Konfiguracja Sonoff 4Ch Pro -> Tasmota -> AIS (czujniki)

Cześć
Być może to już tu jest i nie zauważyłem (szukałem) albo dla przypomnienie, czy ułatwienia…
Zmieniłem soft Sonoff 4CH Pro na Tasmotę. Podczas tego zapisałem procedurę i oto ona:

Na czystym urządzeniu albo po resecie nastaw wykonujemy kolejno:

  • Konfiguracja | Konfiguracja modułu: Sonoff 4CH Pro
  • Zapisz → Restart
  • Opcja (mój przykład):
    Konfiguracja | Konfiguracja modułu: GPIO1 - przełącznik + numer > 4 (u mnie 7)
    Konfiguracja | Konfiguracja modułu: GPIO2 - DS18x20
    Konfiguracja | Konfiguracja modułu: GPIO3 - przełącznik + numer > 4 (u mnie 8)
    Zapisz → Restart
  • Konfiguracja | Inne Parametry: ustaw swoje parametry / nazwy…
  • Zapisz → Restart
  • Konfiguracja | Konfiguracja MQTT: ustaw swoje parametry serwera…
  • Zapisz → Restart
  • Konsola:
    PoweronState 0 → po starcie wszystkie przekaźniki wyłączone
  •  SetOption73 1    -> odłącz buttony od przekaźników*
    
  •  Rule1                    -> Przełączanie właściwego przekaźnika po naciśnięciu klawisza*
    
  •    on Button1#state do Power1 2 endon*
    
  •    on Button2#state do Power2 2 endon*
    
  •    on Button3#state do Power3 2 endon*
    
  •    on Button4#state do Power4 2 endon*
    
  •  Rule1 1               -> włącz Rule1*
    

Od tej chwili Sonoff z Tasmotą w działaniu niczym chyba się nie różni od Sonoffa, prawda? :slight_smile:

Teraz opcje dodatkowe (też na konsoli):
SetOption30 1 → przekażniki jako światło

  •  SetOption74 1  ->  DS18x20 internal pullup enabled (na wszelki wypadek, gdyby ktoś zapomniał o rezystorze)*
    

Dodatkowe wejścia jako przełączniki (np. stan BRAMY lub czegokolwiek - MOST WANTED!!!):
SetOption114 1 → odłącz switche od przekaźników i wyślij wiadomość MQTT zamiast tego

  •  SwitchMode7 1  -> mode follow (0 = off, 1 = on)  - dla switcha nr 7*
    
  •  SwitchMode8 1  -> mode follow (0 = off, 1 = on)  - dla switcha nr 8*
    

Opcja dodatkowa:
TelePeriod xx → czas co ile sekund publikowany będzie STATUS i informacje o stanie SENSORów

Oczywiście ten schemat powinien zadziałać także dla innych urządzeń (po drobnych modyfikacjach) - testujcie.

Aha, i warto grzebnąć w aplikacji | Konfiguracja | Dostosowywanie | Encja i ustawić Device class.
Np. dla czujnika bramy: garage_door

Pozdrawiam
Sławek

1 polubienie

Nie łatwiej było by zamiast pisać reguły użyć odpowiedniego ustawienia Switch Mode?

SwitchMode[Buttons and Switches - Tasmota]

Być może. Testowałem sobie i tak mi wyszło, że jest OK.
Zwróć uwagę, że na początku był dążenie do zgodności działania z Sonoff.
To jest stan wyjściowy.
A wtedy (dla tych nastaw) jeśli dobrze pamiętam to polecenie nie działa zbytnio.
A poza tym, jeśli nie widzisz różnicy (w działaniu) to po co przepłacać :smiley:
Zwróć uwagę również na to, że taki sposób programowania jest ułatwieniem dla tych co nie wiedzą.
A opcje są dla tych co potrzebują.
Ale wyjście jest zawsze z bazowych zmian. Wszystko inne jest ponad.
Pozdrawiam

Pokaż gdzie dokładnie ustawić device Claas dla encji :slightly_smiling_face::slightly_smiling_face:

Napisałem w ostatnim akapicie. Po prostu wejdź w menu i wybierz kolejno pozycje, które wskazałem.
Nie widzę żadnego błędu, ja mam takie pozycje w menu. U mnie fajnie zadziałało. Może masz starszy soft? Dla ułatwienia to ostatnia pozycja w menu. Czyli pierwsza od dołu. No teraz to już chyba widzisz, prawda?
Jeśli masz aktualny soft i masz jakiś problem ze znalezieniem tej pozycji w menu to pisz, będziemy się zastanawiać dlaczego tak jest.
Pozdrawiam

Napewno jest to jedna z tych rzeczy które jak pokażesz to człowiekowi będzie wstyd :slightly_smiling_face:
Stoję w tym miejscu.

To teraz kliknij w device class i zmień :smiley:
Rozwiń to menu…

Pokaż jak wygląda to u Ciebie :slightly_smiling_face:
I będzie bez kombinacji :slightly_smiling_face:

Mam już zrzuty. Ale na komórce. Walczę jak z komórki wysłać obrazki. Momencik.
Przez ten czas sprawdź czy ta encja jest binary. sensor

No niestety na komórce nie dam rady. Idę do kompa.
Obrazki są tylko przeciągane :unamused: nie widzę jak wybrać z albumu czy dysku…

A takie możliwości są dla sensora binarnego:

Właśnie dlatego zrobiłem takie ustawienia Tasmoty, aby uzyskać sensor binarny.
Teraz jestem zadowolony z działania. A i Jolka fajnie czyta, że brama jest otwara albo zamknięta :slight_smile:

Dokładam jeszcze dalsze możliwości, bo tamto menu po prostu na komórce się nie zmieściło.

Mam nadzieję, że pomogłem i że ustawisz sobie też takie bajery.

A gdybyś chciał sprawdzić czy w ogóle to działa to nawet jak nie masz swojego sensora binarnego to poćwicz na systemowym. Np. na “dzień pracujący” albo innym sensorze binarny.
Wybierz jako atrybut do zmiany “device class” a potem będziesz miał te możliwości które są na moich zrzutach. A zapisywać nic nie musisz, po prostu zobacz. :smiley:

1 polubienie

Hej
Mam pytanko czy jest możliwość podłączenia pod GPIO1 - TX lub GPIO3 - RX czujnika deszczu działającego na zasadzie kontaktronu do Sonoff 4CH Pro R2 ?

podłacznienie to GPIO1/3 i CND ale co ustawić w konfiguracji modułu ?

Nawodnienie mam na Wemosie D1. Dla wejścia czujnika deszczu mam wybrane:

obraz

Pewnie w Sonoffie będzie tak samo.

1 polubienie

Z dwojga złego wybrał bym RX czyli GPIO3.

Dzięki za podpowiedzi, problem w tym że nie wiem do końca jak ustawić Sonoff.
Jak ustawiam GPIO3 na przełacznik (obojętnie jaki 5,6,7…) to załącza się przekaźnik a jak rozwieram to wyłącza się przekaźnik. Działa jak dodatkowy przycisk.

Co można jeszcze z tym zrobić ? Jakieś ustawienie w konsoli Tasmota?

SwitchMode

1 polubienie

Dzięki, nie wierze, to aż za proste …