Obliczanie COP pompy ciepła

panowie co robiężle

    sensors:
       encja_wynikowa:
         friendly_name_template: "KW"
         unique_id: KW
         availability_template: >-
          {%- if not is_state("sensor.encja_wynikowa_3", "unavailable") %}
            true
          {%- endif %}
         value_template: "{{ (((((states('sensor.encja_wynikowa_3') | float) *1.02)*4,1899*975)/3600) | round(2) }}"
         unit_of_measurement: "KW"```

Ja się nie znam na programowaniu/szablonach ale zadałem Twoje pytanie dla chat GTP:

4 polubienia

dziękuję ślicznie za pomoc

Tu masz błędną jednostkę miary, powinno być kW.

2 polubienia

dziękuję za pomoc. a może wiesz jaką jednostkę wstawić w pomiaże COP
mam unit_of_measurement: "COP" i w sumie nioe wiem jaka tu powinna być jednostka

COP (Coefficient of Performance) jest wynikiem dzielenia, określa jaki mamy stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości energii elektrycznej zużytej przez pompę ciepła. Jest więc liczbą, która wyraża proporcję.

obraz

Za przykład może posłużyć taki przypadek:

2 kW – energia pobrana z prądu

6 kW – energia cieplna oddana przez pompę

COP = 6 kW / 2 kW = 3

1 polubienie

dziękuję wszystkim za pomoc.
już ogarnełem i tak aby to wszystko wyliczyć trzeba:

  1. podliczyć Delta T czyli temperatura zasilania - temperatura powrotu.
  2. podliczyć Delta T x przepływ instalacj(m/h) x 4,1899( ciepło właściwe wody) x 975( gęstość wody) / 3600.
  3. pkt. 2 / aktualny pobur prądu w kW i wychodzi COP
    jeszcze raz dziękuję
2 polubienia

Ad 2. Gęstość wody zależy od temperatury i w przeciętnym zakresie temperatur w warunkach normalnych nie różni się aż tak mocno od jedności
http://fizyka.umk.pl/~lab2/tables/H2O.html
(pomiar przepływu wody da z pewnością większy błąd niż zmiana gęstości wody)

Ad 3. drugi czynnik błędu metrologicznego to pomiar zużytej energii elektrycznej - de facto masz rację - chodzi o pobór energii elektrycznej (choć źle ująłeś, bo to nie pobór prądu, drugą zmienną jest napięcie, ale jeśli skorzystasz z licznika energii elektrycznej to będziesz miał “na gotowo” zmierzoną energię, oczywiście z błędem pomiarowym)

PS
Punkty 1 i 2 oblecisz typowym ciepłomierzem elektronicznym (z demobilu do zdobycia za kilkadziesiąt zł) on właśnie mierzy obie temperatury + przepływ i sam to przelicza.

PPS
COP jest wartością zmienną zależną od paru czynników, w tym oczywiście budowy PC, ale kluczowe czynniki to temperatura zewnętrzna i wewnętrzna (więc zależy i od pogody i od ustawień termostatu).
Gdybyś zdecydował się mierzyć na bieżąco to pochwal się wykresami wraz z tymi temperaturami.

gęstość wody w tym zakresie w którym pracuje mój układ jest uśredniona i dla tego zakresu jest mniej więcej na tym poziomie a pomiar przepływu jest stały i nie zmienny i jest mi znany.
co do prądu to mam pełen pomniar A,W,P i oczywiście W zamieniony na kW.

z miłą chęcią bym się pochwalił ale walczę z umiejscowieniem czujnika z JW tego z wymiennika nie room. robi mi strasznie krótkie defrosty i nie może się do końca rozmrozić JZ

tak przejrzałę tą tabelę i nie bardzo rozumiem ??? czy mam przeliczyć to na ilośc wody w układzie bo temperatura wody u mnie jest w zakresie 24-27 stopni w podłodze

Wrzuciłem tabelkę, bo masz jakąś podejrzanie “rzadką” tą wodę u siebie (co dałoby błąd systematyczny już na poziomie koło 2%)
Tabela wygląda dziwnie, bo to jest po prostu zbiór wartości co 0,1°C, gęstość powinieneś uwzględnić dla takiej temperatury wody jaka przepływa przez przepływomierz/licznik wody.

Dla temperatur w tym zakresie możesz wziąć śmiało 996kg/m3 lub 997kg/m3 (nie ma co walczyć o wartości po przecinku, bo błędy pomiarowe w innych miejscach i tak będą większe)

hmm skoro nie mierzysz na bieżąco to nie wiesz, że nie jest on wcale tak stały jak myślisz.

1 polubienie

mierzę i jest 17l/min a gęstość już zmieniłemn . wielkie dzięki za podpowiedż