Jak dodać nieobsługiwane urządzenie Zigbee?

Posiadam CC2531 który ma obsługiwać moje urządzenia na protokole Zigbee.
Posiadam termostaty grzejnikowe GTZ02, czujniki temperatury i te działają ale nie działa mi czujnik zalania SNTZ009
Czujnik ten dodaje się do bramki Zigbee, jest widoczny na mapie ale to wszystko, nie pojawia się w urządzeniach i w logach mqtt nie pojawiają się żadne komendy poza jedną sytuacją, kiedy wkładam baterię i czujnik zalania wybudza się

Jak takie urządzenie dodać do bazy urządzeń Zigbee? Pomoże ktoś?
Czytałem instrukcję TUTAJ ale nie wiem jak odczytać logi z punktu pierwszego poradnika i dalej dla nasłuchu komunikatów zigbee.

Tak wygląda czujnik zalania SNTZ009 , piszę drugiego posta bo nowi użytkownicy nie mogą dodawać więcej niż jeden obrazek

Witaj @jokers
Tego czujnika GTZ02 nie ma na liście supportowanych urządzeń - kto jest jego producentem i jak się przedstawia?
Drugiego czujnika SNTZ009 również nie ma na liście, ale może to podobny przypadek jak powyżej - złe odczytanie modelu.
Możesz ten drugi czujnik, który nie zadziałał rozparować(czasami trzeba użyć force_remove) i sparować ponownie - czasami to pomaga.

GTZ009 to jest chyba symbol dystrybutora w Polsce, widziałem że ten czujnik występuje pod różnymi nazwami na świecie.
Głowica termostatyczna GTZ02 to tez symbol polskiego dystrybutora a tak naprawdę to SITERWELL GS361A-H04 i te urządzenie działa bez problemu
Ponowne sparowanie czujnika zalania nie działa, mam kilka sztuk i nic to nie daje. Nie ma go prawdopodobnie w bazie i trzeba go dodać ręcznie, dlatego tutaj moje zapytanie jak to zrobić.

Ok, skoro ponowne parowanie nie pomogło to zostaje dopisać support wg poradnika, który sam podlinkowałeś.
Czego dokładnie Ci brakuje żeby ruszyć z tym dalej?

Nie wiem jak robi się logi od punktu pierwszego w opisie. Muszę widzieć jak czujnik się przedstawia aby go dopisać i później jego komendy.
Plik node_modules/zigbee-herdsman-converters/devices.js znalazłem w bramce.

Konsola i komenda:

pm2 logs

plik konfiguracyjny dla zigbee jest w katalogu: /data/data/pl.sviete.dom/files/home/zigbee2mqtt/data
tam zmienisz sobie poziom logowania na debug i zrestartuj serwis komendą:

pm2 restart zigbee

Bardzo mi pomogłeś, wystarczyło 2-3 minuty i mam już dane. Wprawdzie muszę na 2-3 godziny wyjść do pracy ale widzę, że będzie z tego działający czujnik

1 polubienie

Sprawa po części okazała się łatwiejsza niż myślałem. Ktoś w repozytorium zigbee2mqtt dodał 16 godzin wcześniej ten czujnik (gdy zakładałem ten temat nie było jeszcze go) i wystarczyło skopiować dwa pliki z repozytorium devices.js oraz fromZigbee.js
Teraz w logach niby urządzenie pokazuje się poprawnie ale nie dodaje się do urządzeń w bramce :frowning:
Robiąc nasłuch mqtt widzę, że jest komunikacja


jednak brak nowych urządzeń w home assistant (nie w zigbee2mqtt)

Jeszcze raz z prośbą o pomoc, jak dodać urządzenie zigbee, które dodało się do zigbee2mqtt ale nie widać go w encjach home asistant?

U mnie zdarzało się tak ale po restarcie HA już encje były. Ewentualnie ponowne parowanie i reset…

hej @jokers

wygląda na to, że brakuje jeszcze punktu 5.

Są 2 wyjścia:

  1. dodać to mapowanie i urządzenie będzie się już samo przedstawiało w Home Assistant / Asystent domowy - czyli wykonać punkt 5. → Discovery w Home Assistant
  1. poczekać aż dodadzą to w kolejnej wersji zigbee2mqtt a w między czasie w ramach obejścia zdefiniować urządzenie ręcznie → Manual Home Assistant configuration

Ręczna konfiguracja - przykład:

Ten czujnik zalania może być reprezentowany w Home Assistant jako czujnik binarny - to czujnik, który może mieć tylko dwa stany: włączony lub wyłączony .

Tu jest opis konfiguracji czujnika binarnego działającego po MQTT

Czyli trzeba tylko wstawić odpowiedni temat na którym raportowany jest status - state_topic i odpowiedni szablon wiadomości (payload) - żeby było wiadomo kiedy jest on a kiedy off

W Twoim przypadku coś takiego:

# Example configuration.yaml entry
binary_sensor:
  - platform: mqtt
    state_topic: "zigbee2mqtt/czujnik_zalania_Rynek2B"
    availability_topic: "zigbee2mqtt/bridge/state"
    payload_on: true
    payload_off: false
    value_template: "{{ value_json.water_leak }}"
    device_class: "moisture"

:warning: sprawdz czy dobrze napisaliśmy bo może jest jakaś literówka…

Hejka, witam wszystkich na forum. Mam pytanko o działanie tej głowicy Tuya Zigbee GTZ02 (Siterwell GS361A-H04). Mam takie dwie i od dłuższego czasu nie mogę sobie poradzić - mój setup to HA na malinie 4b, CC2531, zigbee2mqtt. Reszta urządzeń zigbee działa bez problemów - czujniki ruchu, otwarcia/zamknięcia drzwi, termometry itp. Głowice się przyłączają do sieci zigbee bez problemu, zmieniam nazwy, restartuję HA, pojawiają się w integracji mqtt, dodaję je jako termostat. Problemem jest komunikacja - niestety tylko jednokierunkowa - tzn. po ustawieniu ręcznym powiedzmy temperatury 22oC na głowicy widze tę zmianę w HA natychmiast bez problemu. Jakakolwiek zmiana ustawienia w HA na np. 20oC nie powoduje żadnej reakcji na głowicy. Komunikat mqtt z HA wychodzi. Może ktoś coś doradzi …

Watek glowicy termostatycznej tuya byl poruszony w innym watku: Czy głowica termostatyczna do kaloryfera Tuya ZigBee zadziała?