Ogólne: Encje informacje podstawowe (AI-Speaker - Home Assistant)

Gniazdko od AIS to Tasmota z łatwiejszym parowaniem z bramką. W tym przypadku najłatwiej zrobić tak jak wskazał @Tomasz - jedną komendą ustalasz w Tasmota jako co urządzenie ma się przedstawiać przez MQTT dla HA.

1 polubienie

2 polubienia

dziekuję - to mam wpisać setoption1 czy setoption30 1?

oczywiście setoption30 1

1 polubienie

Poczytaj jest sporo przydatnych funkcji:

https://tasmota.github.io/docs/Commands/

obraz

Z przydatnych rzeczy:

  • jak urządzenie ma się zachowywać po braku zasilania
  • zarządzanie ustawieniami Wi-Fi (SSID, hasła, itp)
  • ustawienia statyczne IP
    obraz

Dzięki konsoli z Tasmota możesz prawie wszystko zmieniać w ustawieniach.
Nawet kolory WEB GUI:

2 polubienia

Dziękuję Panowie - super.

@Tomasz @Cezary.K jak Wy wykminiliście że @sdsi chodzi o urządzenie na Tasmocie? :slight_smile:

Czytając :stuck_out_tongue_winking_eye:

To już było po moich wypowiedziach i Tomasza. :slight_smile:
Też chcę umieć czytać przyszłość!

@Tomasz - przewidział i uprzedził, chyba zdolności paranormalne ma :grin:

1 polubienie

hehe chciałbym :money_mouth_face:
w innym poście przekonywaliśmy między innymi @sdsi na AIS Tasmotę więc wydawało się to oczywiste :wink:

2 polubienia

A tak kolega od Supli… gdzie ilu użytkowników i urządzeń tyle wersji binarek. Nawet jeszcze więcej, bo każdy coś dokłada od siebie i kompiluje nową. To pewnie łatwość konfiguracji i wszechstronność oprogramowania Tasmota może zaskoczyć…

Nie no - w Supli jest możliwość zdefiniowania czy to ma być przełącznik czy światło, a dodając integrację AIS z Suplą ais to rozpoznaje i automatycznie oraz prawidłowo grupuje (przełączniki lub światła).

Faktycznie chodzi mi o Tasmotę, np. te AISowe gniazdka :slight_smile:

Nie znam Supli i pewnie nie poznam :slight_smile:

  1. W HA jest tak że po MQTT urządzenie Ci się przedstawia czym jest i w przypadku switch go to opakować w Light switch template, lub mieć switch.
  2. Możesz też użyć SetOption30 żeby od razu przedstawić urządzenie jako light.
  3. Lub możesz nie używać AutoDiscovery (wyłączyć w tasmota) i sam definiować urządzenia w yaml’ach w klasach/typach jakie tylko chcesz.
1 polubienie

A czy bez pisania własnego softu dla Supla możesz (tak jak ja wyklikując w GUI Tasmota) wykonać?

  • do gniazdka z Biedry dołożyć trzy czujniki temperatury DS,
  • skalibrować pomiary, ustawić okres telemetrii, włączać/wyłączać pomiary, wyłączyć LED
  • ustawić zawsze włączony po zaniku napięcia.
  • ustawić reguły i zrobić samodzielny termostat dla CWU (jeśli nie chcę łączyć się z HA itp)

Jeszce jeden dobry przykład…
Taki moduł jak poniżej (Magic HOME) obsługuje u mnie oświetlenie RGBW + rygiel furtki z konfigurowalnym w trakcie używania, zachowaniem przekaźnika. Mogę dołożyć np. czujnik lini papilarnych, nadal tylko klikając w GUI konfiguracji modułu.

Edit:
Ten wywód ma na celu przekonać nieprzekonanych, że warto przejść z Supla na Tasmota.
Jest pewna bariera poznawcza, dlatego lepiej postarać się zrozumieć jak to działa i otworzyć na inne podejście do oprogramowania Tasmota. Wówczas otwierają się możliwości adaptacji ograniczone wyobraźnią i liczbą GPIO w ESP do wykorzystania.

5 polubień

:clap: :clap: :clap: :beer:

Która to jest opcja? :wink:

https://tasmota.github.io/docs/PowerOnState/

1 polubienie

Witam co jest nie tak ? Brak encji w AIS inode_bateria
Dodane to templates.yaml

  - name: inode_bateria
    unit_of_measurement: '%'
    state: >
      {{ state_attr('sensor.ble_power_inode', 'battery_level') }}  

w szablonie pokazuje się normalnie stan

  - name: inode_bateria
    unit_of_measurement: '%'
    state: >
      100
A po restarcie AIS encja jest niewidoczna

zródło

constant: 2500
battery_level: 100
unit_of_measurement: W
device_class: power
friendly_name: ble power iNode

Wstałem rano 10x F5 i encja się pojawila

1 polubienie

Witam mam pytanie czy jest możliwość aby w karcie statistic nie była wyświetlana nazwa ?
Wpis show_name: false nie działa
Jednak nie ma możliwości aby nazwa nie była wyświetlana.