Intergracja modbus rekuperator Thesslagreen

Z racji dość rozbudowanej wentylacji postanowiłem monitorować i sterować nią poprzez HA.

Interfesj Waveshare RS232/RS485 to TCP.

Czujniki Pyłów oraz temperatury i wilgotności - Luftdaten z BME280.
Wtyczka ThermalComfort do przeliczania wartości wilgotności wzglednęj/bezwzględnej. configuration_thessla (8,8 KB)

4 polubienia

Taka karta to moje marzenie.
Czujniki BME280 również polecam.

Gratuluję, świetna integracja. Z tej okazji pytanie: mam 2 czujniki jakości powietrza LOOKO2 niestety brak oficjalnej integracji z HA ale mam wystawione ich stany poprzez integrację z fibaro HC2 , niestety tylko w formie wirtualnych urządzeń nie obsługiwanych w interacji z HA - czy masz pomysł jak to “ugryźć” aby uwidocznić wartości w Asystencie?
Drugi problem to 3 letni inwerter PV Steca w którym od paru miesięcy nie działa mi karta sieciowa a z uwagi na pracę zdalną kilku osób w domu nie mogę zdemontować inwertera i rozłączyć zasilania . Inwerter posiada
jeszcze dwa sloty w tym jeden modbus i dwa RS485. Jaki interfejs kupić aby sczytywać stany PV w Asystencie?

Widziałem, że ludzie używają najtańsze konwertery na usb i działają. Ja poszedłem RTU to TCP Waveshare bo mam 2 urządzenia rs232/rs485.

Nie znam fibaro HC2, ale może stamta da radę pociągnąć dane?
Ja zrobiłem luftdaten na podzespołach z Chin, wyszły grosze, a działają spoko.
LookO2 nie wystawia danych w postaci csv, html?
Może jakieś parsowanie stronki?

Jak rozumiem ten Waveshare ma webserwer za pomocą którego można
ustawić protokół komunikacji i jest widziany przez HA jako urządzenie z danymi?

I tak i nie. W teorii tak powinien działać, ale ostatecznie w HA poszedł taki config:
modbus:

  • type: rtuovertcp
    host: 192.168.1.132
    port: 5001
    name: hub1
    timeout: 5
    delay: 2

Po całym dniu kombinowania.
W samym urządzeniu mam ustawione:
Baud Rate 9600
Data size 8 bit
Stiop bits 1 bit
Parity None
Sync baudrate - yes
Work mode tcp server None
Server max sockets 8 up to max keep
remote port number 5001

Myślałem, że będzie działał jak rest command - że zrobię wywołanie i zwróci wartość, ale działa praktycznie jak serial przez TCP.

Zamawiam najtańszy konverter na USB jak coś pociągnie z danych do HA
to będę rozwijał dalej, dzięki za radę.

Też mam ten moduł, problem miałem tylko z programem, którym mógłbym przeglądać rejestry. Ale finalnie doczekałem się spisu od producenta rekuperatora.
image

Bez danych od producenta ciężko cokolwiek działać - bo nie wiemy nawet jakie wartości za co odpowiadają. U mnie w obu przypadkach producent przysłał wszystko.

@Owczar mam kilka pytan:

  • ktory masz dokladnie konwerter? Ten: RS485 to Ethernet Converter, EU head ?
  • Ktora wersje FW: 4019 czy cos nowszego?
  • Mozesz wrzucic screeny z ustawien Waveshare? Jak nie tutaj to na PM badz maila (moge podac na PM)
  • Czy korzystasz z jakiegos panelu ThesslaGreen, np. Air++ w tym samym czasie czy tylko integracja z HA?

Dzieki i pozdrawiam

@Nimloth nie wiedziałem pytania wcześniej. Uzywam konkretnie tego:

232 działa z pompą ciepła.
FW 3017

Za chwilę sprawdzę ustawienia. Mam jeszcze air L. Ale używam tylko do zmiany opcji serwisowych, kalibracji itp.

W międzyczasie wymieniłem wymiennik w reku na entalpiczny i dorobiłem parę czujników do przeliczania entalpii nawiewu, wywiewu i na zewnątrz.
Dodatkowo system liczy ile wody odparował nawilżacza, ile odzyska lub zredukował rekuperator. Liczby są naprawdę ciekawe :wink:

2 polubienia

Czy ktoś w domu oprócz Ciebie to ogrania? :wink:

Żony to zupełnie nie interesuje :smiley:

Mam nadzieję, że kiedyś córka przejmie to po tatusiu :wink: Ale na ten moment ma 3 lata więc ciężko :smiley:

Te statystyki to bardziej eksperyment badawczy (zawsze mnie ciekawiła mechanika płynów, krzywa moliera, termodynamika i wszystko co związane). Do działania wentylacji te dane nie są potrzebne.
Aczkolwiek sama wentylacja steruje wilgotnością powietrza latem i zimą - czyli nawilża i osusza i do tego część danych jest potrzebna.

1 polubienie

Dla mnie bomba i zadro :+1:
Dużo ciekawych danych do analizy.
Po wymianie reku na entalpiczny spadła Ci sprawność odzysku ciepła, a byłem pewien że powinno być odwrotnie.

PS
Od kilku lat przymierzam się do reku ale chyba dopiero przy remoncie kapitalnym domu albo zrobię rekuperację zdecentralizowaną. Mam szczelny dom i wentylacja grawitacyjna działa bardzo kiepsko…

he he jak mnie zabraknie to u mnie nikt niczego chyba nie ogarnie, nawet termostatu :wink:

1 polubienie

Ten wykres to sprawność temperaturowa - nie zmieniłem jeszcze formuły.
Jeśli chodzi o to, to w ogóle mam ciekawy case - mam przepływy nierównoważone - więcej nawiewam niż wywiewam, bo w kotłowni mam sam nawiew, który potem idzie do garażu i jest tracony.

Z racji wymiennika entalpicznego, w którym energia jest przekazywana według zasad termodynamiki mamy jeszcze dyfuzję wody, która jest nośnikiem energii. Przy niskich przepływach w dość dużej centrali odzysk wody jest bardzo duży, co powoduje, że pomimo mniejszej entalpii nawiewu, ale większemu strumieniowi mam perpetuum mobile - energia nawiewana w niektórych przypadkach jest wyższa niż wywiewana.
Co prawda część tej enrgii jest tracona, ale bilans i tak jest na plus.

W porównaniu do wymiennika recair jest miazga jeśli chodzi o sprawność. W tamtym zbierała się woda i sprawnośc spadała. HA monitorowało sprawność i wymuszało wietrzenie by wydmuchać wodę, ale centrala przy -20 mi zamarzła - zanim FPX się nagrzał przy zwiększaniu strumienia to woda zamarzała.

Teraz FPX jedzie na -3, nic się nie zapycha wodą, nic nie zamarza, rachunki za ogrzewanie i nawilżanie wyraźnie niższe.
Dla zainteresowanych odsyłam do wątku na FM:

Samą wentylację polecam, ale przy istniejącym już domu na pewno wyzwanie dużo większe.

Co do ogarniania domu, to my się tak śmiejemy, ale w razie W rodziny mogą być naprawdę w trudnej sytuacji jeśli chodzi o ogarnięcie tego :smiley: Staram się by wszystko działało samo bez potrzeby włączania i wyłączania, ale algorytmy są nieustannie poprawiane. Nie da się przewidzieć wszystkiego.

2 polubienia

Dlatego ja przy obecnym remoncie robię tak aby podstawowa “automatyka” budynku była niezależna od HA (a później od AIS) tak aby to ogarnął “elektryk/automatyk/instalator Satela”. HA oczywiście bedziem moglo się z tym integrowanie i sterować. Zobaczymy czy się uda. W grudniu zdam relację.

Podstawowe rzeczy też staram się tak robić - typu włączniki w pokojach. Ale nadal to jest oparte o PLC i jak coś się stanie z PLC to ta sama historia co z HA.

Zakladam, że to taki przemyslowy PLC jak Wago, Fatek a nie mini PLC (“programowalny przekaźnik”) jak Eaton easyE4 albo Siemens Logo! 8 (te dwa mini PLC sa nadal rozważane przeze mnie).