Podwójne komunikaty Jolki i nie rozpoznawanie urządzeń

Po którymś restarcie bramki Jolka zaczęła podawać podwójne komunikaty. To znaczy np. przy pytaniu która jest godzina odpowiada 2 razy (i tak jest ze wszystkim).
Jednocześnie przestały działać polecenia głosowe dotyczące zainstalowanych urządzeń (np. nie można głosowo włączyć światła w korytarzu). Włącza skanowanie nowych urządzeń ale nic nie znajduje.
Jak rozwiązać ten problem??

U mnie objaw był taki jak automatyzacje się zdublowały ale tylko do czasu restatu. Później już występowały po jednej. Zobacz w automatyzacjach czy nie ma tych samych automatyzacji po kilka razy.

Istotne jest co mówiło 2 razy - czy bramka czy telefon (aplikacja w telefonie) ?
W jaki sposób bramka jest podłączona do zestawu audio?
Czy na bramce uruchomione jest coś jeszcze (np. aplikacja Asystent domowy w przeglądarce)?

W osobnym temacie wyjaśnimy jak działa mówienie bo to jest dość skomplikowane:

  • mamy bramkę,
  • przeglądarkę,
  • klientów natywnych (aplikacja mobilna i na zegarek),
    dodatkowo kliencie natywni mają serwisy i aktywności,
  • odtwarzacze

Wszędzie tu może być wysyłany tekst do powiedzenia. Jeżeli na komputerze będziesz miał odpaloną aplikację w 2 przeglądarkach to może to robić efekt podwójnego czytania.
Jeżeli na telefonie będziesz miał aplikację mobilną i stronę AIS uruchomioną, to też może być taki efekt.
Oczywiście możemy mieć też gdzieś błąd.

Daj znać jak to dokładnie się objawia ?

Na chwilę obecną nie mam podpiętej bramki do głośnika ani mikrofonu. Korzystam jedynie z aplikacji na telefonie. Na bramce nie ma nic uruchomionego (doinstalowałem jedynie node red i hacs z dodatkiem philips android tv).
Sprawdziłem jak się zachowuje z uruchomioną przeglądarką na komputerze. Cały czas są podwojone komunikaty w aplikacji w telefonie za to jest jeden komunikat w przeglądarce na komputerze
Jolka nie widzi dodanych urządzeń (mam 5 włączników sonoff touch). Na komunikat “włącz światło w sypialni” odpowiada “OK, włączono Skanowanie w poszukiwaniu nowego urządzenia - nie znaleziono urządzenia”. Oczywiście przed pojawieniem się problemu komenda działała.
Co ciekawe temperatura z czujnika temperatury jest odczytywana (oczywiście podwójnie w aplikacji).
Jutro podepnę głośnik i mikrofon do bramki - sprawdzę jaki będzie efekt.

Na 99.9% problem jest w aplikacji na telefonie, oczywiście jak podłączysz bramkę do TV czy monitora po HDMI to będzie wiadomo na 100% czy tam komunikat jest 2 razy (ale to bardzo mało prawdopodobne).

W aplikacji mobilnej mamy 3 miejsca w których czytamy komunikaty:

  • aktywność z aplikacją Asystent domowy (ten główny ekran z mikrofonem)
  • serwis sterujący odtwarzaczem
  • serwis nasłuchujący słowa aktywującego
    Może być tak, że serwis 2 razy czyta komunikat (bo nie wyrejestrował odbiornika komunikatów do przeczytania - broadcast receiver).

W ustawianiach aplikacji sprawdź jaką masz wersję aplikacji i jakie usługi są włączone?

Daj znać jak to wygłąda?

W aplikacji mam włączony odtwarzacz audio i nasłuchiwanie wyrażenia aktywującego - wersja 1.1.3.
Nie wiem czy to był przypadek ale gdy uruchomiłem ais w przeglądarce w komputerze na tym samym koncie co w aplikacji, a następnie wylogowałem się z ais na przeglądarce to w aplikacji komunikaty już były pojedyńcze. No i poki co dalej są pojedyńcze - będę to obserwował może trafię na trop.

1 polubienie

Jak wam Jolka odpowiada na pytanie? Jaką mamy dzisiaj datę?
U mnie początek ok ale rok wypowiada w ten sposób: Dwa-tysiące dwódzieste.
Tak samo z temperaturą ma problem:
U mnie mówi (6.4): Temperatura szóste, cztery stopnie Celsiusza.

U mnie tak:

  • przeglądarka Edge (Chromium)
    wersja softu 0.105.7
    mówi prawidłowo

  • aplikacja android 1.1.4 mówi prawidłowo rok ale temperaturę dziwnie tak jak opisałeś u siebie

Tak to prawda też tak mamy :slight_smile:

Robimy TTS (text to speech) / przetwarzanie tekstu na mowe, czym się da na danym kliencie i jak najlepiej się da.
W przeglądarce FF będzie pewnie całkiem dziwny głos ale tak robi TTS przeglądarka FF.

Na bramce robimy TTS offline za pomocą tego co działa najlepiej i jest za darmo wbudowane w Android → Google TTS
Patrz masze składowe na OTA:

Dla nas istotne jest żeby mówienie działało szybko i bez sieci bo używają tego rozwiązania osoby które mają problemu ze wzrokiem i nawigują pilotem - jedyną informację zwrotną jaką mają to głos asystentki. Dlatego domyślny mechanizm TTS jest właśnie offline (nawet bez Internetu za pomocą pilota, mogą sobie przeglądać dyski i odtwarzać lokalne audiobooki z pendrive czy SD), czy sterować gniazdkami w domu.

Jak komuś zależy na bardziej dopracowanym głosie a nie zależy na offline to może przełączyć się na Jolkę online ta powinna mówić lepiej:

1 polubienie

Nie dam sobie głowy uciąć ale wydaje mi się, że wcześniej mówiła normalnie temperaturę a raczej głosu nie zmieniałem… Po przełączeniu jest to samo jeśli chodzi o temperaturę, Drugie jeden stopni.

tak, faktycznie - wiemy już o co chodzi
wcześniej żeby mówiła normalniej zamienialiśmy jej °C na tekst stopni celsjusza i wtedy jakoś lepiej jej to szło,
podczas poprawiania problemu z podwójnymi komunikatami, zamienianie symbolu °C na tekst stopni celsjusza zostało (chyba za szybko) usunięte…
postaramy się to naprawić :wave: