Ogólne: Czy planujecie jeszcze zbudowanie głośnika?

Wszystko wskazuje, że utopiłem trochę kasy w bramkę pro1. Szkoda. Będę musiał rozejrzeć się za jakimś serwerem pod HA, póki jeszcze rozwijam swoją automatykę w domu.

Jeszcze za wcześnie na stawianie krzyżyka na bramkach

1 polubienie

Obserwując forum to niewiele się tutaj dzieje. Brak aktywności “twórcy” projektu. Nie wygląda to obiecująco.
Mam porównanie do projektu SUPLA, gdzie forum “żyje”.

1 polubienie

Ale to jest niebywałe… Bramki są spoko, to co na nich jest - doceniając - też jest ok. Ale nie w bramkach problem tylko w ogólnym marazmie , braku wsparcia, niezrealizowanych planach i obietnicach, z których nikt się za AIS nie tłumaczy bo i po co…

Ja rozumiem ideę DEV (jak pisał w innym wątku @Cezary.K ); ok - dev to dev. Ale PRO1? Brak pomocy, wsparcia dla tych, którzy tą bramkę nabyli?

@Celina - napisz co i jak na budowie; należy nam się informacja - “jest tak i tak”, “nie ma tego i tamtego”, “będzie to i tamto” a “tamto i owanto” - zapomnijcie"

Odwagi!

Pozdrowienia

2 polubienia

Dokładnie sama bramka, idea są super. Tylko bez wsparcia na dłuższą metę to przycisk do papieru pozostanie.

1 polubienie

Ale jakiego wsparcia oczekujecie? Ekipa z AIS ma przyjechać do Was do domu i skonfigurować system?
HA na bramkach jest w miarę na bieżąco aktualizowany, sprzętowo bramki pracują bezproblemowo więc nie rozumiem o co chodzi?
Jak są jakieś problemy z HA to jeśli samemu nie potraficie naprawić musicie czekać aż zrobią to developerzy z HA. AIS na pewno tego nie naprawi bo nie taka jest idea tego projektu.
Bramka PRO1 funkcjonalnie w zasadzie niczym się nie różni od DEV no chyba że wykupiliście pakiet dodatkowych usług o czym jest napisane TUTAJ
Z doświadczenia wiem że takie trucie 4 liter i dziwne podchody żeby wymusić jakąś odpowiedź do niczego dobrego nie prowadzą, a odnoszą dokładnie odwrotny skutek, co właśnie chyba nastąpiło i wcale mnie to nie dziwi.
Zamiast przepalać czas na pisanie gorzkich żali szukajcie w necie rozwiązań swoich problemów i jak znajdziecie to możecie się nimi tutaj podzielić, przynajmniej będą to wartościowe posty…

5 polubień

Czyli wg ciebie działający głośnik z mikrofonem do bramki PRO1 mamy sobie wygooglać w internecie?

Ale mikrofon wbudowany w pilota działa od zawsze. Niestety nigdzie nie mogę się doszukać deklaracji AIS, że zbuduje na PRO1 głośnik z mikrofonem - możesz podać linka?

Można zawsze przejść na oryginalny HA z innym TTS. Nic nie stoi na przeszkodzie. Ja używam WearOS na Oppo i to jedyne, jak dla mnie, sensowne używanie poleceń głosowych.
Cieszę się, że nadal mamy aktualizacje Asystenta Domowego od AIS. @SebiCo ma rację, nikt nic nie obiecywał, a wrecz mam wrażenie, że dzielił się swoją pracą i pomyslami. Za to będę zawsze bardzo wdzięczny twórcom AIS. Probowali zebrać programistów, pasjonatów HA ale widać zabrakło chętnych. Osobiście temu projektowi zawdzięczam własny samorozwój i radość odkrywania możliwości open source. Czas pokaże co dalej ale zawsze należy szukać własnej drogi rozwoju.

7 polubień

@Cezary.K ująłeś to bardzo dobrze, miło i taktownie :slight_smile:

Dziękuję za miniony czas i powodzenia dla Wszystkich.

Pozdrowienia,

Hej!
odnoszę wrażenie, że dla niektórych, co by nie było to i tak będzie źle…
Jak aktualizacje wychodziły co 3 tygodnie, to było jedno wielkie “bramka się wiesza” i niekończące się pretensje i wieszanie psów na bramkach i oczywiście na zespole AIS… Tłumaczyliśmy, pokazywaliśmy jak sprawdzać błędy, prosiliśmy o sprawdzanie logów i integracji… I jak już kurz powoli opadał po jednej wersji, to zaraz przychodziła kolejna i od nowa cała historia… i tak w kółko.
Teraz wydanie było po kilku miesiącach od poprzedniego, sytuacja jakby stabilniejsza, system cały czas działa - to też źle, bo AIS nie tłumaczy się z tego, co w tym czasie robi albo nie robi.

Ja osobiście bardzo źle odbieram zapędy typu ‘macie nam się tłumaczyć bo nam się to należy’.
Nie miałam nic do zakomunikowania, więc tego nie robiłam. Widziałam tu na forum kilka tak dziwnych wpisów, że odpowiedź na nie byłaby chyba z rodzaju próby udowodnienia, że nie jestem wielbłądem…

Jest albo za drogo, albo nie tak jak u konkurencji, albo głośnik za bardzo drewniany, albo za bardzo plastikowy, albo za mało nowoczesny albo ‘nie będzie nikomu pasował do wystroju’ itp itd :wink: wszystkie te stwierdzenia (oraz wiele innych) dotarły już do mnie różnymi kanałami właśnie od klientów. Oczywiście razem ze wskazaniem jak coś powinniśmy zrobić, żeby było dobrze, ale już bez żadnych konkretnych opisów, jak to wykonać.
Dobry, konstruktywny i merytoryczny feedback nie jest zły :wink:

Okazuje się jednak, że dla chcącego nic trudnego- mamy klientów, którzy kupili od nas albo wydrukowany głośnik albo same ‘bebechy’ i sami sobie dorobili obudowę i uwaga- są to klienci, którzy mają dev2 albo dev3 (niestety jeszcze się nie podzielili swoimi projektami na forum, może nie mają czasu albo nie bawią się w fora…).

Konieczność używania pilota - wiecie doskonale, że testowaliśmy rozwiązania pozwalające ominąć pilota z mikrofonem, już kiedyś przecież o tym pisaliśmy, podawaliśmy linki i tłumaczyliśmy, że w tej chwili nie ma niestety takiego, z którego moglibyśmy skorzystać… Mam wrażenie, że niektórym to się wydaje bardzo proste i oczywiste (tylko dlatego, że przecież są firmy, które to robią) - tylko niestety nie bierzecie w ogóle pod uwagę skali i złożoności tematu. Plany były, owszem. Rozwiązania tego problemu niestety nie mamy…

Brak pomocy, wsparcia z naszej strony? Szczerze, trochę mi ręcę opadają… nie zdarzyło mi się jeszcze, żebym nie odpisała klientowi na maila albo wiadomość. Wiecie doskonale, że nasze wsparcie dotyczy tego, co jest dostępne “z pudełka” a 99% problemów wymagających czyjegoś wsparcia wiąże się niestety z tym, że albo ktoś nie doczytał dokumentacji, albo z czymś czego my nie wspieramy (dodatkowe integracje, problemy z urządzeniami, których my nie sprzedajemy, dostawcą internetu albo problemu za starych tabletów i telefonów, które chcielibyście wykorzystać- “bo jaki to problem, żeby autorzy aplikacji umożliwili korzystanie z niej na starszych wersjach” :woman_facepalming: itd).

Ręka do góry, kto z Was czyta na bieżąco o zmianach, które HA wprowadza z każdą nową wersją - sprawdzacie, jaki to może mieć wpływ na Wasze integracje i zestaw urządzeń w domu? :wink:

Ja rozumiem, że może brakuje Wam tu naszej aktywności ale to naprawdę nie powód do pretensji, tworzenia teorii spiskowych i nakręcania innych użytkowników. Zróbcie przegląd tego forum i sprawdźcie, ile wątków i projektów stworzyliśmy dla Was łącznie z opisami programowania nowych rzeczy.
Wędka, nie ryba.

Wielokrotnie zachęcaliśmy do dołączenia do projektu w różnych formach, obiecaliśmy zasponsorować 50% kosztów dowolnej integracji, którą wybierzecie i znajdziecie kogoś, kto to wyceni i wykona - do tej pory w ten sposób nie powstała żadna :frowning:

I przypominam nieśmiało, że Wasze “przyciski do papieru” w zeszłym miesiącu dostały nową wersję na PROD i są też już pierwsze wersje Nikodema na ALFA i BETA…

Może więc zamiast pisać, jaki to marazm tu się panoszy, proponuję spróbować wykonać jakikolwiek projekt i go opisać! Mamy sezon letni- może macie jakieś ciekawe rozwiązania z nawadnianiem ogródka, albo swoimi basenami, kurnikami, tarasami, balkonami, garażami… Może ciekawy monitoring, wywóz śmieci? Opiszcie swoje automatyzacje - może natchniecie kogoś do stworzenia podobnej u siebie? Może jakieś sposoby na uniknięcie złodzieja jak jesteście na wakacjach a dom stoi pusty?

PS. Jednocześnie dziękuję wszystkim, którzy są aktywni na forum i ogarniają merytoryczne odpowiedzi na wszelkiego rodzaju pytania i zagadnienia - to naprawdę robi robotę w takich miejscach jak to i szczerze doceniamy chęć, zapał i czas, który poświęcacie, żeby pomóc innym :heart:

12 polubień

Oj, zapytałem tylko, bo od początku byłem zainteresowany AI Speakerem jako czymś co z polskim językiem zastąpi wszystkie te głośniki Amazona, Google, Apple itp. , które maja wywalone na “polszczyznę”.
Dlatego chciałem mieć w domu głośnik, do którego mógłbym mówić po polsku i nadal mam nadzieję, że albo zespół AIS albo ktoś inny kumaty w te klocki wymyśli taki zestaw klamotów do bramki, żeby można było słuchać i mówić do AIS. Co do obudowy to nawet jestem w stanie wywalić bebechy z Aleksy i wstawić tam bebechy współpracujące z bramką i postawić to na bramce :slight_smile:
Dlatego wciąż czekam i po prostu co jakiś czas podnoszę temat, bo może kogoś to natchnie :slight_smile:
Tak więc konstruktywnie w zakresie głośnika z mikrofonem nie pomogę, defetyzmu siać nie zamierzam, ale tracić nadziei na to, że w końcu taki zestaw We/Wy powstanie i nie będę musiał po domu chodzić z pilotem czy z komórką czy próbować zmusić tablet do większej uwagi na to co wygaduję :wink:
Bo co dla mnie najważniejsze w projekcie AIS - wszystko zostaje na bramce i nie włóczy się po serwerach gigantów :wink:
Także szacun za dotychczasową robotę i sił na kolejne prace :slight_smile:

@Celina ile razy pisalem aby ktoś z waszej załogi zerknął na aplikacje Ais Dom na smart watch . Wydalem €400 na zegarek abym mógł nim sterować bramką a tu zonk bo aplikacja oguchla i mnie nie slyszy. Nie jestem programistą. Aplikacja z wearos wersja1 dziala a w wersji 3 na samsung 4 juz nie. Tak jakby mikrofonu nie widziala. Wy jestescie tworcami tej aplikacji i powinny isc poprawki z nowszymi wydaniami wearos. Pozatym nie mam innych problemów z pro1. Dziękuję i pozdrawiam

Ja :grinning:, czytam, weryfikuję, sprawdzam i raz w miesiącu przy kolejnej poprawce wydania miesięcznego, co najmniej czwartej poprawce robię aktualizacje mojego HA na RPi3 (czyli jestem zawsze o jedno miesięczne wydanie do tyłu) i powiem szczerze - działa i nie mam problemów z systemem od ponad roku :grinning:. Oczywiście z dodatkami HACS jest większy problem bo tam autorzy wpadają czasami na dziwne pomysły i np. harmonogram wywozu śmieci (Harmonogram zbiórki odpadów - Integracje - ArturHome) może naprawdę sie rozjechać. To w nawiązaniu do:

Niestety trzeba uważać przy aktualizacjach. A z toczących się powoli projektów to ESPHome na sterownikach Kincony (do tego oczywiście integracja z HA) bo ze sterownikami PLC mi nie wyszło, testowanie czujników obecności na Zigbee aby światło w łazience się nie wyłaczyło podczas brania prysznica, itd. Dużo pomysłów, brak czasu, powolna realizacja, po prostu rzeczywistość :wink: