Podłączenie bramki do Amplitunera

Cześć.
Wszystkie swoje urządzenia w salonie w tym bramkę AIS mam podłączone do amplitunera kablem HDMI a amplituner połączony jest z TV także po przez HDMI z wykorzystaniem ARC. Żeby słyszeć powiadomienia lub muzykę z bramki muszę zmienić na amplitunerze źródło sygnału na te gdzie podłączona jest bramka AIS.
Mam pytanie, czy da się tak podłączyć bramkę do amplitunera (np wykorzystując SPDIF na bramce) tak, żeby komunikaty z bramki szły na amplituner mimo, że wybrane jest inne źródło sygnału np dekodera?

Możesz podłączyć dźwięk cyfrowy z bramki (gniazdo SPDIF) do wzmacniacza wykorzystując prostą przejściówkę mini jack -> RCA Coaxial, np:
image

To jednak nie zmieni faktu, że standardowo amplituner nie jest w stanie zmiksować dwóch źródeł cyfrowych do jednego wyjścia - zawsze musisz określić z którego źródła ma lecieć dźwięk.

Dlatego wg mnie idealnym rozwiązaniem (do czasu wypuszczenia oficjalnego głośnika AI-Speaker) jest podłączenie małego głośniczka jack’iem analogowym (usłyszysz komunikaty nawet przy wyłączonym wzmacniaczu) oraz wyjściem SPDIF do wzmacniacza (zwykle gra dużo głośniej niż ten mały, ewentualnie czasami trzeba go dodatkowo zsynchronizować przesunięciem o pare milisekund). Dodatkowo można sobie zautomatyzować przełączanie źródła we wzmacniaczu (np. po IrDA przez RMmini) po uruchomieniu player’a.

Ok, dziękuje za informacje.
W sumie muszę się zastanowić nad umiejscowieniem bramki AIS.
Gdy będzie już oficjalny głośnik AI-Speaker to trochę bez sensu, żeby bramka była podłączona do TV gdzie mam porządne kolumny. Chyba z Waszym głośnikiem postawię ją w kuchni gdzie bardzo często przebywają wszyscy domownicy. Tak sobie myślę, że przydał by się fizyczny przycisk na bramce lub głośniku do wywołania komend głosowych a jak nie to pozostaje pilot :slight_smile: Potrzebuje jeszcze pomocy w stworzeniu automatyzacji, która przekieruje dźwięk na inne urządzenia np. na wspomniany wcześniej amplituner. Gdzieś już było na forum ale nie potrafię zrobić takiej automatyzacji.

Przekierowanie audio możesz zrobić za pomocą usługi ais_exo_player.redirect_media:

Jeśli wzmacniacz nie ma wbudowanego cast’a i nie jest zintegrowany z HA, to wystarczy podłączyć do niego stary telefon.

Możesz rozwinąć to z telefonem?

Instalujesz apkę Klient AIS na telefon,
w ustawieniach włączasz opcję “Odtwarzacz audio”:

i podłączasz telefon jackiem do AUX’a we wzmacniaczu.
powyższym wywołaniem usługi ais_exo_player.redirect_media przekierowujesz audio na playera w telefonie z dowolnej automatyzacji.
lub po prostu wskazujesz nowy głośnik w playerze AIS’a:

Gdyby się nie pojawił na liście możesz wywołać “Wyszukaj dostępne odtwarzacze”.

A czy można zaimplementować taką integrację dla odtwarzania audio z bramki na komputerze?

Polecam, fajna platforma: https://www.clementine-player.org/
Gdyby tak jeszcze zintegrować Panie…

integracja HA działa jako pilot do Klementyny. Jak by tu przesłać audio od Joli?