Pierwsze uruchomienie - dziwna sytuacja

Witam,
Jestem nowy wśród użytkowników AI Speaker jednak mam dość duże doświadczenie w Home Assistant.
Wczoraj dotarła do mnie nowa szt bramki i pojawił się pierwszy zawód… Siedziałem nad tym do późnych godzin przeszukując forum ale nie udało mi się znaleźć rozwiązania. A wiec do konkretów:

  1. Nie działa mi konsola ze strony www (zarówno z sieci lokalnej jak i z samego urządzenia podłączonego do monitora) widzę że problemem jest usługa “webssh” która nie startuje ale nie znam powodu. Poniżej kawałek loga który może coś wam powie.
    0|webssh | [2021/05/22 10:21:01:1640] N: ttyd 1.6.3 (libwebsockets 4.1.6-51e76cb)
    0|webssh | [2021/05/22 10:21:01:1648] N: tty configuration:
    0|webssh | [2021/05/22 10:21:01:1648] N: start command: bash
    0|webssh | [2021/05/22 10:21:01:1648] N: close signal: SIGHUP (1)
    0|webssh | [2021/05/22 10:21:01:1648] N: terminal type: xterm-256color
    0|webssh | [2021/05/22 10:21:01:1649] N: LWS: 4.2.0-no_hash, loglevel 7
    0|webssh | [2021/05/22 10:21:01:1649] N: NET CLI SRV H1 H2 WS ConMon IPv6-absent
    0|webssh | [2021/05/22 10:21:01:1649] E: No memory for lws_context
    0|webssh | [2021/05/22 10:21:01:1649] E: libwebsockets context creation failed
    PM2 | App [webssh] with id [0] and pid [13767], exited with code [1] via signal [SIGINT]

takie coś mam w koło na konsoli przez SSH.

  1. MQTT - próba podpięcia pierwszego urządzenia też była dziwna. Okazało się że MQTT ma jakaś dziwną domyślną konfigurację (duży plik z dużą ilością # bez żadnych konkretnych wpisów) dopiero ręczna zmiana na konfigurację znalezioną na forum pomogło.

Sprawdzałem wczoraj dwukrotnie resetując bramkę do stanu 0 zgodnie z forum i efekt zawsze ten sam. (pkt 1 i 2) Mam jakieś wrażenie jakby początkowa konfiguracja robiła się nie do końca dobrze… A w dokumentacji jest jasno opisane że stan startowy powinien być inny.
Proszę pomóżcie.

Jaka wersja oprogramowania na bramce?
Opisywane przez Ciebie problemy dotyczą ostatniego wydania z kanału beta…

Tak, masz rację co do 1 punktu ale punkt 2 wsjszuje, że ma chyba starsza wersję, niż Franek czy Ewa bo wtedy były duże pliki konfiguracyjne mqtt. Potem były 2-3 linijki.

Przedstawia się jako:
Wersja Franek stabilna.

|Sprawdzono o|

22/05/2021 01:20:54
Status Aktualny
Zigbee 1.18.3 1.18.2
AIS HA 2021.5.4b0 2021.4.7
Android 2.8.7 2.8.6
Linux 21.05.18 21.04.08

Dodatkowo tak jak wspominałem 2 razy przywracałem ją tam do zera i coś sobie ściągała tak jakby od nowa i to w pełni powtarzalnie.
Zastanawiałem się wczoraj czy bety nowej nie instalować ale nic w tym kierunku nie zrobiłem jeszcze.

Może to jest w takim razie jakiś błąd że pliki ściąga z bety a nie powinien?? bo na podstawie waszych wstępnych odpowiedzi tak mi wygląda.

Myślę, że wyjątkowo w tej sytuacji możesz zaktualizować do BETA, jest już tam poprawka więc powinna pomóc. W środę będzie już jako stabilna i wówczas wyłączysz się z kanału beta (tak radzę).
Przełączanie robisz na portalu integratora:

Dziwne, bo ja jestem na stabilnym Franku i takich problemów nie mam…

Wczoraj @jolka pisała o poprawkach w kwestii właśnie dostępu do konsoli oraz problemów z wyczyszczeniem pliku konf od MQTT. Wygląda na to, że faktycznie przy pobieraniu coś się miesza? Ściągnij betę Grety, jak proponuję kolega, i daj znać

Aktualizacja do wersji beta rozwiązała 2 opisane problemy.
Czy teraz jak będę chciał wyzerować urządzenie to startową wersją będzie Greta - beta na chwilę obecną?

1 polubienie

Będzie to aktualna wersja stabilna. Za parę dni będzie to Greta.

Cześć @conter
Witamy serdecznie na forum AIS

Faktycznie dość niefortunny start. Musieliśmy coś dostarczyć klientowi w terminie (do końca tygodnia) i z tego pośpiechu, wdarł się nam do paczki startowej… Błąd :bug: !

Od wersji DEV3, bramka przy pierwszym uruchomieniu (jeżeli ma internet dodany konfiguratorem) to pobiera najnowsze kody - żeby wersja zgadzała się z dokumentacją. Tym razem te kody w paczce startowej miały 2 błędy które wyszły też na kanale beta(webssh i konfiguracja MQTT).

Problem dotyczy max kilku bramek.

Jutro zaktualizujemy paczkę startową, bo to tu jest teraz błąd:
IMG_20210523_154841

Za 3 dni wydamy wersję na stabilnym kanale i wszystko wróci do normy.

Oczywiście poprawimy też ten proces budowania paczki startowej. Budowanie na kanale beta pod presją czasu to nie najlepszy pomysł… jak widać.

Przepraszamy za niefortunne pierwsze wrażenie :relaxed:
Jutro damy znać, że paczka startową jest poprawiona. Wystarczy reset i będzie nowy lepszy start :+1:

3 polubienia

Dzięki jeszcze raz wszystkim za pomoc.
Błąd jak to błąd… zdarza się. Jutro zaczniemy w takim razie nowy start.
Natomiast muszę dodać że wsparcie zrobiło na mnie bardzo pozytywne wrażenie.

4 polubienia

Hej :slight_smile:

paczka startowa już poprawiona

pełny reset aplikacji opisany tu:

pobiera tą paczkę startową i rozpakowuje na bramce - tak jak przy pierwszym uruchomieniu.


Dzięki za miłe słowa - to głównie nasi użytkownicy w tej chwili pomagają sobie: @Cezary.K @sdsi to dla Was :heart: są te słowa uznania. Dzięki za pomoc :+1:
@Celina świadczy pomoc po sprzedażową, kontakt jest błyskawiczny. Nie robimy problemów ze zwrotami. Oferujemy programowanie jeżeli ktoś nie jest w stanie sobie poradzić. Staramy się :slight_smile:

AIS DEV to maraton, ciągłe aktualizacje, fajne nowe darmowe rzeczy :tada: ale też sporadyczne regresje :bug: … i czasami niestety frustracja użytkowników :angry: .
Trzeba się na taki maraton przygotować, “pill to chill” jest zawsze wskazana przed publikacją na forum - oczywiście dotyczy to także mnie :wink:

Tworzymy to forum razem - dzielmy się projektami.
Chwalmy się co udało nam się zrobić - mamy do tego ogromną skrzynkę z narzędziami :hammer_and_wrench: zwaną AIS API :slight_smile:

4 polubienia