Inode Em v 5.1 Bluetooth

Podlaczenie Inode Em do AIS
Szopen Skompilował plik BIN z softem do ESP32 ponieważ u siebie nie mogłem zaprogramować płytki esp32 na windows 10.

W moim przypadku była wymagana wersja ble_monitor-6.9 aby zadziało.

(https://github.com/custom-components/ble_monitor/releases/tag/6.9.4)

Przenosimy ble_monitor do folderu tam gdzie mamy custom components
Nie konfiguryjemy z poziomu GUI jest tylko możliwa jedna konfiguracja z poziomu yaml lub gui.
Nastepnie wgrywamy soft do ESP32

esphome:
  name: esp32

esp32:
  board: esp32dev
  framework:
    type: arduino

wifi:

  ssid:  #ASUS_2.4  <- twoja nazwa sieci
  password:  #klucz <- twój klucz do sieci

  # Enable fallback hotspot (captive portal) in case wifi connection fails

  ap:
    ssid: "Esp32 BT Fallback Hotspot"
    password: "JdytF7dpLgSs"

captive_portal:
# Enable logging
logger:


# Enable Home Assistant API - integracja ESPHome
api:
#  password: !secret password

web_server:
  port: 80

ota:
  password: !secret ota_password

esp32_ble_tracker:        
ble_gateway:
  devices:
    - mac_address: 01:23:45:67:89:AB #  <-----------mac twojego inode
  on_ble_advertise:
    then:
      homeassistant.event:
        event: esphome.on_ble_advertise
        data:
          packet: !lambda return packet;

binary_sensor:
  - platform: homeassistant
    id: ble_gateway_discovery
    entity_id: binary_sensor.ble_gateway
    attribute: discovery
    on_state:
      then:
        lambda: id(blegateway).set_discovery(x);

nastepnie usuwamy proxy esp komponent z AIS poniewaz jezeli mamy proxy to nie zobaczy nam INODED tak było w moim przypadku może w waszym bedzie inaczej

Dodajemy wpis do configuration.yaml

ble_monitor:
  discovery: false
  restore_state: true
  decimals: 1
  period: 60  #<- czas w sekundach
  devices:
    - name: iNode
      mac: D0:F0:18:98:0B:C1  # twoj adres inode

oraz wpis do automations.yaml

- id: '75703755265'  # twoja jakas nazwa
  alias: ESPHome BLE Advertise
  mode: queued
  trigger:
  - platform: event
    event_type: esphome.on_ble_advertise
  action:
  - service: ble_monitor.parse_data
    data:
      packet: '{{ trigger.event.data.packet }}'

Restart całego servera przed tym nalezy sprawdzić poprawność zapisanych danych
Uruchamiamy Automatyzację
Po tym wszystkim powinny nam się pojawić 2 Encje w ble_monitor
Inode Power i Inode Energy
Moc aktualna jest czytana z ostatniej minuty.
kWh zgodne ze stanem licznika po kalibracji

Szopen & Cezary i Mój mały wkład

Ps.Czasami ludzie zaczynają tematy ale nie wyjaśniają czy udało im się rozwiązać problem czy nie.

4 polubienia

Witam, Zrobiłem wg tego poradnika, i niestety nie pojawiają mi się encje “Inode Power i Inode Energy” po restarcie.
W logach jest taki błąd

Logger: homeassistant.components.automation.esphome_ble_advertise_2
Source: components/automation/__init__.py:258
Integration: Automatyzacja (documentation, issues)
First occurred: 12:18:32 (2 occurrences)
Last logged: 12:31:00

Error while executing automation automation.esphome_ble_advertise_2: Error rendering data template: UndefinedError: 'dict object' has no attribute 'event'

W automations.yaml wkleiłem

- id: '75703755265'  # twoja jakas nazwa
  alias: ESPHome BLE Advertise
  mode: queued
  trigger:
  - platform: event
    event_type: esphome.on_ble_advertise
  action:
  - service: ble_monitor.parse_data
    data:
      packet: '{{ trigger.event.data.packet }}'

Nie znam się na tyle ale chodzi chyba o spójność i właściwość zapisu. Sprawdziles zapis jeszcze raz ?

No ja w takich wypadkach podałbym jeszcze źródła, aby ktokolwiek mógł sobie wygrzebać pełną dokumentację

oraz

1 polubienie

Wygraj pliki z Releases · myhomeiot/esphome-components · GitHub i przenieś do custom components na ais

Zauważyłem że odpiolem płytkę esp32 z softem inode to inode nadal pracuje i teraz nie wiem czy mogę spróbować skasować wcześniejsze custom component miot , jak chodzi bezpośrednio po bluetooth z Ble Monitor. Czekam na opinie niczego nie kasuje , nie chce porobić bałaganu
Automatyzacja ble… Ostatnie uruchomienie z 13 lipca a wcześniej uruchamiało się co 2-5minut

A tak wyglądają parametry RSI - ściana regips oraz podłoga beton 15cm zbrojona

nie wiem co to jest “płytka esp32 z softem inode” i co do (jakiejkolwiek) integracji inode może mieć niestandardowy komponent miot
czymkolwiek by był, masz na myśli ten?:

W przypadku mowy o jakichkolwiek niestandardowych rozwiązaniach polecam bezwzględnie i zawsze linkować strony projektów czy repozytoria aby kwestie były w pełni jednoznaczne

To trochę zabrzmiało jakbyś pisał o perpetum mobile.
Jeśli inode (konkretnie wszelkie beacony inode) komunikuje się wyłącznie przez BLE i równocześnie pozbywasz się wszelkich odbiorników BLE, to jakim cudem ma to działać?
Myślę, że pominąłeś sporo istotnych informacji.


Jeśli mówisz o RSSI to screenshot ze statycznej wartości nie ma żadnego sensu, pokaż wykres z kilku dni

Czy ja wiem czy perpetuum mobile chyba bym chciał hehe , bardziej mi chodziło jak sprawdzić na czym inode działa czy używa jednego czy drugiego.Odpiolem miot na esp32 i teraz chodzi mi stabilnie na samym podłączonym bluetooth.

Jak pamiętam cała sprawa wynikała z jednej prostej kwestii - braku obsługi lokalnego dongla BT/BLE w bramkach AIS.
Skoro wprowadzono taką funkcjonalność, to czemu jest o tym cisza na forum?

No i jakie kuźwa miot - to ma coś wspólnego z Xiaomi?
może masz na myśli @myhomeiot ??
co byś powiedział jakbym zamiast @Medykkforek napisał @Mrek - przecież nikt by nie wiedział o kogo chodzi!


Idąc do sedna - pokopałem po forum i zaczynam podejrzewać, że masz obecnie prawdziwe zwykle HA (może nawet HAOS), a nie bramkę AIS


Więc w krótkich żołnierskich słowach powinienem tu pościć zjebkę/ochrzan/(jak kto woli) na to, że nas olewasz nie dostarczając podstawowych informacji.

ALE do sedna:

PBM może działać dwoma drogami

  • za pomocą lokalnego dongla BT/BLE, to jest w sumie droga domyślna (w tych systemach gdzie ma takowy dostępny, zdecydowanie najłatwiej to uzyskać w HAOS-generic, ale jest możliwe w praktycznie dowolnej instalacji HA na odpowiednim sprzęcie i systemie, które wspierają BLE, bo nie zawsze jest różowo)
  • za pomocą bramki w/g projektu myhomeiot (na bazie ESP32 + ESPHome bo jak się w końcu domyśliłem to chyba o tym mówisz?)

Gdybyś chciał w HA integrować natywnie jakieś urządzenia BLE, to jest do tego potrzebny

  • dongle BT/BLE (osobny od tego użytego w PBM, no chyba, że się coś zmieniło, w co wątpię, a mam 2) jest to metoda domyślna, ale była taka ilość zmian, że wydaje się być sensowne zastosowanie rozwiązania alternatywnego
    i/lub
  • bramki proxy na bazie projektu EBP (czyli też na bazie ESP32 + ESPHome, tylko, że ta integracja proxy jest w ESPHome natywna)

Nie wiem jak myhomeiot, ale EBP można mieć wiele egzemplarzy, podobnie ilość dongli USB nie podlega szczególnym ograniczeniom (tylko sens stosowania więcej niż 2 dongli USB jest znikomy).

No tak pisałem Tobie wcześniej że mam już Haos :slight_smile: pomyliły mi się integrację.Tak o myhomeiot myślałem że miot to jest to samo.
A przeszedłem na czyste HA ponieważ nowa aktualizacja AIS wywaliła mi mnóstwo rzeczy.
Faktycznie sprawdziłem Xiaomi miot auto nazywa się integracja do urządzeń Xiaomi , faktycznie bardzo myląca nazwa

Gdyby to było wczoraj, to pewnie bym pamiętał, ale ta informacja się raczej nie znajduje w tutejszym wątku… (teraz już na 100% jest :stuck_out_tongue: )

To że ktoś ma instalację HA czy HAOS jeszcze nie znaczy, że nie używa już AIS - pierwsze co mi przyszło do głowy, to że wprowadzono w AIS obsługę lokalnego BLE.
Gdybyś pytał na tamtym forum domyślnie bym przyjął, że nie chodzi o AIS (swoją drogą chyba masz konto z innym nickiem, bo tego nie kojarzę).

PS tamta niestandardowa integracja Xiaomi dokładnie nazywa się miot (tak wygląda konfiguracyjne)

A jak to się stało że ble monitor przeszło na bluetooth a rozłączyło myhomeiot? Poprostu nie odczułem tego przejścia.Czyli na to wychodzi , że ble monitor może używać jednocześnie bluetooth oraz esp32 z myhomeiot.

Nie używam bramki na bazie myhomeiot, więc nie wiem, ale zmiany zarówno w samym HA (jeśli chodzi o obsługę natywną) jak i w PBM przez ostatni rok były bardzo radykalne, więc możliwe, że musiałbyś sobie zaktualizować firmware w myhomeiot.

Generalnie zmiany w PBM mogą być zaskakujące, bo już dawno zapowiadano przerzucenie wsparcia czego się da do natywnej integracji BLE w HA (więc u siebie mam zdrowy pierdolnik, bo mam sporo różnego sprzętu BLE), ale póki co trzymam obie integracje natywną i niestandardowy PBM.

W przypadku natywnej nawet jeśli dane urządzenie jest dostarczane przez kilka integracji to integrują się do “wspólnego urządzenia” zawierającego wszystkie wystąpienia w każdej integracji natywnej, niestety to nie działa dla urządzeń wykreowanych w PBM (więc nie mam pomysłu na drogę migracji, a póki co nie chcę się pozbywać starych danych statystycznych).