Hakowanie urządzeń IoT - czujnik stężenia cząstek stałych IKEA VINDRIKTNING

@Cino111 - nic nie pisałem o bateriach… ESP muszę zasilić 3,3V a na płytce czujnika jest 5V.

Aaaaa to sorry. Źle zrozumiałem. Wsadziłem wemosa d1mini. Można go zasilić 5V. Jak chcesz samo ESP to musisz dać pomiędzy stabilizator 3.3V

https://allegro.pl/oferta/modul-regulatora-napiecia-3v3-ams1117-10930243803

Albo przetwornice

https://allegro.pl/oferta/przetwornica-ams1117-dc-dc-stepdown-4-5-7v-na-3-3v-8419527086

Wypij kawę :coffee: już mam, zobacz moje foto wyżej. Mam tylko dylemat co będzie lepsze…
Oba linki dałeś do stabilizatora AMS1117 :grinning_face_with_smiling_eyes:

Dobra to ja już dzisiaj może się nie udzielam. Idę się lepiej wyspać. :yawning_face:

Pięknie kolego - gratulacje :+1:

dzięki za tabelkę :+1:

Wg mnie czasami łatwiej jest hackować istniejące urządzenie i dodawać do niego urządzenie peryferyjne (czujnik), niż budować coś od początku, dodając do czujnika: esp, zasilacz, step down… może jeszcze obudowę.
Oczywiście wypada mieć też jakąś płytkę deweloperską do prototypownia i testów. Jak już wszystko działa, to do użytkowania wygodniej jest dodatkowy czujnik podłączyć do urządzenia które mamy w domu - tak będzie funkcjonalniej i ekonomiczniej. Zabawa też jest lepsza niż kodowanie płytki developerskiej (którą oczywiście do prototypownia trzeba mieć).

To jest ciekawe:

ale to już hard core, bo ta płytka nie ma gpio wyprowadzonych i żeby wyciągnąć gpio do czujnika, trzeba wlutować się w nóżki esp… brrrr

to z tego forum:

chyba kiedyś to zrobimy :wink:

1 polubienie

Też tak myślę, niepodpięcie przynajmniej czujnika temperatury to marnotrawstwo…
Ale z drugiej strony frajda z zbudowania czegoś samemu nie do opisania :slight_smile:
Twoje rozwiązanie z gniazdkiem AIS idealne :ok_hand:
Dobrym i prostym sposobem do podpięcia czujnika cząstek stałych IKEA VINDRIKTNING jest moduł H801 który ma wolne GPIO:

1 polubienie

Coś już się zhakowało… wpadło już kilka opisów na forum:

Ponad rok temu zhakowałem gniazdko dokładając 3szt. DS’ów - działa do dziś sterując pompką cyrkulacji CWU

]

Czujka PIR + sterownik LED na ESP8285

Kolejne moduły Magic Home zhakowane sterują poza taśmą RGBW dodatkowo napędem bramy i ryglem furtki.

3 polubienia

Mój czujnik VINDRIKTNING zhakowany. ESP-07 + dodatkowy BME280. Mało pamięci, bo to tylko 1M. Zasilanie z z płytki czujnika. Jednak wybrałem stabilizator AMS1117.
Dorzucam plik .bin z obsługą czujników Bosh’a

#define USE_BMP    // [I2cDriver10] Enable BMP085/BMP180/BMP280/BME280 sensors (I2C addresses 0x76 and 0x77) (+4k4 code)

VINDRIKTNING_BME.bin (601,4 KB)

7 polubień

Mam i ja :wink:
Zrobiłem na gniazdku AIS i dołożyłem jeszcze czujnik AM2301
@araczkowski i @Cezary.K dzięki za inspiracje :clap:
:tumbler_glass:

2 polubienia

@Tomasz

Super :+1:

Dzięki też za opis jak dodać pomiar zużycia energii - fajny patent:

@Tomasz @Cezary.K @Cino111
W kolejnym haku możemy dodać do gniazdka moduł zigbee i zrobić z niego bramkę zigbee. To po to wyciągam na zewnątrz RX/TX. Mam już to wstępnie poskładane, opiszę jak tylko, znajdę czas, chyba że ktoś mi wyprzedzi to śmiało :slight_smile:

Chodzi o to, żeby wykorzystać funkcje przekierowania komunikacji po porcie szeregowym do sieci - Serial to TCP Bridge.

Podłączasz urządzenie (np. adapter zigbee, który komunikuje się tylko serialu) do gniazdka AIS S26 czy innego ESP8266 po RT/TX + zasilanie, a następnie programowo wykonujesz konwersje połączenia szeregowego z siecią za pomocą funkcji w Tastmota → Serial to TCP Bridge / Serial 2 Net

https://tasmota.github.io/docs/Serial-to-TCP-Bridge/

to zostało wstępnie opisane tu:

RX/TX na gniazdku + Serial to TCP Bridge może otworzyć wiele nowych możliwości - nie trzeba wkładać wszystkiego do USB bramki.

3 polubienia

Fajny pomysł, @araczkowski - jaki moduł zigbee byłby tu adekwatny? Chodzi o sprzętowe przejście z zigbee pod UART.

O elegancko. Czekamy na opis. Napewno sobie polutujemy.

Ja bym celował w moduły, co rozumieją tylko komunikację serial (bo te co rozumieją usb to można wkładać do usb).
Teraz wszyscy, żeby włożyć do USB, urządzenia komunikujące się tylko po serialu, potrzebują dodatkowych chipów, które tłumaczą komunikację serial na usb i kosztują kilka $ (np. pl2303, cp2102, ch340) + dodatkowe sterowniki w systemach.

Zamiast dodawać dodatkowe chipy, możemy urządzenia które rozumieją tylko komunikację szeregową, podłączyć do esp8266 i dodać programową konwersję seriala do tcp/ip.

CC2531 - ma wbudowaną komunikację USB (to nie ma sensu podłączać do esp i tcp/ip)
Conbee 2 - ma wbudowaną komunikajcę USB (to nie ma sensu podłączać do esp i tcp/ip)

Jak chcemy po taniości to można ten - Texas Instruments CC2530
np ten adapter rozumie tylko komunikację szeregową i ma dodatkową antenkę zewnętrzną do wzmocnienia radia. Kupisz za 5$, podłączysz do gniazdka i będziesz miał bramkę zigbee.

Jak chcesz mocniejszy adapter zigbee, taki za 10$, taki na 150 urządzeń, to można Texas Instruments CC2652, np od Ebyte, on też komunikuje sie tylkopo serialu. Zamiast podłączać seiala przez ch340 do USB, możesz podłączyć seriala do esp8266 i przekierować komunikację do tcp/ip

jak będziesz miał czas i chęci, to dodaj proszę opis :slight_smile:
na pewno się to przyda, bo temperatura + gniazdko (przełącznik) to jest gotowy termostat, dla grzejnika elektrycznego, czy głowicy do podłogówki, wędzarni…

To jest właśnie gniazdko s26 i AM2301:

image

image

image

2 polubienia

Coś takiego jak podlinkowałem wcześniej już opisywaliśmy…
obraz

BDW:
Sąsiad w kominku rozpalił:
obraz

2 polubienia

Jako że byłem niedaleko IKEA, to mam i ja :smiley:

Dodatkowo czujniki BME280 i HB1750 (Lux).
Całość ma iść jako stacja pogodowa na zewnątrz.

Pozostało zaprojektować i wydrukować nową obudowę dla całości.

BTW. może już ktoś projektował coś w 3D pod ten czujnik i chciał by się podzielić :wink:

5 polubień

Chętnie się przyłącze.
Może uda się znaleźć kogoś kto zaprojektuje taką obudowę. :grinning:

I przy zamówieniu kilku sztuk będzie taniej :slightly_smiling_face::slightly_smiling_face:

Jestem już w trakcie :wink:

Robię sobie obudowę dla stacji pogodowej, w której będzie właśnie czujnik stężenia cząstek i czujniki BME280 i HB1750.
Całość podpięta pod Wemos D1 mini PRO.

Co prawda nie jestem mistrzem w projektowaniu 3D i robię to w tinkercad :man_facepalming:t2: ale spełnia moje oczekiwania jak na razie :slight_smile:

Poniżej podstawa pod elektronikę :wink:

3 polubienia

Widzę że to będzie duża stacja. :slightly_smiling_face::slightly_smiling_face:

Ja liczę że znajdę kogoś kto wydrukuje mi tą obudowę tylko w powiększeniu o 50% :slightly_smiling_face:

Tylko wpierw muszę sprawdzić czy napewno wejdzie w środek :slightly_smiling_face::slightly_smiling_face:

Tylko planuje dolutowac wtyk DC 5/2.5 na zasilanie :slightly_smiling_face:

wcale nie taka duża, ok 100x130x80cm więc zakładam że nie wiele większa od tego co Ty chcesz :wink:

co prawda pewnie można by było to bardziej skompresować wszystko, ale i tak jest dobrze :wink:

Kombinujecie z tymi wydrukami, kupuje się podstawki pod doniczki, wierci otwory. Do tego tulejki dystansowe gwintowane (jak do płytek PCB) i obudowa gotowa. Jeszcze kolor można wybierać :grin:

https://stacje-pogody.pl/artykul_jak_zrobic_oslone_radiacyjna_przeciwsloneczna_do_czujnika_temperatury_wilgotnosci,43.html

EDIT:
Wypadało by jeszcze psiknąć lakierem ochronnym od UV.

2 polubienia