Intergracja modbus - pompa ciepła Ecopower

@Cezary.K ok zamówię odpowiedni konwerter.
Ten co mam rs485 eth może podejdzie do reku?
Dzięki

To zależy jakie masz reku?

@Cezary.K swoją drogą ciekawe czy w środku tego “RS232/RS485 to ETH” i tak nie ma konwertera “RS232 to RS485” :slight_smile:

@Stravi Reku to Thessla 650h

Pewnie tak, ale samo budowanie linii, choćby krótkiej, RS485 może nieść problemy. A tak maszynka w pudełku i oprogramowanie w nim decyduje jak to wszystko przełączać aby zera i jedynki biegły po drucikach do celu.

No to prosta robota (przy użyciu tego modułu który masz):

image

1 polubienie

Używam do reku i pompy ciepła tego z prawej - działa stabilnie :slight_smile: Sam moduł mam w szafie, a do pompy i reku poprowadzony kabel alarmowy 4x0,5.
Na jednym konwerterze odpalisz i pompę i reku.

Poprawka, używam waveshare rs232/rs485. Nie zauważyłem, że na foto jest konwerter.

2 polubienia

Rozpracowany temat rekuperatora:

Jak dołożysz do pompy podlicznik i ciepłoemierz, to niewielkim kosztem zrobisz już pełne monitorowanie tej pompy:

2 polubienia

@Owczar ok czyli muszę zamówić taki ?
https://allegro.pl/oferta/konwerter-rs232-rs485-na-ethernet-converter-11406491983

Dokładnie taki mam. Nie jest to najtańsza opcja i taniej byłoby pewnie coś na USB po prostu, ale nie testowałem - nie wiedziałem czy wszystko będzie plug and play, więc zdecydowałem się na ethernet.

1 polubienie

Generalnie możesz użyć tego co masz:
Pompa Ciepła → konwerter RS232 to RS485 → konwerter RS485 to ETH
Rekuperator → konwerter RS485 to ETH

Używasz tego samego konwertera RS485 to ETH.
Pytanie czy masz taką możliwość to razem okablować?
O ile kabel z RS485 może mieć sporą długość to kabel między Pompą ciepła a konwerterem RS232 zachowałbym jak najkrótszy.

2 polubienia

Ewentualnie kup sobie do pompy sam RS232, a do reku już masz eth - rs485. Będzie taniej :wink:

U mnie oba kable to reku i pompy mają około 10m.

1 polubienie

@Owczar a jaki podlicznik i ciepłomierz do pompy mógłbyś polecić?
Obecnie podlicznik mam OR-WE-520

Licznik jest git. Ciepłomierz mam ultradźwiękowy żeby nie generować dodatkowych oporów:
UH50-A36D
Do tego generator impulsów.

1 polubienie

@Owczar dzięki za info.

@Owczar Przyszedł konwerter rs232/485 to eth. Podłączyłem go do pompy i mam prośbę o pomoc w dalszej konfiguracji. Co wpisać w konfiguracji pompy? jest Adres; 0 HasłoLan9999

W konwerterze RS232:

RS485 do reku:

Ustawienia w pompie sprawdzę później. Config do reku i pompy ciepła masz tutaj na grupie.

1 polubienie

Chociaż do pompy będę musiał aktualizacje wrzucić bo w nowej wersji HA zmieniła się składnia modbus.

Mam jeszcze pytanie o poprawność podłączenia konwertera z PC. Złącze RX232 w pompie podłączyłem do złącza konwertera rs485.
Czy to jest prawidłowe podłączenie?
Na konwerterze miga zielona work, i świeci ostatnia 485rx.

Zasada jest prosta: jeżeli urządzenie ma złącze RS232 to do tego złącza na drugim końcu kabla też podpinasz do urządzenia z łączem RS232. To tak jak w komputerze: do złącza USB komputera podpinasz drukarkę z portem USB (bez różnicy jak wygląda złącze USB w komputerze czy w drukarce).

Moze zle to opisałeś bo widać na zdjęciu kabel ze złączem szeregowym w porcie RS232 konwertera, powinno być RS232 do RS232, RS485 do RS485, ethernet do ethernet.

@macek obecnie tak to jest podłączone