Podmieniłem cc2531 na conbee II i się zaczęło

No gniazdo podłączone do prądu ma lepszy zasięg, większą moc anteny a niżeli czujka na baterie
Tak mi się wydaje

U mnie chwilowo jest tak


CC2531 jest w gnieździe obok dongla do pilota radiowego.

To jasne ale piszę to w kontekście problemów kolegi który ma znacznie mniej urządzeń za to ma olbrzymie problemy z Conbee II. To jest dla mnie bardzo dziwne. Ja miałem więcej problemów z przywróceniem sieci zigbee po tym jak mi się wysypało CC2531 niż teraz po wymianie koordynatora na Conbee II.

Podłączyłem ponownie Conbee. Jest na kabelku. Urządzenia się zaktualizowały.
Mapka nie pokazuje połączeń urządzeń końcowych, nie wiadomo z czym są połączone, czy z Conbee czy z gniazdkiem.


Wszystkie urządzenia pokazują LQI = 255 ale niestety od momentu włączenia i ustaleniu statusu kontaktronów ich stan się nie zmienia. Nie pojawiają się o tych zmianach żadne informacje w logach zigbee. Próba sterowania gniazdkiem z poziomu AIS, zarówno z panelu Zigbee jak i z encji kończy się błędem zacytowanym wcześniej.
Tak więc nie mam pojęcia co za cholera? Kolejna kasa wyrzucona bo wcześniej jeszcze kupiłem od Grześka CC2652P, którego ostatecznie AIS olał :frowning:

Warto jeszcze porównać wersję firmware jakie są na Waszych Conbee2, może tu jest różnica, która przekłada się na różne zachowanie sieci Zibgee.

U mnie zameldował sietak

7|zigbee   | Zigbee2MQTT:info  2021-08-12 22:14:58: Coordinator firmware version: '{"meta":{"maintrel":0,"majorrel":38,"minorrel":88,"product":0,"revision":"0x26580700","transportrev":0},"type":"ConBee2/RaspBee2"}'

Zakupiony od AIS, bramka DEV3, wersja Iga stabilna.
obraz

A mapa na Conbee pobiera się kilkanaście razy dłużej niż na CC2531.

Ja jak przechodziłem na Conbee II zrobiłem tak jak pisał @jszkiela na samym początku:

Proponuje zrobić to po bożemu.

Zrobić wpis w w configuroation.yaml
Zatrzymać i odłączyć bramkę od prądu.
Podmienić koordynator na Conbee II.
Uruchomić bramkę.

Dodatkowo zaktualizowałem Conbee do najnowszej wersji jak poradził mi @Cezary.K

https://github.com/dresden-elektronik/deconz-rest-plugin/wiki/Update-deCONZ-manually#update-in-windows

Cały zabieg przeprowadziłem na noc, przez noc wszystkie urządzenia nawiązały ponowne połączenia i do dziś śmiga to aż miło. (Jedynie 2 żarówki jedna Muller Licht GU10 i jedna AWOX czasami świrują, ale nie mam czasu ich ogarnąć)

Może też zostaw to w spokoju na noc i zobaczysz czy zagada.

Moje wersje z2m i koordynatora:

Conbee zaktualizowany do najnowszego firmware.
obraz
Niestety, komunikacja pod psem. Brak sterowania gniazdkiem. Mapa tworzy się 128 sekund (w CC2531 3 sekundy) a w tym czasie ma jeszcze błąd

8|zigbee   | Zigbee2MQTT:error 2021-08-12 23:25:59: Failed to execute LQI for 'ZB_Lidl_0xbc33acfffe3645a4'

stąd pewnie brak połączeń na mapie pomiędzy gniazdkiem a kontaktronami.
Jeden kontaktron w ogóle nie jest odbierany przez Conbee a jest od niego w prostej linii bez żadnych przeszkód jakieś 8m.
No nic, zostawię na noc, zobaczymy czy się coś “wygrzeje”?
A jak nie, pozostaje CC2531, mam nadzieję, że jak dojdą mu jeszcze 2 gniazdka, 2 włączniki do puszki i 9 kontaktronów to to udźwignie do czasu aż się kurna Conbee oswoi.

Z obrazka, który załączyłeś wcześniej, widać że wszystkie czujniki podłączone do gniazdka Lidl. Myślę, że coś z nim nie tak i nie potrafi obsłużyć tylu połączeń. Na wyświetlenie mapy sieci czeka się długo za pierwszym razem gdy sieć jest skanowana. Pewnie pomysł z pozostawieniem tego w spokoju na dłuższy czas, to w tym momencie, najlpesze co możesz zrobić.

Poza jednym :wink: Jednak to widać tylko na CC2531, na Conbee można się tylko domyślać.

Jednak z CC2531 działa wzorcowo, a z Conbee ma problem.

Za każdym razem mam podobne czasy. Na CC2531 3-4 sekundy, na Conbee 124-128 sekund z błędem polecenia LQI na gniazdku.

Nie bardzo. Gniazdko wykorzystuję “produkcyjnie” i brak możliwości sterowania nim zdalnie jest nieakceptowalny. A przez noc nic się z Conbee pozytywnego nie wydarzyło, nie dogadał się z gniazdkiem, nie wszystkie sygnały są odbierane z czujników…

Daleko masz to gniazdko od Conbee?

2m przez ścianę (tuż obok są drzwi).

To wyjmij je z gniazda, przenieś całkowicie blisko koordynatora podłącz ponownie do prądu naciśnij fizyczny przycisk na gniazdku, włącz wyłącz w Zigbee2Mqtt.

To już ociera się o magię. A magii nie powinno się stosować do takich rozwiązań. Prędzej pogodzę się z CC2531…

Może to i magia ale zrobiłeś to?

Tak, zrobiłem. Położyłem gniazdko 20 cm od Conbee i bez restartowania usługi zaczęło działać.
Mapka wygenerowała się w 3s.


Czyli problem z łącznością pomiędzy adapterem a routerem… Ale wydawało mi się, że Conbee ma lepszy zasięg niż CC2531…

Jak wyłączyłem z zasilania gniazdko to mapa po 128 sekundach wygenerowała to

To działa ci teraz prawidłowo sieć czy nie bo już się gubię.

Jak gniazdko jest włączone i jest bardzo blisko Conbee, to działa. Jak wyłączę gniazdko z prądu to Conbee ma problemy (kiepski zasięg do urządzeń końcowych?) ze zbudowaniem mapy i komunikacją z urządzeniami końcowymi.

A jak gniazdko jest w miejscu docelowym i podłączone do zasilania?