Niestandardowe karty HACS

Witam.
Mam prośbę, czy możecie mi pomóc zainstalować dodatek ha-tdv-bar. Myślę, że dzięki niemu będzie można super wyświetlać graficznie statystyki. Nie jestem specjalistą i nie mogę sobie z tym poradzić.
pozdr.

Nic mi ta nazwa nie mówi.
A jakiś link zapodasz? Jakiś kontekst, co do czego, co już wiesz?

To nie jest Dodatek, tylko niestandardowa karta (rozszerzenie lovelace)

najlepiej instalować z HACS

Tak właśnie. Od czego zacząć żeby dodać do HA. HACS mam zaistalowane.

W pełni? (tzn. mam na myśli autoryzację kontem github i zainstalowaną integrację)
jeśli tak to

i

i w końcu

a następnie w lovelace (dashboardzie) tworzysz kartę zgodnie z dokumentacją z repozytorium (link gdzieś wyżej)

Witam. Dzięki za podpowiedź. Dochodzę to tego momentu i problem:

No cóż, nie masz załadowanych nagłówków wszystkich repozytoriów, to się zdarza na powolnych łączach do internetu lub jeśli samodzielnie przerwałeś HACSowi proces pobierania nagłówków repozytoriów…

Obejście problemu (nie zawsze działa)

  1. włączenie w Integracji HACS funkcji eksperymentalnych
  2. restart systemu operacyjnego

tutaj kilka minut przerwy - niech będzie czas na pobranie tych nagłówków

  1. wyłączenie w Integracji HACS funkcji eksperymentalnych
  2. restart systemu operacyjnego

tutaj kilka minut przerwy już po uruchomieniu ponownym systemu - niech będzie czas na pobranie tych nagłówków

  1. Próba ponownego dodania rozszerzenia lovelace

Być może w krokach 2 i 4 wystarcza sam restart HA, ale restart całej maszyny gwarantuje ponowne ustanowienie połączeń sieciowych.

Jeśli to nie pomoże to krokiem ostatecznym jest dodanie niestandardowego repozytorium do HACS. (to doda repo do listy nawet jeśli jest ona nadal nieaktualna, jakkolwiek w przyszłości może to stanowić problem gdyby autor zaprzestał wsparcia może braknąć o tym informacji).

Gdyby w którymkolwiek kroku pojawiło się powiadomienie o aktualizacji HACS, to oczywiście należy go zaktualizować zgodnie z procedurą którą zaproponuje, dopiero po jego aktualizacji i odczekaniu paru minut kontynuujesz czynności.

Dziekuje. Wrócę z pracy i dzialam.

Witam.
Nie mogę sobie z tym poradzić. Jak wejdę w HACS i w interfejs użytkownika to mam kartę Card to display bar chart oriented to display power sensors. Klikam na nią i mam ha-tdv-bar. Po wejściu mam tak:

i tu jest napisane jak to zainstalować, pobrać plik, utworzyć katalog i tam przesłać pobrany plik jako moduł JavaScript i tu nie wiem o co chodzi…

po utworzeniu katalogu i dodaniu pliku mam tak:

a na koniec piszą Visit the Resources page in your Home Assistant install and add /tdv-bar-card/ha-tdv-bar.js as a
JavaScript Module. Nie wiem o co chodzi…

CO to kuźwa jest “chyba że”?

Nie czytaj tego - to jest alternatywna droga instalacji BEZ użycia HACS, nie próbuj tak instalować, nie rozumiejąc po co to i dlaczego, bo sobie spieprzysz i HA i HACS

Ja pierdziu to jest niemal plug and play a Ty grzebiesz w plikach edytorem… (to że edytorem to luzik, ale grzebiesz tam gdzie nie powinieneś…)

Chyba nie dasz rady jeśli lecisz translatorem po całości… bo tłumaczednia są delikatnie mówiąc do du*y.

Skasuj wszystko co zrobiłeś, nie po to masz HACS…

a potem wróć do tego obrazka


i znajdź szczegóły z liczbami w kółkach - tak oznaczam kolejność klikania, może translator Ci zakrył klawisz instalacji…

Kartę edytujesz edytorem kart wbudowanym w dashboard HA tak jak każdą inną kartę…

Jeśli masz zerowe doświadczenie z GUI HA to odradzam grzebanie w kartach niestandardowych, póki nie ogarniesz jak się to robi.

Może te obrazki Cię nieco naprostują

Po dodaniu rozszerzenia lovelace nie grzebiesz dalej w HACS (o ile już usunąłeś swoje śmieci i dodałeś to rozszerzenie normalnie) tylko po prostu edytujesz lovelace (ten dashboard, któremu wyłączysz autogenerowanie lub dodatkowy tworzony ręcznie)

jak jesteś w trybie edycji dashboardu to możesz dodać karty

a każda karta dysponuje edytorem (może mieć też własne GUI, ale ta akurat nie ma i YAMLa trzeba ogarniać samodzielnie) wstępnie jest tam przykładowy kod, ale musisz go dopasować do swoich potrzeb, istniejących encji itd., wszystko zgodnie z dokumentacją (ale czytaj ją w oryginale, bo te tłumaczenia wypaczają znaczenie).

Oki , skasowane… A w HASC nic się nie zmieniło. Dzięki za pomoc.
A może to Ci coś podpowie:

Dane rozszerzenie nie może być naraz zainstalowane ręcznie i w HACS, a mam wrażenie, że to zrobiłeś, więc usuń obie instalacje… i zainstaluj raz normalnie z GUI HACS

Dobra

  1. wyczyść cache w przeglądarce
  2. odinstaluj Ha-tdv-bar w HACS
  3. usuń co utworzyłeś w/g tej krzywej instrukcji w tym zasoby!
  4. zrestartuj maszynę
  5. wyczyść cache w przeglądarce
  6. zainstaluj rozszerzenie lovelace Ha-tdv-bar w HACS

dodaj kartę

kroków powyżej jest pewnie za dużo, ale najpierw chcę się upewnić, że usunąłeś po sobie zbędny śmietnik, którego nie da się zarządzać z poziomu HACS

Czemu to ważne, aby nie instalować ręcznie - w przypadku pojawienia się aktualizacji rozszerzenia mając instalację na poziomie HACS dostaniesz te instalacje półautomatycznie 1 klik i po krzyku (ba już w tej chwili HACS integruje się z HA w takim stopniu że dostaniesz powiadomienia w interfejsie HA jeśli masz włączone opcje eksperymentalne w HACS, ale nie zalecałem ich włączania bo się za bardzo miotasz więc lepiej byś miał klasyczny HACS)

To ważne, bo HA się zmienia i wiele rozwiązań staje się przestarzałych, mogą przez to utracić swoje funkcje a w szczególnie krytycznych przypadkach mogą przeszkadzać HA w poprawnej pracy.


Poznasz, że nic nie spieprzyłeś po tym, że wygeneruje się podgląd.

Zalecam używanie przeglądarki Firefox lub Vivaldi ewentualnie Chrome, niektóre przeglądarki takie jak np. Safari mogą być problematyczne.

No i ostatecznie musisz sobie napisać YAMLa do tej karty, żeby pasowała do twojej instalacji.

Okey. Zrobiłem co napisałeś i jestem na takim etapie:

Teraz, tak piszesz trzeba to dopasować do swoich potrzeb. I tu będzie problem bo niestety nie wiem jak to zrobić a tym bardziej przeczytać po angielsku. I tu padam na glebę…

Nie jesteś bo nie ma podglądu, co jest podejrzane

Wstaw sobie jakąś encję mocy

No to tłumacz sobie translatorem, ale unikanie angielskiego w czymś co wymaga minimum informatycznych umiejętności to duży błąd. W drugim oknie musisz mieć oryginał, bo niestety opcje musisz użyć w języku angielskim (są zakusy by przetłumaczyć w HA wszystko co służy do konfiguracji na każdy język świata, to dopiero będzie pierdolnik)

Dokumentacja jest z przykładami - oprzyj się na nich, ta karta jest dedykowana do encji mocy czyli ta encja którą widać na twoim SS pod nazwą “Solax now” się nada do użycia.

type: custom:tdv-bar-card
title: Jakiś tytuł karty
rangemax: 100
trackingmode: 3
entities:
  - entity: sensor.sloneczne_testy_power
    name: WIELKA MOC
    icon: mdi:power-socket-fr

wygląda tak

to jest moja testowa instalacja i akurat trafiłem na encję, która zawsze pokazuje 5W :upside_down_face:


A wiesz co miałoby się zmienić?

główny objaw to dane rozszerzenie pojawia się gdzieś przy końcu listy rozszerzeń bez obwódki w żadnym kolorze

drugi objaw jak już wejdziesz w ten kafelek

Tak wygląda karta po wpisaniu danych które podałeś, zmieniłem tylko sensor:

Moim zdaniem instalując równocześnie ręcznie i z HACS rozwaliłeś sobie instalację HA.
(na szczęście to jest linux i wszystko jest plikem, wystarczy go skasować)

Musisz odinstalować to rozszerzenie w HACS
ORAZ
skutecznie usunąć wszystko co dodałeś ręcznie

chyba nadal pamiętasz jakie pliki czy zasoby utworzyłeś, to je usuń
zacznij od zasobów

i zrestartuj system

wyczyść cache w przeglądarce (to jest krok OBOWIĄZKOWY - interfejs jest keszowany)

Masz backup HA sprzed swoich kombinacji?

Dopiero na instalacji bez śmieci możesz instalować z HACS

Robię backup HA. Zainstaluje od nowa.

Nie rób backupu ze spieprzonej instalacji

co najwyżej przywróć, ale moim zdaniem szkoda danych

Musisz się nauczyć sprzątać po sobie, a nie przywracać backupy.

Zasoby usuwa się w lovelace, daj mi z pół godziny na napisanie czegokolwiek sensownego, a nie zapieprzaj jakby Cię gonili.

Mam backup z przed namieszania w HA

No to rób jak chcesz - zaoszczędzisz mi sporo czasu, ale niczego się nie nauczysz…

Zasoby się kasuje tu (to lovelace)

na liście znajdujesz ten co zainstalowałeś ręcznie (jest tylko taki jeden, poznasz o nazwie - ja nie instalowałem ręcznie więc pokażę coś z czapy) i go klikasz

ja kliknąłem ostatni, ale masz kliknąć ten który zainstalowałeś ręcznie w nazwie będzie miał ha-tdv-bar.js
i go USUNĄĆ

następnie znajdujesz lokalizację pliku i go po prostu kasujesz (nie wiem czy to robiłeś z samby czy file editora, czy jakkolwiek inaczej, ale masz skasować plik)
/www/tdv-bar-card/ha-tdv-bar.js

Dlatego najpierw miałeś odinstalować to rozszerzenie z HACS by nie było nigdzie drugiego zasobu ani pliku z tą samą nazwą.