Smart clock / budzik

Witam.
Zaczynam rozmyślać nad zbudowaniem własnego Smart clock z asystentem domowym.
Typowo do sypialni na stolik nocny.
Założenia:

  • sterowanie głosowe domem.
  • sterowanie na ekranie 7 cali
  • głośnik który będzie przyzwoicie grał i służył jako budzik
  • wybudzanie ekranu przy zbliżeniu ręką do ekranu lub inną metoda która rozpozna ruch/twarz.

Obudowa nie jest problemem.

Kwestia jak rozwiązać to techniczne.
Przez chwilę przeszedł mi pomysł aby użyć do tego dev1 i wpiąć ekran 7 cali od waveshare.

Ma ktoś jakiś inny pomysł.
Zdolności manualne są.
Możliwości druku 3d też.

Zdjęcie poglądowe.

Kiedyś myśleliśmy nad czym takim z kolegą @Grubsztyk

Osobiście opowiadałbym się za użyciem do tego celu telefonem lub tabletem (masz tam wszystko: mikrofon, android, ekran, etc.)
Do tego dołożyłbym jeszcze jakieś małe głośniki, a wszystko zamknąłbym w estetycznej obudowie.

Budowanie wszystkiego od zera jawi mi się trochę jak wynajdywanie na nowo koła…

2 polubienia

Popieram przedmówcę.
Testowo na biurku mam telefon z odpaloną Jolką, obudowa drukowana pod ten telefon.
Na razie pomysł nie rozwijany z braku czasu i innych pomysłów.

4 polubienia

O Panie o to właśnie mi chodziło :grinning:
No tylko muszę kupić rozdzielacz na Jack 3.5 aby podłączyć osobno mikrofon i dodatkowy głośnik :slightly_smiling_face::slightly_smiling_face:
I wtedy głośnik z tyłu A mikrofon na przód żeby lepiej zbieral :slightly_smiling_face::slightly_smiling_face:

1 polubienie

Mikrofonu co prawda nie testowałem, ale głośniki telefonu dają radę, bynajmniej do odtwarzania komunikatów :wink:

Jak zmontujesz wszystko to pochwal się :wink: może i mnie coś ruszy do rozwijania tematu :slight_smile:

1 polubienie

@Cezary.K @Akszyn @Stravi @sdsi @ziom
@Celina @Iron @araczkowski

Panowie i Panie czy ktoś podłączał kiedyś do bramki taki monitor ?

https://www.waveshare.com/wiki/7inch_HDMI_LCD_(C)

Głównie chodzi o dotyk. :slightly_smiling_face::slightly_smiling_face:

Czytałeś instrukcję? Jak pomyślę, że jeszcze niedawno nie chciałeś robić wpisów w YAML, to słabo to widzę. Zakładając nawet optymistycznie, że odpowiednie sterowniki na bramce są, to uruchomienie i skalibrowanie tego nie będą proste. Koszty pewnie dorównują budżetowym tabletom, więc kompletnie nie widzę sensu.

2 polubienia

Ja mam podłączona bramkę do telewizora w salonie a steruje głosowo z telefonu z apki Ais tablet lub głośnika google home + node-red urządzeniami w sypialni więc raczej nie pomogę w tej kwestii

Koszty nie grają roli.
Mam kolege który wkręcił się w Smart Home i to projekt głównie dla niego.
Sądzę że damy radę :slightly_smiling_face:

W tabletach jest problem z wyburzaniem ekranu i bateria.
Może gdybym znalazł coś co spełni moje oczekiwania z tabletu.
Był nawet pomysł na Lenovo TAB.
Ale problem z starym androidem jest nie do przejścia.

Kiedyś miałem pomysł z car audio pod Androidem (nie ja pierwszy):

@jolka opisała doświadczenia z takim sprzętem po próbach w AIS:
obraz

Jeśli ma być ekran dotykowy, to tu koła na nowo nie wymyślisz i fabryk nie poprawisz. Składanie dla tej jednej funkcji panelu, z kilku urządzeń, to proszenie się o problemy dla użytkownika. Zarówno z połączeniem tego w działającą całość programowo jak i sprzętowo. Są projekty gdzie ktoś instaluje Linux na RPi4 tylko po to aby podłączyć taki ekran i wyświetlać aplikację webową w Chrome. Ale…

c3142039f90520e652a7ee91adcd2e84