Flash sonoff po wifi

Witajcie.
Temat gryzę od tygodnia, i nie idzie. Próbuję wrzucić Tasmotę do sonoff mini po wifi. Widziałem już całe YouTube. I nie mogę skumać co robię nie tak, że sonoffDiy nie widzi urządzenia. Wersja oryginalnego oprogramowania najnowsza, serwer zrobiony na innym tablecie. I nic. Jak krew w piach. :wink:
Ktoś, coś?

@Bizon, witamy na forum.
Jakiś czas temu przerabiałem temat z SonoffMini - nie było lekko, ale poszło (mam jedną z pierwszych wersji, co wymagało upgrade poziomu z ewelink’a i znalezienia odpowiednio małej wersji tasmoty). Napisz dokładniej jaką masz wersję urządzenia i softu oraz w którym punkcie utknąłeś: https://tasmota.github.io/docs/Sonoff-DIY/
PS: Nawet Tasmota zaznacza, że ostatnio wiele osób ma z tą metodą problemy.

Hej. Doczytałem, że nic większego niż wersja lite mi nie wejdzie. Mam sonoffy mini, bez anteny, i zworki.
Wersja softu 3.6. Uruchamiając stan do flashu trzeba wcisnąć przycisk dwa razy po 5s.
W zasadzie to nie mam pojęcia co robię nie tak, ale apka do flash sonoffDiy tool nie widzi przełącznika.
I pewnie to jakaś pierdoła.

Męczyłem się z wieloma różnymi modułami i uwierz mi że nie ma to jak po kablach.
Serio czasem nie ma sensu się męczyć.

No tak. Tylko to diabelstwo wymaga wlutowaniua pinów. Majfrendy oszczędzają na czym się da. Jeden czy dwa moduły można polutować, ale więcej to już bdsm. :wink:
Widziałem gdzieś podstawkę z pinami, do wpinania
płytki. Taka gotowa przejściówka. Ale jeszcze popróbuję zrobić to powietrzem.

Mam 10x sonoff mini, próbowałem na 2 sztukach zrobić fkashowanie trybem diy - bezskutecznie.
Finalnie powyginalem set golpinòw tak żeby pasowały i flashowalem tylko przyciskając je do modułu, wszystko się udało.

1 polubienie

TTL zawsze jest najskuteczniejszy :slight_smile:
Ale wracając do tematu - ja nie używałem tej apki DIYTool (podobno ma trojana) - wszystko można zrobić bez niej

  1. Masz najnowszą wersję firmare - czyli zrobiłeś upgrade w ewelink
  2. usuń urządzenie z ewelink’a,
  3. odpal w trybie AP (on, off i wciśnij na 5 sek) i powinieneś mieć stale migającą diodę.
  4. Telefonem podłącz się do AP o nazwie ITEAD-XXXXXXXX hasło 12345678 i ustaw swojego SSIDa i PASS na stronie http://10.10.7.1/ (czasami trzeba mu pomóc ustawiając stałe IP 10.10.7.2, 255.0.0.0 z bramą 10.10.7.1 )
  5. Po restarcie znajdź IP urządzenia w swojej sieci (np na routerze lub jakimś IP skanerem)

daj znać czy to zrobiłeś

1 polubienie

Dobra. Wieczorem zrobię setne podejście. Jak się nie uda, to robię podstawkę.
I zrobię po Bożemu kablami. :wink:

Nic z tego. Moduł jest niewidzialny. Pozostają kable.

Też macie opóźnienia w przełączaniu ? Także kupiłem kilak wyłączników sonoff mini, flash na tasmota ( najnowszy beta ,na bramce tez beta ) po wielkich bojach bramka widzi sonoff mini i jest encja włącz i wyłącz. Czasami jest tak jak w panelu bramki zrobię ON to jest brak reakcji , wchodząc przez stronę na sonofa tez brak reakcji, w drugą stronę podobnie. Czasami chodzi to ładnie , ale zdążają się często lagi i brak reakcji. To normalne na tasmota ?

Zmień kanały wi fi Ja tak miałem na zigbee wi fi zaklucalo mi zigbee

Po wielu próbach udało się. Klucz tkwi w dokładnej procedurze, i w nienagannym, dopracowanym wifi.
Duży kłopot dla świeżaka to informacje. Nigdzie nie znalazłem kompletu. Trzeba sporo przeczytać, i to w niezrozumiałym dla zwykłego człowieka języku programistów. Może trzeba by poprosić naszych Jolkowych tuzów o popełnienie instrukcji, wraz z tłumaczeniem na “ludzki”.
Co do czasu reakcji przełącznika, to jest to wina wifi.
U mnie czas reakcji czasem sięga ponad 3s. A gdy sygnał idzie przez repitera, to nawet potrafi dojść do 5s. Jak by ziemię okrążał. :thinking:

Napewno usłyszałeś “kup extender/repaeter do WiFi aby zwiększyć zasięg”, jak słyszę to, to podnosi mi się ciśnienie, to jest zwykły marketing i naciąganie ludzi. Nikt nie powie wprost, że extender/repeater jest zawodny, mało stabilny i bardzo spowalnia prędkość sieci - taka przypadłość wykorzystania jednego radia do odbioru i dalszego nadawania - fizyki nie oszukasz.
Osobiście korzystam z rozwiązania Ubiquiti UniFi, z access pointa UAP-AC-LR, podłączasz, konfigurujesz z aplikacji na telefonie i zapomniasz o problemach z Wi-Fi. Jeżeli nie masz w pobliżu kabla ethernet, kupujesz drugiego AP, podłączasz do UniFi Mesh i cieszysz się zasięgiem bez opóźnień.

1 polubienie

Możesz rozwinąć co miałeś na myśli ? Dopiero ogarniam komendy z tasmota i szukam jakiegoś przystępnego poradnika. Może ktoś poda jakiś link co ? jak ? i do czego. Jak już dodam urządzenie , jak np. zmienić ikonę itp. Doczytałem że komenda setoption19 1 dodaje do mqtt natomiast setoption19 0 dodaje do integracji tasmota. Tyle że gniazdo po flashu dodało mi do MQTT a sonoff mini mam w tasmota , dlaczego ?

Co do moich opóźnień to ustawiłem stałe IP bramki po wymianie softu w routerze. Wyłączyłem w nim radio wifi bo sygnał był do bani huawei B525 ( niech sie skupi na ściąganiu sygnału :slight_smile: ) . teraz mam założony UNIFI i ogarnia cały dom. Muszę jeszcze sprawdzić te kanały , aby nie kłóciły się z zigbee.

Dożyłem pięknych czasów i korzystam z tłumaczeń całych stron. Strony polecam źródłowe. Są zawsze aktualne i soczyste w podstawowe, wprowadzające informacje.
Więc jeśli chcesz zacząć z Tasmota to lista komend będzie bardzo pomocna jeśli coś chcesz zmienić w działaniu danego urządzenia, a niektóre komendy wręcz obowiązkowe dla niektórych urządzeń.

Dla przykładu SetOption13:
Jeśli komuś przeszkadza mini zwłoka między przyciśnięciem a zadziałaniem, można to wyłączyć.
Należy pamiętać, że są powody dla których jest ona domyślnie włączona.

obraz

obraz

1 polubienie

Tak tez czasami korzystam z tłumaczeń stron. Znalazłem już opis setOption32 .
Nie mogę niestety znaleźć informacji dlaczego pomimo widocznych urządzeń nie mogę nimi sterować klikam ON i po chwili przycisk wraca na OFF. Jak klikam kilka razy czasami zaskoczy. Czasami jest tak że niby jest ON , ale fizycznie sterownik nie reaguje. Po restarcie bramki znowu nie widzi odbiorników TASMOTA. Znowu ustawienia MQTT save i są widoczne . Nie będzie to raczej wina WIFI ponieważ sterując TOGGLE ze strony sterownika po IP jest ok sygnał jest na poziomie 95% wiec też ok.

Proponuję usunąć takie urządzenie z listy w AIS, jeśli nic nie zmienisz w nazwach po stronie Tasmota i masz włączoną SetOption19 1 oraz ustawiony GroupTopic dom, to integracja MQTT doda je na nowo i problem powinien ustąpić. Jeszcze nie odkryłem przyczyny ale wczoraj miałem podobnie z jednym urządzeniem po kilkukrotnym chwilowym zaniku zasilania.

Z listy pod tą zakładką:
obraz

Wszystkie moduły usunięte , mam do nich dostęp po IP. Niestety bramka ich nie widzi . Po restarcie bramka coś długo się podnosi , chyba coś namieszałem. Wszystkie ustawienia w odbiornikach są takie same jak były wpisuje SetOption19 1 nadal nic.

GroupTopic - mam takie coś ? dlaczego aż 4 grupy o co chodzi ?

15:52:20 RSL: stat/gniazdo_USB/RESULT = {“GroupTopic1”:“dom_”,“GroupTopic2”:"",“GroupTopic3”:"",“GroupTopic4”:""}

GroupTopic jest OK

Poczytaj: