: 50%
      top: 22%
    type: state-label
  - entity: sensor.miesieczne_zuzycie_energii
    icon: 'mdi:battery-plus'
    style:
      background-color: green
      left: 96%
      top: 5%
    title: Oddano do sieci
    type: state-icon
  - entity: sensor.roczna_energia_oddana_do_sieci
    prefix: 'Rok: '
    style:
      background-color: green
      color: black
      left: 88%
      top: 14%
    type: state-label
  - entity: sensor.miesieczna_energia_oddana_do_sieci
    prefix: 'Miesiąc: '
    style:
      background-color: green
      color: black
      left: 86%
      top: 22%
    type: state-label
image: /local/img/pv1.jpg
type: picture-elements

Czy da się przeliczyć wartość (podzielić przez 1000 aby uzyskać kWh)?

Wszystko się da, prszoę sprawdzić komponent template

sensor:
 - platform: template
   sensors:
     solaredge_last_year_data_temlate:
       value_template: '{{(states.sensor.solaredge_energy_this_year.state | float / 1000) | round(2)}}'
     solaredge_last_month_data_template:
       value_template: '{{(states.sensor.solaredge_energy_this_month.state | float / 1000) | round(2)}}'
     solaredge_life_time_data_template:
       value_template: '{{(states.sensor.solaredge_lifetime_energy.state | float / 1000000) | round(2)}}'

to co jest value_template można sobie napisać w narzędziach deweloperskich → szablony

Powodzenia, Hey!

1 polubienie

Jak sprawdzić, czy komponent recorder działa?
Zmieniłem plik konfiguracji w/g instrukcji z HA. Dodane wykresy na karcie widnieją z komunikatem “ładowanie historii…”.


Wykresy zadziałają jeśli doda się jeszcze w pliku komponent history.

1 polubienie

Witam.
Za parę dni będę posiadaczem instalacji fotowoltaiki o mocy 5,32 a docelowo 9,72. Falownik jest firmy SOLAX x3 series a moduł WiFi do komunikacji to SOLAX Power. Moje pytanie, czy istnieje możliwość integracji do naszej wspaniałej Jolki ?

Jeżeli nie ma tego systemu w integracjach to można próbować przez PVOutput:

https://pvoutput.org/

Witam.
Chciałbym wrócić do tematu integracji mojej foto do bramki. Możecie mi podpowiedzieć co i jak ?

pozdr.

A ja na Twoim miejscu, na początek, poczytał bym jak inni to robią:

Sprawdzona integracja fotowoltaiki “Enphase” opartej o mikroinwertery z lokalnym serwerem zarządzającym całą pracą w/w systemu.
W konfiguracji wpisujemy lokalny adres naszego serwera i wszystko śmiga:

# Envoy - Rest
sensor:
  - platform: rest
    name: solar production
    json_attributes:
      - wattHoursToday
      - wattHoursSevenDays
      - wattHoursLifetime
      - wattsNow
    resource: http://192.168.xxx.xxx/api/v1/production
  - platform: template
    sensors:
      solar_now_kw:
        friendly_name: "Solar aktualna produkcja"
        value_template: "{{ (states.sensor.solar_production.attributes['wattsNow'] | float / 1000 ) | round(3) }}"
        unit_of_measurement: 'kW'
      solar_today_kwh:
        friendly_name: "Solar Dzisiaj"
        value_template: "{{ (states.sensor.solar_production.attributes['wattHoursToday'] | float / 1000 ) | round(1) }}"
        unit_of_measurement: 'kWh'
      solar_week_kwh:
        friendly_name: "Solar ostatnie 7 dni"
        value_template: "{{ (states.sensor.solar_production.attributes['wattHoursSevenDays'] | float / 1000 ) | round(1) }}"
        unit_of_measurement: 'kWh'
      solar_lifetime_mwh:
        friendly_name: "Solar Cała produkcja"
        value_template: "{{ (states.sensor.solar_production.attributes['wattHoursLifetime'] | float / 1000000 ) | round(2) }}"
        unit_of_measurement: 'mWh'

Na bramce do wskazań produkcji użyłem - Pionowy stos Konfiguracja karty - Wskaźnik:

A tu efekt końcowy:

Może się komuś przyda. Pozdrawiam

@mariusz_70

A jak to się ma do mojej fotowoltaiki ?

Nie znam sie na fotowoltanice ale wujek google mowi ze jest gotowa integracja HA / SolaX: https://www.home-assistant.io/integrations/solax/

Testowales ta integracje? A jesli tak, to pokaz logi zeby inni forumowicze mogli cos podpowiedziec.

Cześć @badzio
Nie testowałem tej integracji bo mam problem ponieważ nie rozumiem pewnej rzeczy a mianowicie. Moja foto jest oparta na PocketWifi (łączność WiFi) i tu mam problem bo nie rozumie tego:

Modele falowników z nowszym oprogramowaniem (a także korzystające z urządzeń takich jak PocketWifi) nie ujawniają już interfejsu API po podłączeniu do sieci bezprzewodowej, jednak nadal udostępniają go na własnym rozgłaszanym identyfikatorze SSID. Aby użyć tego czujnika w tym przypadku, konieczne jest skonfigurowanie odwrotnego proxy z czymś takim jak NGINX i użycie Raspberry Pi (lub podobnego) z dwoma połączeniami sieciowymi (jednym z nich jest Wi-Fi łączący się z SSID falownika).

Przykładowa konfiguracja NGINX

location / {
  proxy_pass http://5.8.8.8;
}

Nie posiadam Raspberry Pi i nie wiem co dalej.

Oki, nie wiedzialem ze masz modul oparty na PocketWiFi. Przeczytalem jeszcze raz opis integracji, wydaje mi sie ze wiem juz jak to dziala - ale glowy nie dam, moze byc za duzo wina :slight_smile:
Wg mnie Twoj sterownik wystawia dodatkowa, wlasna siec WiFi, po ktorej mozna sie z nimi komunikowac. Nie wiem czy rownoczesnie sterownik bedzie podpiety pod Twoja siec domowa (ale nie jest to istotne).

Na ile zrozumialem, musisz miec posredni serwer proxy, ktory czyta dane z sieci rozglaszanej przez sterownik oraz ‘przepycha’ je do Twojej sieci domowej, do ktorej masz podpieta Jolke. Pogladowy schemat polaczen ponizej

Mozesz uzyc serwera NGINX, ktory mozna chyba zainstalowac na dowolnym komputerze z Linuxem (wg dokumentacji tutaj, np na starym laptopie. Wydaje mi sie ze moglbys tez go postawic na Jolce, jesi masz Jolke podpieta po kablu a nie po WiFi - ale glowy nie dam.
Mozesz tez poszukac sobie innych serwerow, ktore dzialaja na podobnej zasadzie - mozliwe ze sa jakies rozwiazania na Windowsa, trzeba pogooglac.

Czy ktoś integrował inwerter Sofar Solar?
Korzystając z tego poradnika Bramka: Własny komponent w Asystencie domowym próbowałem dodać ręcznie tą integrację: https://github.com/pawelka/hassio-addons/tree/master/sofarsolar

Dodałem do configuration.yaml wpis jak niżej (próbowałem też bez myślników):
image

Po sprawdzeniu konfigracja jest poprawna. Po restarcie mam komunikat w logach:

Logger: homeassistant.setup
Source: setup.py:138
First occurred: 19:47:45 (1 occurrences)
Last logged: 19:47:45

Setup failed for sofarsolar: No setup function defined.

image

Może ktoś wie co jest przyczyną. Zastanawiam się czy brnąć w tą integrację czy nie lepiej przekierować dane na inny serwer (mogę wskazać jeszcze jeden dodatkowy prócz “fabrycznego”).

Przekierowanie na inny serwer nie działa.
A ten addon uruchomiłeś, bo Jolka przecież nie ma addonów. :slight_smile:
Paweł napisał jeszcze drugą integrację, tylko trzeba kupić 2 urządzenia - mam to u siebie i jestem zadowolony.

Myślałem, że skopiowanie plików na bramkę i odnośnik w pliku konfiguracji wystarczy… Jak to zrobić i gdzie o tym można poczytać?

Widziałem, ale póki co chciałem tego uniknąć.

Trochę mnie zaskoczyłeś. Myślałem, że będzie prościej.

Można wyciągnąć z tego tylko kawałek kodu odpowiedzialny za parsowanie danych do MQTT, a przekierowanie adresu solarman’a zrobić w PiHole/AdGuard jeśłi posiadasz i zrobić CustomComponent.

Paweł dostał ode mnie dokumentację Sofara do protokołu V5, ale nie ma czasu na implementację tego, z resztą nie dziwię się, bo to jednak sporo czasu, a ma działające rozwiązanie.

Tutaj jeszcze coś się dzieje w zakresie sofara:

@Stravi, dzięki bardzo. Zobaczę czy ta integracja będzie działać dobrze, jeśli nie przejdę do drugiej :wink:

Swoją drogą, z tego co wyczytałem instalacja tego komponentu powinna być poprawna. Co mogę sprawdzić, poprawić żeby uruchomić ?