Podłączenie bramki do Amplitunera

Cześć.
Wszystkie swoje urządzenia w salonie w tym bramkę AIS mam podłączone do amplitunera kablem HDMI a amplituner połączony jest z TV także po przez HDMI z wykorzystaniem ARC. Żeby słyszeć powiadomienia lub muzykę z bramki muszę zmienić na amplitunerze źródło sygnału na te gdzie podłączona jest bramka AIS.
Mam pytanie, czy da się tak podłączyć bramkę do amplitunera (np wykorzystując SPDIF na bramce) tak, żeby komunikaty z bramki szły na amplituner mimo, że wybrane jest inne źródło sygnału np dekodera?

Możesz podłączyć dźwięk cyfrowy z bramki (gniazdo SPDIF) do wzmacniacza wykorzystując prostą przejściówkę mini jack -> RCA Coaxial, np:
image

To jednak nie zmieni faktu, że standardowo amplituner nie jest w stanie zmiksować dwóch źródeł cyfrowych do jednego wyjścia - zawsze musisz określić z którego źródła ma lecieć dźwięk.

Dlatego wg mnie idealnym rozwiązaniem (do czasu wypuszczenia oficjalnego głośnika AI-Speaker) jest podłączenie małego głośniczka jack’iem analogowym (usłyszysz komunikaty nawet przy wyłączonym wzmacniaczu) oraz wyjściem SPDIF do wzmacniacza (zwykle gra dużo głośniej niż ten mały, ewentualnie czasami trzeba go dodatkowo zsynchronizować przesunięciem o pare milisekund). Dodatkowo można sobie zautomatyzować przełączanie źródła we wzmacniaczu (np. po IrDA przez RMmini) po uruchomieniu player’a.

Ok, dziękuje za informacje.
W sumie muszę się zastanowić nad umiejscowieniem bramki AIS.
Gdy będzie już oficjalny głośnik AI-Speaker to trochę bez sensu, żeby bramka była podłączona do TV gdzie mam porządne kolumny. Chyba z Waszym głośnikiem postawię ją w kuchni gdzie bardzo często przebywają wszyscy domownicy. Tak sobie myślę, że przydał by się fizyczny przycisk na bramce lub głośniku do wywołania komend głosowych a jak nie to pozostaje pilot :slight_smile: Potrzebuje jeszcze pomocy w stworzeniu automatyzacji, która przekieruje dźwięk na inne urządzenia np. na wspomniany wcześniej amplituner. Gdzieś już było na forum ale nie potrafię zrobić takiej automatyzacji.

Przekierowanie audio możesz zrobić za pomocą usługi ais_exo_player.redirect_media:


Jeśli wzmacniacz nie ma wbudowanego cast’a i nie jest zintegrowany z HA, to wystarczy podłączyć do niego stary telefon.

Możesz rozwinąć to z telefonem?

Instalujesz apkę Klient AIS na telefon,
w ustawieniach włączasz opcję “Odtwarzacz audio”:


i podłączasz telefon jackiem do AUX’a we wzmacniaczu.
powyższym wywołaniem usługi ais_exo_player.redirect_media przekierowujesz audio na playera w telefonie z dowolnej automatyzacji.
lub po prostu wskazujesz nowy głośnik w playerze AIS’a:

Gdyby się nie pojawił na liście możesz wywołać “Wyszukaj dostępne odtwarzacze”.

A czy można zaimplementować taką integrację dla odtwarzania audio z bramki na komputerze?

Polecam, fajna platforma: https://www.clementine-player.org/
Gdyby tak jeszcze zintegrować Panie…

integracja HA działa jako pilot do Klementyny. Jak by tu przesłać audio od Joli?

Odkopię trochę temat.
Czy po podłączeniu SPDIF, powinno przełączyć dźwięk automatycznie? Kupiłem kabelek jak w tym temacie, ale z głośników głucho. Czy trzeba coś przestawić jeszcze w HA?

SPDiF działa niezależnie od analogowego audio - mogą działać równocześnie i nic nie trzeba przełączać.

ale z głośników głucho

czy ustawiłeś poprawnie wejście sygnału we wzmacniaczu?

Oczywiście. Próbowałem nawet 2 różne wejścia. Zmieniałem ustawienia sygnału - DTS, analog, auto i nadal nic. Wyjście analogowe z głośnikami działa bez problemów.

Kabel mam identyczny jak na foto.

Podaj model wzmacniacza / zrób zdjęcie jak to podłączyłeś / opisz dokładnie co ustawiasz.
Spróbujmy wspólnie ustalić co nie działa - czy podłączałeś tym kablem jakieś inne urządzenie z wyjściem SPDiF?

Yamaha DSP A5.
Podłączone DVD/LD
Źródło dziwięku przestawione oczywiście na to wejście.
Sprawdzałem też w wejściu obok na CBL/SAT.

Niestety nie mam innego urządzenia z wyjściem jack - używam we wzmancniaczu kina domowego tylko optyczne wejścia cyfrowe.

W instrukcji wzmacniacza mam:
The input signal from the DVD/LD or CBL/SAT input terminals
is selected in the following order of priority with the input mode
set to AUTO: COAXIAL terminal → OPTICAL terminal →
Analog terminal. Refer to page 21 for details.

Sprawdzałem w trybie auto, ale cisza.

All digital signal input terminals are applicable to sampling
frequencies of 32 kHz, 44.1 kHz, 48 kHz and 96 kHz. (Refer to
page 22 about 96-kHz sampling 24-bit digital signals.)

Ja głośnik mam podpięty pod wejście w bramce oznaczone jako AV i mi działa.

Av u mnie też działa. Ale wolałbym sygnał cyfrowy…

Sprawdź proszę miernikiem, na którym pierścieniu jack’a masz sygnał poprowadzony do chinch’a.
Ja mam nieco inny kabel - zwykły stereo jack2chinch i sygnał jest tylko na jednym złączu - tym połączonym do końcówki jack’a (kanał L):
image

W sumie dobra sugestia. Mam też taki kabel. Może tutaj tkwi problem… Dzięki, zweryfikuję to.
Jakie napięcie podaje spdif?

Tego typu sygnały powinno się mierzyć na oscyloskopie,
ale jak masz miernik z TrueRMS to przełącz go na AC i powinno Ci wyjść w okolicach 6V:
image

Niestety nie mam oscyloskopu, ani true RMS (muszę nad takim pomyśleć). Ale jak pokaże cokolwiek to już będzie wiadomo coś więcej.

Sprawdziłem i rzeczywiście na tym kablu zerowy potencjał. Na kabelku jack/chinch na jednym z wyjść jest sygnał. Nie podłączałem jeszcze do ampli, ale pewnie to kabel jest problemem.