Jak odpalić pi-hole na bramce?

A nie myślałeś o Xpenology?

Myślałem ale nie zgłębiałem. Wydaje mi się, że Xpenology to tylko program rozruchowy dla systemu Synology. Chciałbym mieć rozwiązanie w pełni wspierane na różnych platformach sprzętowych. Wchodzą w tym momencie w grę różnie opinie o legalność takiego rozwiązania.
Może masz porównanie i argumenty za Xpenelogy?

Dokładnie tak jest, czyli masz to czyli wszystko co daje system synology czyli wirtualizacje, NAS, docker itd

Tego też dokładnie nie rozumiem, czy to jest legalne czy nie?

Sam Xpenology jest legalny jako program rozruchowy ale instalowanie za jego pomocą obrazu iso systemu Synology i używanie ich aplikacji bez rejestracji, już nie. Pomimo, że używają licencji GPL to ich opracowania autorskie, czyli aplikacje są chronione.
Jednak pozostanę przy OMV, ma wszystkie potrzebne funkcjonalność, a nawet sporo ponad moje potrzeby. Co ważne jest oparty o Linux a to daje mu przewagę możliwości instalacji na dowolnym sprzęcie.

1 polubienie

Odświeżam temat pomysłu zainstalowania usługii AdGuard Home na bramce AIS. Jest oficjalna integracja z HA, licencja GPL-3.0, gotowe binarki, skrypt instalacyjny. Jest trochę wolnych zasobów na naszych bramkach DEV3 i PRO.
@jolka - może warto powrócić do tematu? W dzisiejszych czasach nachalnego marketingu z sieci każdy użytkownik docenił by funkcjonalność blokowania reklam i ochrony treści. A może ktoś z użytkowników już skutecznie uruchomił usługę swojego DNS na bramce. @ziom - w Twojej osobie mam podejrzenie, takiego spryciarza :wink:.

1 polubienie

no wiadomix :slight_smile:

Ja nigdy nie instalowałem tych programów, ale postaram się pomóc i pozwolę sobie napisać, jak ja bym to rozwiązał, gdybym tego bardzo pragnął. To jest takie ABC szczęśliwego zioma dla wszystkich bro ziomów :wink:

Wg mnie, w życiu można osiągnąć wszystko, na dokładnie te 3 sposoby:

1. Chcesz pozbyć się pokusy - ulegnij jej, po prostu zrób to i miej to zrobione.

To chyba najprostszy sposób. Jak lubisz Apple kupujesz Apple, jak chcesz Windows to instalujesz Windows a jak lubisz Linucha to jesteś spox bro :wink: Czyli jak chcesz instalować coś co ktoś napisał dokładnie na raspberry pi i tego pragniesz, to kupujesz za 10 $ raspberry pi zero i uruchamiasz wg instrukcji do raspberry pi, skryptem napisany dla raspbery pi i już masz ogarnięte. Po temacie. A jak nie działa to piszesz do tego kogoś kto tworzy ten program i on też ma raspberry pi i piszesz mu tak - hej ziom, nie działa mi coś co robić bro? Wtedy on sprawdza na swoim raspberry pi DNS-y swoje i odpisuje ci bro - u mnie na moim raspberry pi, wszystko działa :wink:
To rada dla tych, co potrzebują coś konkretnego i muszą to mieć. Po prostu miej to coś i już. Wg mnie portowanie i utrzymywanie takich rzeczy jak serwer DNS napisany na konkretnie system X na innym systemie to niepotrzebna strata energii i nieporozumienie.

2. Obierz cel na funkcjonalność i ją osiągnij.

To jest cały klucz - funkcjonalność którą chcemy osiągnąć. Teraz wpisujemy to w Google, dodając do tego słowo Android i szukamy aplikacji “funkcjonalność blokowania reklam i ochrony treści Android”.
W ciągu 5 minut instalujemy aplikację na bramce i po temacie. Nie wiem co to jest za apka, ale wygląda dobrze, poczytajcie, może tego szukacie:

tu jest ta aplikacja zbudowana na Android, trzeba tylko kliknąć, pobrać i zainstalować:

Właśnie sprawdziłem w Internecie - użytkownicy Android mogą wybierać spośród 3,48 miliona aplikacji, dzięki czemu jest to system z największą liczbą dostępnych aplikacji na świecie. Apple jest drugi z aplikacjami z około 2,22 milionami dostępnych. Dane z 10 września 2021.

Raspberry pi nie pokazali w tym zestawie :wink:

Nie wiem na ile się interesujecie informatyką, ale kilka lat temu Windows mobile przegrał z Android, z powodu braku aplikacji, bo nikt nie chciał pisać aplikacji na Windows mobile, pomimo, że Microsoft płacił za to programistom. Dzisiaj Windows walczy o życie i wprowadza Android na Windows:

Zrozumcie ziomy moje, że macie bramkę z systemem Android! Każdą aplikację Android możesz instalować na bramce - trzeba tylko wyszukać w Internecie i wybrać coś z 3,48 miliona.

3. Jak śpiewał Sinatra → “if you can make it there you can make it anywhere”
Czyli zrozum jak został napisany program, jak działa jego skrypt instalacyjny albo kod i go dostosuj do innego systemu.Tu może się przydać zrozumienie czym jest AIS. Wg mnie AIS, to system/aplikacja - Linux w przestrzeni użytkownika Android - proste, genialne i rozwalające umysł :slight_smile: Czyli folder domowy to nie jest Linuchowy folder /home ale /data/data/pl.sviete.dom/files/home
Dlatego może nie zadziałać skrypt z innego systemu, bo Android izoluje Aplikacje (trzyma je w osobnych /data/data/identyfikator) - każda aplikacja jest osobno i nie ma dostępu do innej. Inaczej już nie tylko dzwoniliby z fotowoltaiką codziennie, ale gra Angry Birds dzwoniłaby twoim telefonem (telefon to też aplikacja), do Papui-Nowej Gwinei i płaciłbyś rachunki w tysiącach złotych. Skrypt z raspberry pi tego nie rozumie i nigdy nie zrozumie, bo na raspberry pi wszystkie aplikacje są w tym samym katalogu i to nie zadziała. Gdyby raspberry pi było na 3 miliardach urządzeń zainstalowane, tak jak Android, to autorzy systemu rasberian musieliby też się szybko wszystko zabezpieczyć i każdą aplikację mieć w osobnych izolowanych folderach i uruchamiać w piaskownicach, inaczej świat zostałby zhakowany w pięć minut i by się zatrzymał :slight_smile:
Żeby przenieść skrypt trzeba poprawić ścieżki, dostosować uprawnienia itd.
Trzeba też wiedzieć, że nie wszystkie aplikacje są łatwo przenaszalne pomiędzy platformami, niektóre są bardzo niskopoziomowe i napisane pod konkretną platformę, tak może być z serwerem DNS, którym chyba jest pi-hole.
Na to też są sposoby, takie jak Linuchowy proot czy chroot, które widziałem, że działają na bramce. Można też łatwo zainstalować inną dystrybucję Linux-a na bramce AIS i w niej robić instalację programu, który szukamy. Mogę polecić Linux Deploy - mi to działa:

Stosujcie ABC szczęśliwego zioma a życie będzie prostsze. Pozdro

1 polubienie

Dzięki za dobre i obszerne wyjaśnienie jak działa ten świat IT. Jednak nie znalazłem do tej pory aplikacji na Androida, która robiłaby w domowej sieci za serwer DNS/hosta dla pozostałych domowników, bez instalowania im kolejnej aplikacji klienta. Tylko dlatego zwróciłem uwagę na AdGuard Home i wydaje się dobrym wyborem ale nie wykluczam, że jestem w błędzie. Jeszcze raz dziękuję za naświetlenie pomysłu z innej strony, ponownie jest o czym pomyśleć. Kolejny raz również, linkujesz rzeczy, które muszę poznać. Linux w Android z pewnością, w te długie, ciemne wieczory odpalę. Jakiś TV Box w szufladzie znajdę…

Znalazłem wideo, które pokazuje jak to zrobić za pomocą Linux Deploy

W internecie piszą, że nie jest to takie proste, bo funkcje bezpieczeństwa Androida uniemożliwiają programom bezpośrednie pobieranie serwerów DNS systemu. Wg opisu pod tym wideo, trzeba jeszcze kilka rzeczy poprawić.
Mi by się nie chciało tego robić, mam przeglądarkę Brave są blokery reklam, ale może ja nie rozumiem problemu. Powodzenia.

2 polubienia

Ja mam adguarda działającego na routerach ubiquiti, nawet na małym er-x, plus jest taki że wszystkie sieciowe sprawy są w jednym miejscu. Można tam ogarnąć własne nazwy dns i szyfrowanie zapytań do zewnętrznych serwerów plus blokowanie reklam. Odpalanie na androidzie rzeczywiście komplikuje sprawę.
Opis jest np. tu:

2 polubienia

@ziom
Bardzo dobrze to opisałeś - podpisujemy się pod tym wszystkim rękami :+1: Masz to rozkminione :medal_sports:

no, może z tym, to mała przesada :wink:

ale w sumie, coraz częście da się spotkać z sytuacją, że jest tylko apk na Android i iOS (czasami jeszcze wersja webowa). Bo to w ma w domu każdy. Więc jeżeli masz zamiar kodować coś co ma potencjał trafić pod strzechy to trzeba stawiać na mobilne platformy i web.
Jak np. Amazon wprowadzi Alexe w wersji PL, to umieszczenie jej na bramce nie będzie żadnym problemem bo jest Android a na Linux-a raczej Alexy nie zrobią.

Dodatkowo obawiam się, że kombinowanie z siecią i DNS-ami to chyba nie jest za dobry pomysł.

@Cezary.K
może to - prosto ze Szwecji:

Jeżeli ktoś jeszcze nie zrozumiał różnicy między AIS a RPi i dalej się dziwi, że nie mioże uruchomić czegoś z RPi na AIS, to może ta grafika pomoże :wink:

RIP

@jolka nie szukam aplikacji do zainstalowania na danym urządzeniu i działającym tylko dla tego danego urzadzenia/klienta. Chodzi o oprogramowanie postawione jako usługa na jednym urządzeniu, w tym wypadku bramce AIS ponieważ działa 24h w domu, które robi za serwer DNS oraz filtr treści dla pozostałych urządzeń w domu.

Rozwiązanie:

To jest coś więcej niż blokowanie reklam przez blokada.org, poza tym nie wymaga instalowania na każdym urządzeniu aplikacji.

1 polubienie