Intergracja modbus - pompa ciepła Ecopower

Do integracji modbus używam konwertera Waveshare RS232 RS485 na Ethernet.
Od kilku miesięcy działa bardzo stabilnie - nie miałem z nim żadnych problemów.

Integracja z AIS dała mi nieograniczone możliwości kontroli pompy ciepła. Dużo większe niż oryginalny sterownik frisco.
W załączniku konfiguracha.

configuration_pompa.yaml (7,2 KB)

6 polubień

Jaki masz sterownik frisko? Jaka pompa ciepła? Coś czuję, że bardzo by mi się ta integracja przydała bo sam próbowałem to rozkminić :slight_smile:

Hej,

Ecopower pompa a sterownik frisko RX910-SE21.

1 polubienie

Dziś dostałem się do mojego sterownika i jest na nim etykieta RX910-SMART08. Jest w nim oznaczony interfejs RS282, lecz wg instrukcji uruchamia się go w konfiguracji samego sterownika. Niestety moje menu nieco odbiega od tego, które jest przedstawione w instrukcji i nie mogę tego znaleźć (przeszukałem wszystkie opcje). Chyba muszę się odezwać do FRISKO :frowning: kilka lat temu wysyłałem do nich ten sterownik na aktualizację oprogramowania oraz wymianę frontowego panela, żeby się przypadkiem nie okazało, że mam tylko obudowę od RX910-SMART08, a bebechy jakieś inne… ehh, zawsze pod górę.

U siebie konfigurowalem to w menu serwisowym.

Masz takowe? Co to za pompa?

Tak, mam menu SERWIS, dostęp do niego hasłem. Może hasło, którym się posługuję jest dla zwykłego usera, a istnieje pełniejszy dostęp po wpisaniu innego (?). Pompa ciepła dość wiekowa polskiej firmy EKONTECH model PCS16. Generalnie działa OK, tylko sterownik na dzisiejsze czasy ma bardzo dużo ograniczeń ustawień.

image
image

W parametrach:
image
image

Czas kryt.:
image

Test wyjść:
image
image

Wygląda podobnie, ale są pewne różnice. Ja dzwoniłem do serwisu i mili Panowie pomogli.
Mapę przesłał mi Piotr Wujek.

Sterownik rzeczywiście ubogi, ale to jest w sumie zaleta. Jak podepniesz ha to masz już kombajn :slight_smile:

Witam
Użytkuje Ecopower c12i z tym sterownikiem Frisko, i chciałbym mieć możliwość kontroli PC będąc po za domem.
Czy Konwerter RS485+RS232/LAN USR 410s Modbus RTU/TCP będzie się nadawał do komunikacji?
Jaki sprzęt do postawienia HA wybrać?

Jesteś na forum bramki AI Speaker, więc jedyna słuszna odpowiedź to Bramka AI Speaker - odejdzie Ci sporo problemów konfiguracyjnych, które na początku historii z HA są trudne do ogarnięcia.

co do konwertera to będzie ok, ale zdaje się że wyjdzie drożej niż np. ten(bez RS232):
https://allegro.pl/oferta/konwerter-waveshare-rs485-ethernet-procesor-cortex-11121839790

2 polubienia

Czyli RS485 TO ETH (for EU) Waveshare 16529 taki będzie ok? bo taki mam

Tak Modbus będzie na tym śmigać.

Mam wątpliwości bo zgodnie z Wiki produktu RS485 TO ETH, nie wspiera Modbusa:
image
Model z RS232 ma wsparcie do Modbusa.

Chcesz to płać ponad 2 razy więcej.

Mam u siebie dokładnie to urządzenie, z tej aukcji na której też jest zapis o braku wsparcia dla MODBUS. A mimo tego zarządzam rekuperatorem, bo to jest modbus po rtuovertcp.
https://allegro.pl/oferta/konwerter-rs485-na-ethernet-8781319375?snapshot=MjAyMC0wMy0yN1QxMzozMTozNC44ODFaO2J1eWVyOzc3NWEyZDdkZTRkMjM3NTgzYzFiNmIxNWViZmNkYzUyOTZlNjc5ZTA2NjgyZWQyMmIyNDNkOTNmZmU3ZjZkZmE%3D

1 polubienie

U mnie w sterowniku pompy jest wyjście rs232, to rs485 eth podpiąć do tego złącza?

Ok to zmienia postać rzeczy bo nie masz RS485 tylko RS232.

Potrzebujesz np . coś takiego:
https://allegro.pl/oferta/konwerter-rs232-rs485-na-ethernet-converter-11406491983

@dansing - Chcesz zrobić, to połączenie kablowo, czy bezprzewodowo?

@Cezary.K Chciał bym kontrolować pompę ciepła przez internet jak nie ma mnie w domu.

Czy masz sieć LAN podłączoną w pobliżu pompy? Kabel, to kabel, zawsze lepszy.
Możesz skorzystać z Wi-Fi, bo takie rozwiązania na ESP8266 też są. Dlatego pytam…

1 polubienie

@Cezary.K sieć lan mogę dociągnąć do pompy.

Mam takie moduły i nie wiem czy się nadadzą

Jeśli możesz sieć doprowadzić, to szedł bym w konwerter, który zaproponował @Stravi.
Przy jednym, odpowiednim konwerterze masz PC → RS232 → Ethernet → HA.

Przy twoich, które posiadasz, to rzeźba z przechodzeniem między PC → RS232 → RS485 → RS485 → Ethernet → HA.

1 polubienie