Skalowanie systemu do sterowania automatyką domową - 🌉 most MQTT pomiędzy bramkami

Co ma robić AIS w z Twoim przypadku?
Może po prostu użyj tylko wspólnego MQTT brokera.

Edit: Sorki nie doczytałem. Polecenia głosowe i odtwarzanie ogarniesz. Encje które na HA są z innych integracji musisz udostępnić po mqtt, nie wiem tylko czy wszystkie typy można tak udostępnić.

Ok, a moje drugie pytanie:
Czy zadziała połączenie między ASI a HA poprzez Remote Home-Assistant

Edit: Chyba jednak nie ma szans.

Spróbuj po mqtt, ale zapewne będę miał pytania co do konfiguracji.

Edit: po dodaniu do mosquitto.conf
connection most-do-HA
address 10.0.0.7:1883
remote_clientid bramka-ais-dom-1
remote_username homeassistant
remote_password hasło
topic # in 0
topic # out 0

dodał się przełącznik xiaomi aquara do AIS które mam w HA , ale stan jest jako niedostępny, bateria itd. też, jak przełączam to status w AIS również się nie zmienia, co muszę jeszcze dodać?

Zmieniłem opcje i dodałem konfigurację mostu MQTT do HA zamiast do ASI:

connection most-do-AIS
address 10.0.0.8:1883
remote_clientid bramka-HA
topic # both

połączenie działa.

1 polubienie

Dodałem MQTT Eventstream i MQTT Statestream, ale nie pokazuje mi w drugiej instancji HA encji z Satela i ESPHome. Na brokerze są stany, ale jako encje nie pokazują się? Czy dla każdego muszę ręcznie tworzyć encję z platform: MQTT itd?

Temat stary, ale może aktualny i przybliży Cię do rozwiązania:

Czy coś wyszło z dodawaniem nowych, urządzeń, mam tak samo.

Ok, więc tak, informacja z HA jest wysyłana o moich czujnikach do MQTT i dalej do AIS, natomiast AIS nie dodaje nowych urządzeń bo nie dostaje informacji konfiguracyjnej z HA.

Ze względu że mój podstawowy system oświetlenia jest dodawany poprzez node-red - MQTT do HA i AIS
(tworzę nowe urządzenia i encje) postanowiłem wysłać z node-red poprzez MQTT informację o utworzeniu czujników.

Po wysłaniu informacji config urządzenie jest dodawane do AIS i już dalej pobiera sobie dane np: o temperaturze z HA poprzez MQTT :slight_smile:

2 polubienia

Yyyy a pokaz jak to robisz. Możesz też wrzucić flow.

Sory, nie mam ostatnio czasu na zabawy konfiguracyjne.

Co do mojego poprzedniego wpisu to niestety nie działa to taj jakbym chciał, podczas tworzenia encji czujnika z node-red poprzez mqtt czujnik tworzy się z AIS ale również tworzy się w HA chociaż już tam jest, nic nie daje podanie takiego samego entity_id, i tak nowy czujnik jest tworzony.

U mnie działa jeden mqtt na HA gdzie podłączona jest bramka AIS, może tworząc dwa mqtt i wysyłając plecenie tworzenia czujnika tylko do AIS było by ok.

Ja zrobiłem taki mostek z DEV3 do DEV1 i na DEV1 mam własnie takie same objawy.
Zrobiłem wszystko zgodnie z instrukcją.
Wpis w mosquitto.conf
# Most do AIS dom DEV1
connection dev1-bridge
address 172.16.144.6:1883
remote_clientid bramka-ais-dom-dev3
topic # in 0
topic # out 0
Pewnie jak zwykle czegoś nie doczytałem ale może @jolka podpowiesz?

Panowie - przede wszystkim dzięki za testy.

Wydaje mi się, że problem jest właśnie w tych mostach (może kwestia tych topicow i innych podobnych konfiguracji). Mam identyczne objawy - “przełączniki zmieniają stan ale zaraz wracają na OFF”.

Dlaczego tak myślę - po moich testach:

  • nie udało mi się z z sukcesem połączyć za pomocą mostów czegokolwiek,

  • w przypadku Supli - lokalna Supla i w .env parametry do połączenia z MQTT na bramce AIS - działa bezbłędnie już parę dni (100% działania).

  • w przypadku integracji AIS do Supli publicznej - zrobiłem w configuration.yaml wg tego poradnika >>> - działa bezbłędnie również (100$% działania).

Natomiast integracja AIS do Supli z tym modułem integracyjnym AIS Supla MQTT nie działa dobrze (czasami działa czasami nie), ale ona pewnie jest zrobiona w trybie mostu pomiędzy brokerami MQTT na AIS i na publicznych serwerach Supli.

Więc mniemam, że to nie jest problem AIS czy Supli a dogadywania się brokerów. Nie znam się na tym - ale może to jest jakiś trop.

Reasumując - mosty mi nie działają (@Cezary.K ma rację - może trzeba je opuścić…:wink: ) ale podpięcie się do jednego brokera MQTT działa u mnie bezbłędnie.

Proszę uprzejmie o informację:

  • chcę na bramce_2 odczytywać stan off/on z czujnik otwarcia, który na bramce_1 obsługiwany jest poprzez zgbee2mqtt

Zrobiłem most z bramki_1 do bramki_2 a w nim topic zigbee2mqtt/# out 0 i na obydwu bramkach stany są poprawnie i identycznie odczytywane, co widać w programie MQTT Explorer

Ale na bramce_2 nie mam encji tego czujnika i nie widać go w urządzeniach. Co jeszcze powinienem dodać do konfiguracji?

Nie chcę wszystkiego globalnie puszczać za pomocą topic # out - tylko selektywnie to co jest mi potrzebne.

Dziekuję

Czy próbował ktoś może budowania mostu między bramkami, które są w różnych lokalizacjach w Internecie? Chodzi mi o to czy istnieje możliwość zbudowania mostu pomiędzy dwoma bramkami, które nie są w tej samej sieci lokalnej? Jeśli się nie da to taka funkcjonalność też by się przydała. Mam dwie bramki w różnych lokalizacjach jedną w domu, a drugą w pracy i przydało by się, aby zbudować między nimi most. Takie połączenie musiało by opierać się o tunel albo jakieś inne rozwiązanie. Macie jakieś pomysły?

Musisz wystawić usługę mqtt na zewnątrz lub skorzystać z jakiejś zewnętrznej usługi mqtt na obu bramkach.

Ja połączyłem dom z pracą przez vpn na routerach fritzbox. Teraz jestem w jednej sieci i most pieknie działa.

Panowie i Panie odkopię temat, gdyż moja dev1 zaczyna trącić myszką, a posiadam inny pracujący 24/7 komputer, który mógłby wspomóc dev1 zasobami to nasuwa mi się pytanie o ten słynny most :wink:
Czy mógłbym wykorzystać drugi komputer z postawionym tam HA najlepiej w wirtualce na windowsie i korzystać z jego mocy np. przy integracjach typu frigate, a jednocześnie korzystać z możliwości AIS dzięki bramce dev1?

W takim połączeniu słabo to widzę. Chyba, że ta maszyna to wypasiony komp z mnóstwem zasobów, do tego Coral TPU pod Frigate i nie żal prądu idącego w ok. 60 / 90 W.
Ten Windows to konieczność?

Coral jest niezbędny do zaawansowanej analityki, a mi wystarczy opcja wykrywania ruchu itp.
Komputera od czasu do czasu użyje, a że inne sprzęty na WIndowsie to jest to dla mnie wygodne po prostu.
Obecnie pracuje na tym tylko plex + jakieś dyski z backupem zdjęć, ale nie jako nas i klient torrent.
Czasami się przydaje też do jakiegoś grubszego kopiowania, bo ma po prostu więcej portów usb, niż mój laptop.
Średnio prądu ciągnie to 25-35W, ale jeżeli nawet nie uda się go wykorzystać, to i tak będzie pracował, więc na prądzie nie zaoszczędzę

@lyczko

2 polubienia

Ciekawa opcja ten komponent - trzeba by spróbować np na dwóch AIS Dev3 :slight_smile: