Intergracja modbus rekuperator Thesslagreen

No taki ala PLC - sterbox. Zupełnie inaczej programowane, ale proste jak cep.

Takich rozwiazań raczej się boję, fajne, takie i proste ale popularność i wiedza o takich rozwiązań mała stąd obawa przed stosowaniem bo w razie W będzie trudno.

Grunt to przygotować się na DR.
Backupy każdego urządzenia i 1 standby. W najgorszym wypadku lampa stojąca w każdym pokoju :smiley:

Witam wszystkich forumowiczów,
@Owczar , naprawdę jestem pod wrażeniem, świetna robota. Chciałem się zapytać czy mógłbyś się podzielić nowszą konfiguracją lub automatyzacjami, które masz związane z rekuperatorem? Byłbym bardzo wdzięczny. :slight_smile:

1 polubienie

Cześć, w przyszłym tygodniu wrzucę czysty config. Sporo osób pyta, więc przy okazji migracji do dev3 usunę co niepotrzebne i udostępnie. ThesslaGreen udostępniła nowe rejstry, więc można sporo nowych informacji wyciągnąć.

1 polubienie

Hej @Owczar , udałoby ci się znaleźć chwilę na udostępnienie configu? Bylibyśmy wdzięczni:)

Hej,

Pamietam o tym. Podczas migracji na nowsze HA, okazalo sie, ze akurat dla modbusa zmienila sie skladnia. Dodatkowo wyszly inne problemy. Caly config musialem na szybko zmienic zeby nie byc w glebokiej… i trochę się zeszło. Przefiltruje customy i udostepnie.

1 polubienie

thessla_configuration.yaml (30,3 KB)

Wrzucam config dla thesslagreen. Zostawiłem też sensory i template dla dodatkowego luftdata z czujnikami BME280 gdyby ktoś chciał monitorować więcej danych - jak wilgotność, wode odparowną, zredukowaną (w przypadku ERV), czystość powietrza.
Do działania potrzebny dodatek thermal comfort.

1 polubienie

Witam
Połączyłem swój rekuperator Thesslagreen za pomocą Modbus - odczytuję dane na Home Assistant ale dane te pojawiają się i znikają i pokazują ze są niedostępne, nie wiesz czym może być
1
to spowodowane?
ustawienia w HA:
modbus:

  • type: rtuovertcp
    host: 192..._
    port: 502
    name: hub1
    close_comm_on_error: true
    timeout: 10
    delay: 5
    sensors:
    • name: Temperatura zewnętrzna
      scan_interval: 1
      unit_of_measurement: °C
      slave: 10
      input_type: input
      address: 16
      scale: 0.1
      precision: 1

    • name: Temperatura nawiewu
      scan_interval: 9
      unit_of_measurement: °C
      slave: 10
      input_type: input
      address: 17
      scale: 0.1
      precision: 1

    • name: Temperatura ustawiona
      scan_interval: 9
      unit_of_measurement: °C
      slave: 10
      input_type: holding
      scale: 0.5
      address: 4212
      precision: 1

Dzięki z góry za poświęcenie czasu.

Pozdr.

Jaki używasz adapter modbus?
Według mnie w nim tkwi problem. U siebie praktycznie nie mam problemów.

A co pokazują logi?

Mogą być 2 przyczyny - problem komunikacji z modułem lub brak odpowiedzi centrali.

Rzuć okiem co pokazują logi AIS.
Bramka jest podpięta do sieci po wifi czy kablu?
Jak często tracisz odczyty?

1 polubienie

Bramka podpieta po kablu.
A kabel masz podpięty skrętka bezpośrednio miedzy centralka a bramka ? Masz dołożone rezystory zakańczające czy tylko kabel bezpośrednio?

Logi z HA:

Mam skrętkę bez rezystorów.

Wygląda to raczej na problem bramka - konwerter - sądząc po logu.
Pokaz ustawienia RS485.

Jaki masz uptime konwertera? Nie restartuje się przypadkiem?

Uszkodzony moduł modbus w urzadzeniu. Po wymianie sprawdze co i jak.

Dzięki

Przy uszkodzonym nie działałby także air ++ i air mobile. Chyba, że chodzi Ci o konwerter :wink:

Witam
Problemem byl modul CF który korzystal z tego samego wyjscia co modbus i dlatego wartosci znikaly… przepialem pod wyjscie na ktorym dzialal airmobile i wszystko smiga.

Pozdr.

1 polubienie

Cześć, posiadam moduł airmobile i jak rozumiem aby zintegrować rekuperator z domem inteligentnym musze sie pozbyć tego sterownika? :frowning:

To zalezy czy masz jeszcze moduł CF, panel AIR++ oraz jaka wersja centrali. Ale generalnie po integracji nie potrzebujesz do niczego air mobile - więc jak sprzedasz to będzie kasa na bramkę :smiley:

Na początku chciałbym się ze wszystkimi przywitać. Po analizie Twojego konfigu mam pytanie, skąd wytrzasnąłeś adres rejestru do obsługi siłownika Bypass? Nie ma go w oficjalnym pdf na stronie Thessla. Może posiadasz inne tajne rejestry, albo potrafisz je jakoś “podglądnąć” Mam cholerny problem ze sterowaniem przez rekuperator inwerterem do klimy kanałowej przez analog 0-10V. W thessli jest skopane oprogramowanie i wyjście 0-10V działa właściwie binarnie. Jedynie można ustawić próg (brak rejestrów modbus), czyli jest np. 0 albo 8V. Mieli coś z tym zrobić i cisza od pół roku a “tajnych” rejestrów chyba nie chcą udostępnić. Zaczęło mocniej świecić słonkio i z potrzeby chwili poradziłem sobie sterująć sprężarką z Grentona przez analog IN/OUT jednocześnie zamówiłem maleńki generatorek 0-10V rs485. Docelowo wszystko przerzucę do HA bo mam dosyć ich nielogicznej logiki z biełego pudełka.