Ograniczenia względem Home Assistant w Docker

Od kilkunastu miesięcy jestem użytkownikiem Home Assistant. Ostatnio padł mi sprzęt i muszę wymienić na nowy. Zastanawiam się nad AI-Speaker.

Nurtuje mnie kilka kwestii:

Do jakich funkcjonalności nie będę miał dostępu w porównaniu z HA w dockerze?
Czy mogę w jakiś sposób przenieść konfigurację, automatyzacje, skrypty ze snapshota HA?

Supervisor oraz HACS w znanej Ci z dockera formie

Jestem stosunkowo mało zaawansowanym użytkownikiem, ale zdarzało mi się grzebać w terminalu np. żeby “castować” karty na ekran Google. Rozumiem, że tutaj nie będę mieć takie możliwości?

Masz wszystkie możliwości ale nie koniecznie w formie jaką znasz z Supervisor i HACS. Innymi słowy trochę inaczej to wygląda od strony dodatków i zupełnie inaczej od strony konsoli i robienia kopi zapasowych. Zdalny dostęp masz za free, kopie konfiguracji również wykonujesz bez problemu.
AIS moim zdaniem daje więcej gotowych rozwiązań z pudełka, zwłaszcza w obszarach trudnych do ogarnięcia w surowym HA, np TTS po polsku, odtwarzacze multimedialne i sporo usług napisanych przez zespół AIS dla nas.

2 polubienia

Hm… HACS jest ograniczone na AIS? Chyba tylko do tego że zespół AIS tego nie supportuje, ale czyste HA też nie. Czy może o czymś nie wiem?
Supervisor owszem, jeśli ktoś używa dodatkowych komponentów przez ten mechanizm to może mieć problem. MQTT i zgobee2mqtt oczywiście jest dostarczone poza tym mechanizmem przez zespół AIS.

1 polubienie

Jak było już wspomiane, nie będzie menu Supervisor a więc nie zainstalujesz żadnych dodatków (Home Assistant Add-ons - Home Assistant ), które są dostępne w HA bo każdy add-on to osobny docker ale część z nich jest dostępna w samym AIS (np. Mosquitto broker, Zigbee2MQTT) a inne można zainstalować (np. Node-RED).

1 polubienie

Należało by sobie odpowiedzieć co tak naprawdę jest Tobie niezbędne np z ADDons

Jeśli podasz listę swoich życzeń (integracji, narzędzi) to łatwiej nam będzie odpowiedzieć Tobie co można konkretnymi potrzebami zrobić na bramce AIS lub polecić inne rozwiązanie. Zakładam, że może się okazać, iż jest prościej niż w HA nawet z Supervisor. Przynajmniej w niektórych kwestiach, a z pewnością są i takie integracje gdzie jest to u AIS lepsze. Dla przykładu nowość od AIS obsługa komunikacji SIP, usługa chmurowa czy aplikacja na zegarek.

2 polubienia

a jeśli chodzi o konfigurację kart? można używać custom-card-compontents z github?

Można ręcznie dodać lub za pomocą HACS.

1 polubienie

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Kupuję :wink:

4 polubienia

Czy mogę w jakiś sposób przenieść konfigurację, automatyzacje, skrypty ze snapshota HA?

Tak, masz dostęp do plików yaml tak samo jak w HA.

Tyle, że snapshot mogę przywrócić tylko przez integrację do backup, nie mam dostępów do plików. Zgadza się?

A nie masz przypadkiem dostępu do snapshot’a z poziomu dysku Google?

Na ten moment nie mogę znaleźć tych snapshotów na dysku :upside_down_face:
ale tak ogólnie rzecz biorąc to z pliku snapshota można w normalny sposób otworzyć pliki konfiguracji?

Nie mam już od dłuższego czasu instancji HA, ale z tego co pamiętam to tak snapshot’y to były zwykłe paczki z plikami. Może ktoś inny się wypowie jak są przechowywane snapshot’y na GoogleDrive.

Po prostu paczka .tar a w środku spakowane katalogi używanych add-ons i HA:

1 polubienie