Konfiguracja integracji SolarEdge, fotowoltaika

Wykresy zadziałają jeśli doda się jeszcze w pliku komponent history.

1 polubienie

Witam.
Za parę dni będę posiadaczem instalacji fotowoltaiki o mocy 5,32 a docelowo 9,72. Falownik jest firmy SOLAX x3 series a moduł WiFi do komunikacji to SOLAX Power. Moje pytanie, czy istnieje możliwość integracji do naszej wspaniałej Jolki ?

Jeżeli nie ma tego systemu w integracjach to można próbować przez PVOutput:

https://pvoutput.org/

Witam.
Chciałbym wrócić do tematu integracji mojej foto do bramki. Możecie mi podpowiedzieć co i jak ?

pozdr.

A ja na Twoim miejscu, na początek, poczytał bym jak inni to robią:
https://community.home-assistant.io/search?q=solax%20inverter

Sprawdzona integracja fotowoltaiki “Enphase” opartej o mikroinwertery z lokalnym serwerem zarządzającym całą pracą w/w systemu.
W konfiguracji wpisujemy lokalny adres naszego serwera i wszystko śmiga:

# Envoy - Rest
sensor:
  - platform: rest
    name: solar production
    json_attributes:
      - wattHoursToday
      - wattHoursSevenDays
      - wattHoursLifetime
      - wattsNow
    resource: http://192.168.xxx.xxx/api/v1/production
  - platform: template
    sensors:
      solar_now_kw:
        friendly_name: "Solar aktualna produkcja"
        value_template: "{{ (states.sensor.solar_production.attributes['wattsNow'] | float / 1000 ) | round(3) }}"
        unit_of_measurement: 'kW'
      solar_today_kwh:
        friendly_name: "Solar Dzisiaj"
        value_template: "{{ (states.sensor.solar_production.attributes['wattHoursToday'] | float / 1000 ) | round(1) }}"
        unit_of_measurement: 'kWh'
      solar_week_kwh:
        friendly_name: "Solar ostatnie 7 dni"
        value_template: "{{ (states.sensor.solar_production.attributes['wattHoursSevenDays'] | float / 1000 ) | round(1) }}"
        unit_of_measurement: 'kWh'
      solar_lifetime_mwh:
        friendly_name: "Solar Cała produkcja"
        value_template: "{{ (states.sensor.solar_production.attributes['wattHoursLifetime'] | float / 1000000 ) | round(2) }}"
        unit_of_measurement: 'mWh'

Na bramce do wskazań produkcji użyłem - Pionowy stos Konfiguracja karty - Wskaźnik:

A tu efekt końcowy:

Może się komuś przyda. Pozdrawiam

@mariusz_70

A jak to się ma do mojej fotowoltaiki ?

Nie znam sie na fotowoltanice ale wujek google mowi ze jest gotowa integracja HA / SolaX: https://www.home-assistant.io/integrations/solax/

Testowales ta integracje? A jesli tak, to pokaz logi zeby inni forumowicze mogli cos podpowiedziec.

Cześć @badzio
Nie testowałem tej integracji bo mam problem ponieważ nie rozumiem pewnej rzeczy a mianowicie. Moja foto jest oparta na PocketWifi (łączność WiFi) i tu mam problem bo nie rozumie tego:

Modele falowników z nowszym oprogramowaniem (a także korzystające z urządzeń takich jak PocketWifi) nie ujawniają już interfejsu API po podłączeniu do sieci bezprzewodowej, jednak nadal udostępniają go na własnym rozgłaszanym identyfikatorze SSID. Aby użyć tego czujnika w tym przypadku, konieczne jest skonfigurowanie odwrotnego proxy z czymś takim jak NGINX i użycie Raspberry Pi (lub podobnego) z dwoma połączeniami sieciowymi (jednym z nich jest Wi-Fi łączący się z SSID falownika).

Przykładowa konfiguracja NGINX

location / {
  proxy_pass http://5.8.8.8;
}

Nie posiadam Raspberry Pi i nie wiem co dalej.

Oki, nie wiedzialem ze masz modul oparty na PocketWiFi. Przeczytalem jeszcze raz opis integracji, wydaje mi sie ze wiem juz jak to dziala - ale glowy nie dam, moze byc za duzo wina :slight_smile:
Wg mnie Twoj sterownik wystawia dodatkowa, wlasna siec WiFi, po ktorej mozna sie z nimi komunikowac. Nie wiem czy rownoczesnie sterownik bedzie podpiety pod Twoja siec domowa (ale nie jest to istotne).

Na ile zrozumialem, musisz miec posredni serwer proxy, ktory czyta dane z sieci rozglaszanej przez sterownik oraz ‘przepycha’ je do Twojej sieci domowej, do ktorej masz podpieta Jolke. Pogladowy schemat polaczen ponizej

Mozesz uzyc serwera NGINX, ktory mozna chyba zainstalowac na dowolnym komputerze z Linuxem (wg dokumentacji tutaj, np na starym laptopie. Wydaje mi sie ze moglbys tez go postawic na Jolce, jesi masz Jolke podpieta po kablu a nie po WiFi - ale glowy nie dam.
Mozesz tez poszukac sobie innych serwerow, ktore dzialaja na podobnej zasadzie - mozliwe ze sa jakies rozwiazania na Windowsa, trzeba pogooglac.

Czy ktoś integrował inwerter Sofar Solar?
Korzystając z tego poradnika Bramka: Własny komponent w Asystencie domowym próbowałem dodać ręcznie tą integrację: https://github.com/pawelka/hassio-addons/tree/master/sofarsolar

Dodałem do configuration.yaml wpis jak niżej (próbowałem też bez myślników):
image

Po sprawdzeniu konfigracja jest poprawna. Po restarcie mam komunikat w logach:

Logger: homeassistant.setup
Source: setup.py:138
First occurred: 19:47:45 (1 occurrences)
Last logged: 19:47:45

Setup failed for sofarsolar: No setup function defined.

image

Może ktoś wie co jest przyczyną. Zastanawiam się czy brnąć w tą integrację czy nie lepiej przekierować dane na inny serwer (mogę wskazać jeszcze jeden dodatkowy prócz “fabrycznego”).

Przekierowanie na inny serwer nie działa.
A ten addon uruchomiłeś, bo Jolka przecież nie ma addonów. :slight_smile:
Paweł napisał jeszcze drugą integrację, tylko trzeba kupić 2 urządzenia - mam to u siebie i jestem zadowolony.

Myślałem, że skopiowanie plików na bramkę i odnośnik w pliku konfiguracji wystarczy… Jak to zrobić i gdzie o tym można poczytać?

Widziałem, ale póki co chciałem tego uniknąć.

Trochę mnie zaskoczyłeś. Myślałem, że będzie prościej.

Można wyciągnąć z tego tylko kawałek kodu odpowiedzialny za parsowanie danych do MQTT, a przekierowanie adresu solarman’a zrobić w PiHole/AdGuard jeśłi posiadasz i zrobić CustomComponent.

Paweł dostał ode mnie dokumentację Sofara do protokołu V5, ale nie ma czasu na implementację tego, z resztą nie dziwię się, bo to jednak sporo czasu, a ma działające rozwiązanie.

Tutaj jeszcze coś się dzieje w zakresie sofara:

@Stravi, dzięki bardzo. Zobaczę czy ta integracja będzie działać dobrze, jeśli nie przejdę do drugiej :wink:

Swoją drogą, z tego co wyczytałem instalacja tego komponentu powinna być poprawna. Co mogę sprawdzić, poprawić żeby uruchomić ?

Kurcze odnoszę wrażenie że czytamy inny dokumenty - ja czytam to:

I widzę, że jest do addon do HA, czyli de facto obraz dockera, jeśli masz gdzieś obok inną maszynę, na której możesz odpalić dockera to niewielkim nakładem pracy jesteś w stanie to wykonać.
A ten config który podany jest w dokumentacji to jest config addona, a nie do HA (configuration.yaml).

@Stravi, czytamy to samo. Tylko wychodzi tu najwyraźniej mój brak wiedzy nt. różnic pomiędzy integracją, addonem i obrazem dockera :frowning: niestety nie mam innej maszyny, o którą pytasz. Chętnie zgłębię temat, będę wdzięczny za wskazówki, a przestudiuję :slight_smile:

PS. Może się okazać, że zbudowanie tego dodatkowego urządzenia do wpięcia w inwerter paradoksalnie będzie łatwiejszym rozwiązaniem :sweat_smile:

@Stravi mówi o wersji HA z Supervisor, który pozwala na instalowanie AddOn i jest zarządcą dla kontenarów i całego asystenta.

Samego dockera a w nim kontener możesz zainstalować na komputerze, serwerze, wirtualnej maszynie czy malinie. Każda popularna dystrybucja Linux ma zainstalowanego dockera w standardzie.

Instalowanie HA z Supervisor ostatnio się trochę skomplikowało, polecam blog:
2 polubienia

Widzę, że kombinuję dookoła, więc zamówiłem potrzebne podzespoły od przyjaciół z ChRL i szybciej i pewniej to podziała niż integracja na siłę :wink:

1 polubienie