Integracja Gree Climate - klimatyzator Pular - problem z instlacją

Witam,

Szukałem budżetowego klimatyzatora mającego zabudowa Wi-fi w standardzie z możliwością obsługi w HA. Znalazłem integracje GREE CLIMATE.
Informacja na stronie: Każde urządzenie Gree Smart współpracujące z aplikacją Gree+ powinno być obsługiwane.

Klimatyzator zamontowany i połączony z aplikacją GREE+.
Wszystko działa - teraz próba połączenia z HA i już problem na starcie.

Próba instalacji:
image

image

Logi:

Logger: homeassistant.config_entries
Source: config_entries.py:720
First occurred: 14:02:14 (1 occurrences)
Last logged: 14:02:14

Error occurred loading configuration flow for integration gree: cannot import name 'DeviceOrServiceType' from 'async_upnp_client.const' (/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/async_upnp_client/const.py)

Czy ktoś może spróbować zainstalować tą integracje i sprawdzić czy w ogóle ruszy?
Jakieś pomysły co można zrobić z tym?

Kod źródłowy GREE:
https://github.com/home-assistant/core/tree/dev/homeassistant/components/gree
Występuje tam plik “const.py

Opis Async UPnP Client
https://github.com/StevenLooman/async_upnp_client

Mi działa bez zastrzeżeń . Klima gree na HA. Przypisz na sztywno ip klimy na ruterku. Częsty przypadek ,autowykrywanie zawodzi.

Problem w tym, że nie mogę zainstalować integracji. Od razu występuje błąd, zanim zdążę coś wybrać. IP klimatyzacji znam, ale nie mam możliwości tego nigdzie przypisać.

Raczej mylisz się w analizie, chociaż sam przejrzalem to co wysłałeś tylko na komórce. Wg. mnie problemem jest załadowanie tego pliku: async_upnp_client/const.py at development · StevenLooman/async_upnp_client · GitHub

Oraz spore zmiany właśnie w zakresie “include”:

Jesteś pewnie na kanale produkcyjnym, proponuję przejść na beta i sprawdzić jak to się zachowuje z aktualnym kodem.

Pokusiłem się przejść na BETA (2022.4.7b0) i…
Integracja dalej się nie uruchamia, ale zmieniły się błędy:
Bez tytułu

Log:

Logger: homeassistant.config_entries
Source: config_entries.py:745
First occurred: 20:07:22 (2 occurrences)
Last logged: 20:07:35

Error occurred loading configuration flow for integration gree: cannot import name 'AddressTupleVXType' from 'async_upnp_client.const' (/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/async_upnp_client/const.py)

Ze względu, że zależy mi na uruchomieniu klimatyzatora pod HA walczyłem z tym dalej.
Zrobiłem pierwszy raz restart bramki, a że korzystam z NODE-RED i zainstalowanej bazy danych PostgreSQL to musiałem to wszystko zainstalować od nowa. Te komponenty niestety nie archiwizują się na portalu integratora (szkoda).

Po restarcie do wersji PROD zrobiłem aktualizacje do BETA (2022.4.7b0).
Po dodaniu integracji ten sam opis:

Ale w logach już co innego:

Logger: homeassistant.config_entries
Source: config_entries.py:745
First occurred: 12:21:21 (1 occurrences)
Last logged: 12:21:21

Error occurred loading configuration flow for integration gree: No module named 'aiodiscover'

Doinstalowałem ręcznie dodatek ‘aiodiscover’
https://pypi.org/project/aiodiscover/

pip install aiodiscover

restart bramki i kolejny błąd w logu przy próbie zainstalowania:

Logger: homeassistant.config_entries
Source: config_entries.py:745
First occurred: 12:40:51 (1 occurrences)
Last logged: 12:40:51

Error occurred loading configuration flow for integration gree: No module named 'scapy'

Doinstalowałem ręcznie dodatek ‘scapy’
https://pypi.org/project/scapy/

pip install scapy

restart bramki i kolejny błąd w logu przy próbie zainstalowania:

Logger: homeassistant.config_entries
Source: config_entries.py:745
First occurred: 12:57:16 (1 occurrences)
Last logged: 12:57:16

Error occurred loading configuration flow for integration gree: No module named 'async_upnp_client'

Doinstalowałem ręcznie dodatek ‘async_upnp_client’
https://pypi.org/project/async-upnp-client/

pip install async-upnp-client

restart bramki i ruszyło:

Nie wiem, czy jakbym za pierwszym razem spróbowała jeszcze raz zainstalować moduł ‘async_upnp_client’ może też by ruszyło…

1 polubienie

Czy jesteś w stanie w całości opisać jak rozwiązać ten problem.?

My się wydaje, że powyżej wszystko dokładnie opisałem.
Masz podany konkretny błąd i komendę, którą doinstalowałem dodatek.

A masz któryś z powyższych błędów w logach?

Przepraszam za OT, ale czy mógłbyś napisać jakie są dostępne opcje sterowania ruchem łopatek w tej integracji z Gree Pular?

Również zależy mi na obsłudze z HA, jednak dodatkowo dość ważne jest dla mnie sterowanie kierunkiem nawiewu.

Z góry dziękuję.

Dostępne opcje:

Myślę właśnie nad zakupem 3szt Gree Pular - na githubie jednak zauważyłem że były osoby które napotkały problemy po odcięciu na firewallu klimatyzatorów od internetu (czyt. urwaniu chińskiej chmury :))

Mógłby któryś z was odciąć je od internetu na firewallu routera i dać znać czy przed kolejne kilka godzin wszystko działało ok?

Jak przeczytałem ten wątek to się za głowę złapałem - po jaką cholere klimatyzatorowi upnp? On żadnych portów nie powinien otwierać! A jak apka/chmura chce do niego gadać, to on powinien ją pullować, a nie na odwrót :slight_smile:

Na ile się orientuję to żadne inne urządzenie zintegrowane z chmurami dostawcy nie wymaga czegoś tak inwazyjnego jak otwieranie portów na waszej sieci :slight_smile:

…stąd też pomysł - urwać im internet, nie ma takiego otwierania! :smiley:

1 polubienie

upnp generalnie służy nie tylko do otwierania portów (to nie miałoby żadnego sensu w przypadku dostępu do internetu w sieciach z firewallem operatora), tu akurat było to w kontekście integracji, więc bez kopania po kodzie strzelam, że po prostu chodzi o obsługę ssdp (na moje oko config_flow z tego korzysta).

Ah, czyli autowykrywanie przez apkę np. może z tego korzystać?

Co do wycinania na fw, obawiam się że to nie przejdzie:
Gree integration - devices become unavailable but not on the native app · Issue #69351 · home-assistant/core · GitHub

  1. Tak, i w sumie nie tyle może, co o prostu korzysta, w ogóle ssdp jest używane w HA dość powszechnie (mnóstwo integracji z tego korzysta, wręcz w nadmiarze - mam na myśli te które uniemożliwiają podanie lokalnego adresu lub IP “z palca”)

  2. Mówimy o całkiem różnych rzeczach:

    a) Odnosiłem się do bezsensowności otwierania portów na routerze - to nie działa (tzn. nie da oczekiwanego skutku) ani w sieciach z fw operatora (mam na myśli przypadki wycinania całości ruchu przychodzącego z internetu - to jest standardowa konfiguracja praktycznie wszystkich dostawców komórkowych), ani w sieciach z NATem operatora, takich sieci jest zaskakująco dużo, więc od lat w celu uzyskania możliwości sterowania spoza LAN stosuje się genialnie prosty trik - po prostu połączenie z chmurą producenta/dostawcy technologii realizuje się z wewnątrz LAN w kierunku internetu, do tego nie potrzeba otwierać portów, bo to działa za fw providera oraz za wielokrotnym NATem równie dobrze jak w sieciach bez takich rozwiązań.

    b) Wcześniej mówiłeś o otwieraniu portów, a teraz mówisz o blokowaniu ruchu do chmury dostawcy technologii (w odwrotną stronę nie ma wielkiego znaczenia, zwykle w zupełności wystarczy wyciąć jeden kierunek), owszem jest duża szansa, że ten sprzęt bez “kontaktu z bazą” nie będzie działał (i nie wiem czy elektronikę sterującą można tak zmodyfikować by działała offline bez utraty własności użytkowych, generalnie miażdżąca większość taniego sprzętu IoT jest tak projektowana, że nie może działać bez dostępu do internetu, choćby przez brak podtrzymywanego zegara RTC, ale nie jest to równoważne z koniecznością łączenia się z chmurą producenta), jakkolwiek nie ma to związku z fw dostawcy internetu.

No cóż to jest miejsce, w którym możesz głosować swoim portfelem przeciwko takim rozwiązaniom - po prostu nie kupuj ani sprzętu Gree, ani żadnej konkurencji, która działa na tej samej zasadzie, a sprzedawcy przedstaw jasno swoje wymagania, bo oczywiście konieczność bezwzględnego użytku chmury jest totalną bzdurą, za to świetnym miejscem do redukcji kosztów produkcji sprzętu.