Pierwsze kroki i problem CC2531 Zigbee2MQTT oraz Sonoff SNZB-02

Panowie, możecie mi pomóc.

Dziś stałem się szczęśliwym posiadaczem CC2531 Zigbee2MQTT (kupiony od ai-speaker z allegro :slight_smile: ), dodatkowo jako pierwszy zakupiłem Sonoff SNZB-02.

CC ładnie poszło z HA, Sonoff-a wykryło i połączyło, jednak co bym nie zrobił cały czas wszystkie encje mam jako nieznany :frowning:
Nie ma znaczenie czy czujnik leży koło CC czy jest w innym pokoju :frowning:

Nie wiem jak rozwiązać ten problem :frowning:

Poniżej screeny




Dzięki za tak profesjonalnie zgłoszenie (logi i screeny) - ja akurat tego na mojej zmianie teraz nie ogarnę :wink: ale zgłoszenie już leci do @jolka, która ma najlepsze dojścia do techników-magików :slight_smile: jeśli to jest coś do ogarnięcia po naszej stronie, to na pewno damy szybko znać :slight_smile:

1 polubienie

Mam jeszcze takie pytanie, bo zagłębiłem się w pliki zibee2mqtt celem sprawdzenia configuration.yaml
I czy to jest poprawne że w katalogu zigbee2mqtt jest osadzony kolejny identyczny katalog zigbee2mqtt? oba mają tą samą strukturę.

Poniżej screeny

Jeżeli to błąd to czy mogę “skasować go ręcznie” :slight_smile: czy odinstalować zigbee2mqtt, usunąć pozostałości katalogów i zainstalować na nowo?
katalog zigbee2mqtt
katalog zigbee2mqtt 2

Ja mam taka sama strukture i dongle mi dziala.

no to nie wiem, głupi już jestem, statusy encji nadal “nieznany” mimo że czujnik wykryty :frowning:

@badzio a mógł byś podać jaką masz zawartość configuration.yaml w obu katalogach zigbee2mqtt/data?

Ja mam w pierwszym tak:
Zrzut ekranu z 2020-08-04 12-27-09--2

Natomiast w drugim totalnie odwrotnie:
Zrzut ekranu z 2020-08-04 12-27-43--2

Może to w tym jest problem :thinking:

Napisałem do Ciebie PW.
Włącz sobie nasłuch MQTT: Integracje > MQTT > Konfiguracja > Nasłuch tematu > wpisz “zigbee2mqtt/0x00124b001cd596ed/#”
Naciśnij na chwilkę przycisk na tym urządzeniu - powinien wysłać dane jednorazowo.
Pokaż co tam dostałeś w MQTT.

1 polubienie

to błąd faktycznie, nie jest to groźne bo ten drugi katalog jest całkowicie nie używany / nie potrzebny ale zajmuje nie potrzebnie miejsce… usuniemy to przy kolejnej aktualizacji - dzięki za info :slight_smile:

można oczywiście ręcznie usunąć i będzie OK:

rm -rf /data/data/pl.sviete.dom/files/home/zigbee2mqtt/zigbee2mqtt/

jest tylko jeden plik z konfiguracją zigbee2mqtt:

/data/data/pl.sviete.dom/files/home/zigbee2mqtt/data/configuration.yaml

jego poprawna zawartość początkowa to coś takiego:

homeassistant: true
permit_join: false
mqtt:
  base_topic: zigbee2mqtt
  server: 'mqtt://localhost'
serial:
  port: /dev/ttyACM0
advanced:
  log_level: info
  log_output:
    - console

po rozpoznaniu urządzeń do tego pliku dopisywane są informacje o urządzeniach - devices:

image

Z Twoich screenów wygląda, że wszystko się dodało OK - wykonało się MQTT discovery i sensory są dodane w Asystencie domowym.

Tylko czemu sensor nie raportuje…

Zobaczmy czy dochodzą jakiekolwiek komunikaty z dongla zigbee to serwera mqtt

  1. przejdz do konfiguracji integracji MQTT

  2. rozpocznij nasłuch tematu zigbee2mqtt/#

  3. w innym oknie przeglądarki albo z konsoli odpal sprawdzanie logów na bramce

Zmień czujnikowi temperaturę jakoś i daj znać czy coś loguje?

2 polubienia

Z nasłuchu nic nie wynikło moim zdaniem:

Nie zależnie co nacisnę na czujniku nic się nie rejestruje, nawet po wyjeciu baterii i ponownym włożeniu :frowning:

Logi natomiast poniżej

Może trafił się walnięty czujnik :frowning: kurde nie mam nikogo w śród znajomych co by się bawił smart domem i nie sprawdzę na innym sprzecie :frowning:

Wiec tak, zrobiłem się głupszy niż byłem, ale dzięki wam mam nową wiedzę :wink:

Ale do rzeczy, @Stravi zaproponował aby odparować czujnik i sparować na nowo. Poszedłem krok dalej i przeinstalowałem jeszcze zigbee2mqtt, sparowałem na nowo i bangla :smiley:

Nie rozumiem tylko czemu wczoraj jak kilka razy usuwałem i parowałem czujnik to nie zagadało :thinking:

Nie mniej dziękuję za wasze rady :beers:, zawsze to dla mnie dodatkowa wiedza na przyszłość :wink:

1 polubienie